Toyota Forum - Discutii despre Toyota

Toyota Forum - Discutii despre Toyota (http://www.forumtoyota.ro/index.php)
-   Tips & Tricks (http://www.forumtoyota.ro/forumdisplay.php?f=34)
-   -   8 mii Euro diferenta intre dealeri Toyota Romania si Lituania (http://www.forumtoyota.ro/showthread.php?t=10335)

emanoeladrian 07-08-2018 17:27 PM

8 mii Euro diferenta intre dealeri Toyota Romania si Lituania

Dragi colegi de forum, ma adresez celor care doresc o masina noua si vor sa plateasca un pret corect pentru ea.
Recent am comandat un RAV 4 model Luxury la Toyota Kaunas in Lituania, pretul cu TVA (21%) este de 23.700. Acelasi model la Toyota Inchape 31.700.

Un Land Cruiser modelul de baza pleaca de la 40.000...nici nu m-am mai obosit sa intreb la Inchape.
Doritorilor le pot da adresa de mail a consilierului de vanzari in Lituania.
Aici link-ul dealerului din Kaunas :

http://www.autotoja.lt/toyota/

Nauji Automobiliai inseamna automobile noi, dar totul se poate traduce cu mr. google.

kretzu77 07-09-2018 12:14 PM

Nefiind SH, nu cumva trebuie sa platesti TVA si in RO? Cu recuperare cel din Lituania probabil, pentru evitara dublei impuneri.
Sau sa o bagi pe firma platitoare de TVA (VAT valid), primesti factura fara TVA si faci aici taxare inversa.

emanoeladrian 07-09-2018 19:19 PM

Conform contractului semnat eu fac un depozit in valoare de 21%care imi este returnat cand fac dovada inmatricularii in RO.O inmatriculez pe persoana fizica.
Singurul incovenient este ca cei 2 ani suplimentari pana la 5 garantie imi sunt oferiti in Lituania.
Nu imi fac griji, am mai avut una de noua, din 2012 pana anul trecut si nu am avut nici o problema cu ea.
Drumul pana in Lituania il fac cu Ryanair-ul care are zboruri in Kaunas, ma costa undeva sub 100Euro.

flor 07-11-2018 20:43 PM

depozitul de 21% este suplimentar pretului cu tot cu TVA sau platiti doar pretul fara TVA si depozitul?

emanoeladrian 07-12-2018 16:09 PM

Conform contractului platesc pretul fara TVA + un depozit returnabil cu 21% din pretul masinii.

Oricine interesat poate lua legatura cu dealerul Toyota din Kaunas.

emanoeladrian 09-23-2018 09:21 AM

Cateva detalii pentru cei interesati sa comande o Toyota cu pret bun din Lituania de la dealerul din Kaunas.

1.Am comandat un model Luxury (atentie, nivelul Luxury din Lituania nu este acelasi cu cel din Romania, sunt plusuri dar si minusuri) as fi vrut ulterior sa sar la Luxury Plus dar Toyota nu mi-a mai acceptat upgrade-ul(probabil deja intrase in fabricatie).
2. Spre casa vin pe roti, Polonia ,Slovacia,Ungaria si Romania, 2 zile, drumul nu este greu si l-am facut de cateva ori (am lucrat pentru Ryanair in Lituania-Kaunas), deci stiu zona si cunosc personal dealerul Toyota si cativa dintre angajatii de acolo.
3.Inmatricularea o asigura dealerul Toyota, nu stiu daca contra cost dar oricum preturile acolo sunt mici.
4.Am depus 10% in contul dealerului in momentul cand am primit proforma(si semnat), Autotoja Kaunas iti pune la dispozitie contul pentru comenzi.E usor si banii ajung in max.3-4 zile la ei. Urmeaza sa trimit 20.000 in acelasi mod iar diferenta pentru depozit in cash la ridicarea masinii.
Ei accepta si toti banii in cash dar e riscant sa cari atatia bani cu tine.

Atentie la contract, am solicitat ca perioada in care eu trebuie sa inmatriculez masina sa fie in contract 30 de zile, ei initial o aveau 15.
5. Variantele de echipare le gasiti pe site-ul lor.

6. Undeva pe site-ul Autotoja Toyota Kaunas la in josul paginii gasiti toti reprezentantii de vanzari, eu l-am ales pe Dainius Serpetis, stie bine engleza (dainius.serpetis@autotoja.lt) . Va stau la dispozitie si cu alte informatii daca cineva mai doreste.

Am ales sa extind postul pentru ca am primit cateva cereri de informatii suplimentare de la colegii de forum.
Succes !
PS. Masina mea este in drum spre Suedia (acolo este parcul de distributie Toyota pentru tarile nordice), livrarea este pe data de 19.10. Ca o nota, protectia din fabrica antifonare si anticoroziva este net superioara pentru tarile nordice.

All times are GMT. The time now is 16:00 PM.