Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am verificat eu 5.2 litri motorina....

    Comment


    • 321 km din care 100 extra-urban (30 pe autostrada) restul in oras, trafic relativ lejer, consum afisat 6.8, calculat la pompa 6.87!
      1.3 VVTi SOL

      Comment


      • 8.6 l/100 km, exclusiv urban, trafic, temperatura matinala sub 0! Consum afisat si calculat.
        1.3 VVTi SOL

        Comment


        • Aceeasi motorizare, cam aceleasi consumuri, Timisoara.
          Cand aud 5,5 in oras mi se zburleste parul pe mine...

          Originally posted by cs1811 View Post
          Toyota Yaris 1,4 D4D cumparata in mai 2007, in prezent 7000Km
          1 consum oras: vara=7l/100Km; iarna=10l/100Km
          2 consum in afara: vara=4,5l/100Km; iarna=5l/100Km
          Va rog sa-mi explicati cum ati reusit sa obtineti consumul mic din oras. Precizati va rog si orasele in care locuiti. Va multumesc.
          Toyota Yaris 2007 D4D Sol

          Comment


          • Salut!
            Am facut pe autostrada 90 km de cand a inceput sa palpaie (95 km/h viteza a 5-a) dar am tremurat serios ca nu gaseam o benzinarie.
            In oras nu te risca mai mult de 30 de km. Am abuzat de ultima gradatie si am ramas in pana prostului...nu este deloc sanatos nici pentru motor, nici pentru tine!

            Originally posted by Vali 40 View Post
            Ca sa nu mai deschid alt subiect rog sa imi spuna cineva : la o masina Yaris 1.4 D-4D(2007) cat combustibil mai am cand palpaie ultima gradatie
            Va multumesc ....
            Toyota Yaris 2007 D4D Sol

            Comment


            • Nenorocitii astea de la Toyota Yais cu bordul electronic nu au putut sa puna un indicator analog .nu stii nici-o data cat mai ai in rezervor cand incepe sa palaie ledul ..

              Comment


              • Eu mi-am format un reflex. Pentru mine rezervorul este gol cand ajunge acul la un sfert. In 2 ani de cand am masina nu am vazut becul aprins decat de 2 ori.

                Comment


                • Mie mi se pare destul de sugestiv modul in care este indicat nivelul de combustibil la Yaris P9: ai 8 liniute, de la gol la plin, pe masura ce nivelul combustibilului scade, dispare o liniuta, iar ultima incepe sa palpaie, din ce in ce mai rapid pe masura ce te apropii de "zero"


                  Din 2008 Yarisul meu a mers din plin in plin, cu 3-4 exceptii.
                  Rezerorul are 42 litri, ultima liniuta incepe sa palpaie cand mai raman 6 litri in rezervor. Pentru un consum urban MAXIM de 10%, ai o autonomie de inca 60Km. Extraurban, stiam ca am un consum de 5%, si am mai mers vre-o 80Km.
                  Acum nu ma mai agit cand mai raman 2 liniute, insa cred ca ECU a invatat ca exagerez cu distantele parcurse pe "rezerva" de benzina si becul a inceput sa palpaie cand mai am 7 litri in rezervor.

                  Am verifcat de mai multe ori, asa ca o pot explica logica celor 8 liniute pentru nivelul combustibilului: fiecare liniuta reprezinta 100 Km ce ii poti parcurge cu consumul extraurban dat de producator: 4,9%.
                  De obicei ultima liniuta palpaie extraurban dupa 700 Km, deci regula se confirma (36 l / 4,9% = 734 Km)

                  Consumurile pentru Yarisul meu din 2008, cu 61.000 Km pe bord si motor de 1l:
                  - Urban Bucuresti, distante lungi ( aprox 20Km/drum)= 6,8-7,2%
                  - Urban Bucuresti, distante scurte (5-7 Km/drum)= 8-10 %, in functie de trafic si anotimp
                  - extraurban, mers legal pe DN, DJ etc = 5% + 0,5% (scade daca merg pe drum drept, creste daca merg la munte pe serpentine)
                  - extraurban, mers legal pe autostrada= 7%
                  Yaris 998 1.0 vvti, Peppermint Green

                  Comment


                  • Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat:
                    Consum mare, 11L% la Yaris cu motor 1,3 VTI cutie automata.
                    Este adevarat ca traficul e greu in zona mea dar 11% e cam mult cred...
                    Multumesc anticipat!

                    Comment


                    • Originally posted by alex2013 View Post
                      Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat:
                      Consum mare, 11L% la Yaris cu motor 1,3 VVT-I cutie automata.
                      Este adevarat ca traficul e greu in zona mea dar 11% e cam mult cred...
                      Multumesc anticipat!
                      PS masina are 14.000 km, consum calculat de la plin la plin

                      Comment


                      • Caracal-Focsani si retur , consum de 4,1l/100 afisat si confirmat de pompa . Am mers cat am putut de constant cu 2000rpm , viteza fiind de 90-95km/h . Yaris 1,4 d 4-d , an 2006 , 75000km .

                        Comment


                        • Originally posted by vali44 View Post
                          Caracal-Focsani si retur , consum de 4,1l/100 afisat si confirmat de pompa . Am mers cat am putut de constant cu 2000rpm , viteza fiind de 90-95km/h . Yaris 1,4 d 4-d , an 2006 , 75000km .
                          Este un consum normal, dar ce este dupa virgula depinde si de combustibil ...

                          Comment


                          • Originally posted by Vali 40 View Post
                            Este un consum normal, dar ce este dupa virgula depinde si de combustibil ...
                            Motorina de la Petrom , din cea ieftina . Am mers candva cu Rompetrol si motorul era zgomotos .

                            Comment


                            • Nu stiu ce sa mai cred .astea care distribuie motorina sunt niste nenorociti care umbla numai dupa profit ...alimentezi dar nu stii cu certitudine compozitia combustibilului in speta motorina ...cu 2 zile inainte de pasti am alimentat de la OMV aveau o promotie .motorina cea mai scumpa la pret de motorina normala am facut plinul ,ei dupa aproximativ 20 km a inceput sa apara la relanti un zgomot slab ciudat iar motorul nu mai tragea ca inainte ..in sfarsit in Viena am alimentat (facut plinul ) tot de la OMV ..tot dupa vreo 20-25 km rapandula parca zbura disparand toate zgomotele ..mai sa fie ...
                              Am fost 4 masini diferite marci dar toate disel ,toti prietenii au constatat aceiasi probleme la Graz unde am avut rezervate camere am discutat cu localnici printre altele si despre conbustibil ..in concluzie nu sunt fraeri austiecii sa trimita motorina la noi in tara ..cine stie ce combinatii chimice se baga in combustibil .din aceasta cauza se duc motoarele ...

                              Comment


                              • Yaris 1.3 benzina+gpl, 64 kw, an 2008.
                                consum în regim 50% bucuresti (aglomeratie) si 50% autostradă, viteza medie calculator 17 km/h:
                                - benzina: mediu - 6.7 l, stil condus afara 110 - 120 km/h;
                                - gpl: mediu - 8,6, stil condus afara 140 km/h.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google