Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Este bun Castrol 10w-40 b4 diesel pt 1,4 d4d?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Este bun Castrol 10w-40 b4 diesel pt 1,4 d4d?

    Va rog sa mi spuneti daca pot schimba uleiul la un yaris 1,4 d4d din 2002 cu castrol magnatec diesel 10w-40 b4
    Multumesc

  • #2
    Originally posted by warutzu View Post
    Va rog sa mi spuneti daca pot schimba uleiul la un yaris 1,4 d4d din 2002 cu castrol magnatec diesel 10w-40 b4
    Multumesc
    Mergi pe un ulei sintetic. Asta este semi-sintetic: http://magnatec.castrol.com/ro/gama-...-40-a3/b4.html

    Comment


    • #3
      multumesc Comentator

      Comment


      • #4
        Acuma sper sa nu dau cu bata-n balta, dar la d4d nu se foloseste 5w30?

        Comment


        • #5
          Originally posted by stefangik View Post
          Acuma sper sa nu dau cu bata-n balta, dar la d4d nu se foloseste 5w30?
          spuneam despre 10w40 ca este semi sintetic si deci nerecomandat. Ai dreptate, 5w30 este ful sintetic si recomandat.

          Comment


          • #6
            Credeam ca la unele motoare se poate folosi 10w40 si ca sunt eu neinformat. Omu' cat traieste invata

            Comment


            • #7
              Eu i-am facut revizia in italia, mereu la reprezentanta Toyota
              si la fiecare revizie mi a pus 10w-40. Motor 1.4 d4d toyota auris

              Comment


              • #8
                Folositi uleiuri semi-sintetice .apoi o sa va intrebati de ce se duce motorul ;

                eu de cand am luat-o ii pun MOBIL 1 ESP FORMULA SAE 5W-30 4L

                Caracteristici ulei ;
                Mobil 1 ESP Formula 5W-30 este un ulei sintetic de motor, lider al industriei, ideal pentru autoturismele diesel. Dezvoltat pentru a oferi o mai mare performanta si autovehiculelor pe benzina. Mobil 1 ESP Formula 5W-30 cu protectie a sistemului de emisii indeplineste ultima specificatie pentru uleiul de motor ACEA C2/C3.
                Ideal, in special, pentru ultimele modele de autoturisme cu filtre de particule pentru motorina.
                - dezvoltat pentru a prelungi viata si pentru a pastra eficienta filtrelor de particule pentru motorina, ca si a catalizatoarelor pentru benzina;
                - eficienta a carburantului imbunatatita;
                - protectie exceptionala la uzura;

                Vascozitate: SAE 5W-30
                Aprobari: API SM/SL/SJ/CF, ACEA C2/C3, A3/B3/B4, A5, MB 229.31 & 229.51, BMW LL-04, VW 504 00 si 507 00, PSA B71 2290.
                Continut: 4 litru
                __________________________________________________ ________________________________________________

                @ge00112 excrocii de la reprez Italia iti pune 10-w40 deoarece il au la butoi (care este 5 euro litru ) cunosc Italia am ceva vechime pe acolo am lucrat la Sony
                Last edited by Vali 40; 09-17-2013, 16:56 PM. Reason: Adaugat text

                Comment


                • #9
                  multam fain la toti care au raspuns
                  o sa vand 10w 40 pe care il am deja si o sa pun 5w 30

                  Comment


                  • #10
                    Poti lua cu mare incredere si uleiul Toyota (5W30) care este mai ieftin decat Mobil1 si cred ca este mai recomandat decat Mobil1. Il poti gasi la mai multe magazine on-line, de exemplu aici: http://www.epiesa.ro/accesorii/31150...30-5L-art-281/. Si mare atentie la Mobil1! E plina piata de fake-uri, uleiurile si piesele cele mai cautate sunt de obicei cele mai contrafacute.

                    Cheers!
                    Last edited by Jijiman; 09-18-2013, 06:38 AM.
                    "Singurul lucru necesar pentru triumful raului este ca oamenii buni sa nu faca nimic" (Edmund Burke)

                    Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna + VSC

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by warutzu View Post
                      multam fain la toti care au raspuns
                      o sa vand 10w 40 pe care il am deja si o sa pun 5w 30
                      Mergi pe MOTUL 5w 30 eco-nergy si nu o sa-ti para rau . Daca Mobil 1 se inegrea de la Focsani la Caracal , Motul s-a inegrit dupa 3500-4000 km de rulaj . Sper sa-ti fie de folos aceasta informatie . Pret bun gasesti pe ulei-motul . Vorbim dupa ce-l folosesti .

                      Comment


                      • #12
                        Poti pune un ulei american extrem de performant. Motul este un ulei mineral mediocru. Faptul ca se inegreste greu este contraproductiv pentru motor care ramane necuratat, in schimb uleiul pare necontaminat si cvasiincolor.
                        Drumuri bune!

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by SAR View Post
                          Poti pune un ulei american extrem de performant. Motul este un ulei mineral mediocru. Faptul ca se inegreste greu este contraproductiv pentru motor care ramane necuratat, in schimb uleiul pare necontaminat si cvasiincolor.
                          Drumuri bune!
                          Si cum ai ajuns tu la concluzia asta? Suntem cativa care folosim Motul si este ... excelent (este mai silentios decat cu celelalte uleiuri, nu consuma intre schimburi, etc.)
                          Ce ulei ne recomanzi tu ma rog, ala "american" ?

                          Comment


                          • #14
                            Pai, foarte simplu. Am studiat MSDS-urile flagship-urilor lor. Adica 300V si 8100 X-Cess.
                            Impresiile voastre sunt subiective. Aveti in attachment fisele MSDS de care fac vorbire.
                            Uleiurile americane de care vorbesc sunt poliolesterice de grupa V,adica "ultimate" din punct de vedere al performantei.
                            Nu prea inteleg de ce esti nervos.
                            Attached Files
                            Last edited by SAR; 03-09-2014, 02:54 AM.

                            Comment


                            • #15
                              Nu stiu daca userul SAR este acelasi cu userul iuliu m. de pe alt forum dar posteaza o informatie de acolo. Sau este un copycat. E interesant de citi ce zic ceilalti despre Motul.

                              Noutati din domeniul auto si al sporturilor cu motor, articole, galerii multimedia şi teste ale celor mai populare automobile.


                              Ultilizatorii Toyota folosesc ulei 5w 30 care este altceva decat 5w-40.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google