Toyota Forum - Discutii despre Toyota

Toyota Forum - Discutii despre Toyota (http://www.forumtoyota.ro/index.php)
-   Toyota RAV4 (http://www.forumtoyota.ro/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Toyota RAV4 Hybrid (2016+) (http://www.forumtoyota.ro/showthread.php?t=9874)

DRO 01-14-2016 20:28 PM

Toyota RAV4 Hybrid (2016+)

Salut,

Sunt interesat de acest model pentru sotie si pentru mine din cand in cand.

Exista persoane pe forum care au dat comanda pentru acest model ? Daca da, ce preturi ati obtinut de la dealeri ?

danielg 03-21-2016 10:34 AM

Salut,
Iasi, am facut test drive cu ea si am mers pe varianta RAV4 HSD Elegance incluzand Rabla am ajuns undeva la 32500 cerea el , iar eu i am oferit 32 000.

Mai astept , garda la sol de 17 cm mi se pare un pic mica + ca m am dezumflat un pic dupa ce am vazut ce face in off road daca poate fi numit off road de alul respectiv https://www.youtube.com/watch?v=sIexQBNl7iM.

Masina ajunge peste 5 luni parca daca o comanzi acum.

M a uit si dupa o Mazda CX-5 .
Cu sulfetul as alege CX-5 ul , cu mintea Rav4 Hybrid.

Tu ti ai cumparat o ?

bozo 06-23-2016 11:06 AM

Eu am comandat masina la toyota nord.
Am vazut clipul indicat dar nu i-am dat importanta pentru ca, dupa parerea mea, este nerelevant. Niciodata nu poti, ca si sofer sa incetinesti chiar inainte de locul unde masina pierde aderenta. Inteleg ca testul vrea sa verifice ce face masina in situatii extreme si ca sigur Subaru s-ar fi descurcat mai bine. Al doilea aspect este ca HSD este cu totul si cu totul alta masina din punctul de vedere al sistemului de rulare; asta aduce alt nivel de irelevanta clipului.

doracapi 09-18-2016 18:12 PM

Nu stiu cum este cu impozitul la hibride ,as lua si eu un rav 4 hibrid dar are motorul pe benzina de 2,5 l si e posibil ca impozitul sa fie mare.

dan.gutu 09-19-2016 04:43 AM

Impozitul este in functie de hotararea Consiliului Local,se reduce intre 50% si 95% din valoarea inpozitului initial.Spre exemplu eu am inmatriculat un Auris Hybrid si mi s-a aplicat valoarea minima,adica 50%.Sa specifici ca este hybrid ca doamnele de la financiar nu stiu ca trebuie facuta reducerea.

doracapi 09-19-2016 10:05 AM

Impozid hibrid

Pai tocmai asta e problema hotaraste consiliul local o anumita reducere care oricand poate fi anulata, conteaza hotararea la nivel national pe termen lung si cum rav 4 hibrid are motor de 2,5 l impozitul poate creste spre 1000 lei.

dan.gutu 09-19-2016 11:08 AM

Treaba sta in felul urmator,guvernul prin hotarare a stabilit ca impozitul la hybride sa se reduca cu o suma de maxim 95% si minim 50% din impozitul pentru motorizarea respectiva.Consiliul local din fiecare localitate,trebuie sa stabileasca un procent de reducere,nu mai mult de 95% si mai putin de 50%.Daca,consilierii vor sa stimuleze achizitionarea de hybride baga 95% reducere in hotarare,daca nu, din oficiu, comform HG, se aplica o reducere de 50%.https://static.anaf.ro/static/10/Ana..._2016.htm#A470

doracapi 09-19-2016 18:18 PM

Multumesc foarte mult pentru precizare. Pai daca e asa RAV 4 hibrid devine o alegere excelenta. Spatiu interior si portbagaj ok, printre cele mai bune din clasa,consum rezonabil,fiabilitate garantez, rezistenta la gropi si drumuri proaste garantez, demaraj excelent 9s, putere si cuplu suficient( ca un diesel),taxe reduse cu minimum 50%,tinuta de drum OK,crash test 5 stele.

danfarcas 12-07-2016 03:00 AM

Toyota Romania a uitat ce inseamna satisfactia clientului?

Dragi mei, dupa ce am așteptat 7 luni ca sa mi se livreze „noul etalon in clasa SUV” adica Toyota RAV4 Hybrid, m-am trezit in fata unor probleme cat China de mari! Si asta s-a intimplat pentru ca la Toyota Romania i se cam rupe de satisfactia clientului. Si cum omul sfinteste locul, ca sa confirme dictonul angajatii Toyota Romania pe linga faptul ca iti vind pielea (blana) ursului din padure i-au si pielea de pe tine. Asta nu ca sa tapeteze scaunele asa zis din piele, ci pentru a arata ca ei se simt mai presus de orice, uitand ca noi consumatorii suntem cei care le aducem piinea prin masinile cumparate. S
i eu care credeam ca sunt client fidel, ca doar de 10 ani cumpar numai Toyota. Si vorba cea, am cumparat vreo 5 Toyota in 10 ani!

Dar sa revin la poveste

CEA MAI MARE „GOGOASA” PE CARE NE-O VINDE (SCUMP DE TOT!!!) TOYOTA ROMANIA ESTE LEGATA DE CONSUM!!!

Consum la RAV4 Hybrid este exagerat de mare de combustibil. Am constatat după primele 30 zile de exploatar dar și ulterior după efectuarea a peste 8000 km pānă la data de 15.11.2016. Consumul extraurban și īn regim de autostradă situāndu-se undeva īntre 8,0 – 11,4 l/100 km, se apropie lejer de cifra de 200% față de cifrele prezentate official. Consumul urban constatat pānă la 15.11.2016, fiind de 7,5 -8,4 l/100 km - cu aproximativ 150 – 160% mai mare decāt cel comunicat, cu o creștere semnificativă a acestuia, după instalarea sezonului rece, spre 9,2 – 10,5 l/100km.
Toate acestea īn condițiile īn care sedus de cifrele unui consum urban uimitor de mic, cum este prezentat pe site-ul Toyota, și de argumentele dealerului, am optat pentru un RAV4 Hybrid.
Chiar și răspunsul oficial al Toyota Romania la notificarea pe care le-am trimis-o, transmis prin intermediul reprezentantului legal īmputernicit dl avocat Ovidiu Petrescu, menționează: „pentru a stabili cu exactitate daca autovehiculul Dvs. prezinta sau nu un consum mare de combustibil, va comunic faptul că īn prealabil este necesară o verificare a autoturismului in service, pentru a se stabili daca aceasta prezinta defecte sau nu.” Ceea ce nu s-a īntāmplat, deși am făcut demersuri īn acest sens! Este cāt se poate de clar că īnainte de a răspunde unei reclamații tehnice cum a procedat Toyota Romania, ERA necesar ca autoturismul să fie expertizat īn service, cum bine s-a menționat.
Īntrebarea firească este – de ce mi s-a refuzat sistematic prelularea autoturismului, pe bază de proces verbal, pentru expertizare. Eu am cerut-o dar am fost refuzat sistematic! (…)

continuarea miine!
ma puteti contacta pt detalii

alex2013 02-22-2017 11:55 AM

Salut Danfarcas,

Te rog un update.
Cochetam cu idea unui Rav 4 hibrid.

Eram insa sigur ca un consum de 5,1 in oras nu este real. Din experienta mea adun 30% deci ma gandeam pe la un 7.
Pe traseul meu, un diesel de 1,6 consuma 8,7 iar un Yaris pe benzina, CVT, imi lua 10,8.

Deci 7 in oras pentru Rav Hibrid era OK pentru mine, chiar 8.

Insa ma surprinde consumul mare inafara. Asta inseamna ca motorul nu este facut sa ruleze la viteze mari, este o masina de oras.

All times are GMT. The time now is 14:46 PM.