Toyota Forum - Discutii despre Toyota

Toyota Forum - Discutii despre Toyota (http://www.forumtoyota.ro/index.php)
-   D4-D (http://www.forumtoyota.ro/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Tacanit motor d4d 2.2 (http://www.forumtoyota.ro/showthread.php?t=1511)

aurel.apostu 01-13-2010 15:47 PM

Tacanit motor d4d 2.2

Salut,
Motorul de pe masina mea (rav4 d4d 2.2 2007 71000 km) are un tacanit destul de persistent, in special cand este rece afara (sub 4-5 grade celsius). Acest tacanit nu dispare nici dupa ce se incalzeste motorul, iar in mers se manifesta la anumite turatii (de exemplu 2500 rpm). Daca trec de aceasta turatie tacanitul dispare. Vara se manifesta foarte rar, dar iarna il am aproape permanent. Inclin sa cred ca este vorba despre un injector defect. Cei de la service mi-au spus ca este normal, dar dupa aproape 3 ani imi dau si eu seama ca nu este asa.
Va rog sa-mi spuneti daca aveti vreo idee despre ce ar putea fi.
Multumesc mult.
Aurel

bhp 01-13-2010 16:02 PM

Salut,

am avut si eu aceasta problema (sau asemanator) la Avensis 2.2 ....tacanitul se auzea cel mai tare in tr 2, pana pe la 2400 rpm. In tara, am fost la Toyota Pipera si au schimbat un injector, dar dupa aproximativ 1 saptamana facea la fel. Am revenit si mi s-a spus ca este normal ....evident nu era normal. In fine...dupa ceva timp m-am mutat in Spania si am zis sa-mi incerc norocul si ...surpriza aveam 2 injectoare care nu functionau in parametri. Le-am spus baietilor din service ca s-a schimbat un injector etc etc si ...au facut ochii mari ...Pai cum un singur injector? In fine, au schimbat toate injectoarele ( pe garantie) si de atunci nu mai am probleme. Masina avea 9300 Km, iar acum a sarit de 50 mii....Sper sa fi fost de folos mesajul meu . Multa bafta.

gabi-BT 01-15-2010 08:15 AM

Eu zic ca mai intai sa-ti dai seama daca este un zgomot venit din functionarea unei piese (injector - cum spune bhp) sau daca nu cumva la o anumita turatie iti intra in rezonanta vreun plastic, cum ar fi capacul de protectie motor, cutia filtrului de aer motor samd.

La Avensis diesel de ex., o chestie des intalnita este faptul ca intre 1400...1800 rot/min intra in rezonata cutia filtrului de aer, lucru care se rezolva destul de simplu prin lipirea unei garnituri de cauciuc sau a unui burete pe fundul cutiei, zgomotul pe care-l face fiind destul de urat.

bhp 01-15-2010 09:31 AM

Am facut o greseala....era vorba de 1400 rpm si nu 2400 rpm.

doracapi 01-16-2010 14:55 PM

Am patit ceva asemanator rav 4-2,2d4d- 42000 km,dar numai la rece,un mecanic m-a sfatuit sa nu mai merg la 2000 de turatii ca se infunda injectoarele si catalizatorul.Acum dupa ce se incalzeste o tin intre 2500-3000 si zgomotul a disparut,motorul e mai silentios si parca trage mai bine.Se mai poate incerca si aditiv pentru injectoare iar daca nu-si revine dupa 40km trebuie mers la service.Mai mult nu ma pricep.

aurel.apostu 01-23-2010 05:06 AM

multumesc mult tuturor

adimsr 10-10-2010 19:49 PM

Quote:

Originally Posted by doracapi (Post 14819)
Am patit ceva asemanator rav 4-2,2d4d- 42000 km,dar numai la rece,un mecanic m-a sfatuit sa nu mai merg la 2000 de turatii ca se infunda injectoarele si catalizatorul.Acum dupa ce se incalzeste o tin intre 2500-3000 si zgomotul a disparut,motorul e mai silentios si parca trage mai bine.Se mai poate incerca si aditiv pentru injectoare iar daca nu-si revine dupa 40km trebuie mers la service.Mai mult nu ma pricep.

As avea 2 comentarii aici:

1) Sa mergi cu motorul la 2500-3000 ca sa nu ti se infunde catalizatorul e din cauza motorinei ceea ce mi se pare destul de aiurea. (e ca si cum ai merge cu un motor cu benzina la 4500-5000 rpm)
2) Parca trage mai tare pt ca ECU se adapteaza la stilul de condus. (din pacate adaptarea asta se face destul de lent cel putin la 2.2 d4d)

doracapi 10-11-2010 19:02 PM

Quote:

Originally Posted by adimsr (Post 18422)
As avea 2 comentarii aici:

1) Sa mergi cu motorul la 2500-3000 ca sa nu ti se infunde catalizatorul e din cauza motorinei ceea ce mi se pare destul de aiurea. (e ca si cum ai merge cu un motor cu benzina la 4500-5000 rpm)
2) Parca trage mai tare pt ca ECU se adapteaza la stilul de condus. (din pacate adaptarea asta se face destul de lent cel putin la 2.2 d4d)

:)Din cate vad eu exista mai multe tipuri de zgomot asemanatoare unul care apare la rece si se mentine si la motorul cald la anumite turatii(din cauza defectarii injectoarelor) si altul care dispare la cald(datorat pompei de injectie care nu e defecta dar face acest zgomot la rece)? Eu am observat ca 2,2 d4d merge optim intre 2200-2600(drum fara panta),in manual cuplul max. 2000-3000.Deseori in trafic mergem si la 1200rot/min,rareori peste 3000,dar e bine sa stim cum sa turam motorul ca sa aiba viata cat mai lunga.Ce parere ai?

zeus 10-11-2010 21:20 PM

orice motor diesel are un tzacanit la un moment dat , ori la motor , ori in spatele volanului ;)) ... lasand gluma , cu carburantii de la noi si mediul in care se circula e si normal sa apara mici prb, dar care se pot remedia si fara mers la un service, depinde cat de grava e prb.

doracapi 05-10-2011 19:09 PM

Quote:

Originally Posted by zeus (Post 18442)
orice motor diesel are un tzacanit la un moment dat , ori la motor , ori in spatele volanului ;)) ... lasand gluma , cu carburantii de la noi si mediul in care se circula e si normal sa apara mici prb, dar care se pot remedia si fara mers la un service, depinde cat de grava e prb.

:D Acum am 62000 km si a aparut iar tacanitul atat cu motorul rece cat si la cald.Am observat ca zgomotul a aparut dupa ce am pus motorina mai putin aditivata Petrom,am observat si ca la ralanti mergea cu variatii de turatie.Am pus ulterior Mol Evo si zgomotul a disparut dupa 10 km si nu au mai fost probleme nici la ralanti,motorul devenind foarte silentios.Ulterior am pus OMV (cea mai scumpa) si a reaparut zgomotul.Am pus din nou Mol Evo si acum merge iar bine.Timp de 3 ani am pus numai motorina cea mai scumpa de la OMV fara sa am probleme,dar acum dupa ce mi s-a intamplat nu stiu ce sa mai zic de calitatea carburantilor de la noi.Sa fie oare un continut mai mare de biodiesel cauza functionarii inadecvate a motorului?In asemenea situatii e bine sa adaugam aditiv pentru curatat injectoare?

All times are GMT. The time now is 00:55 AM.