Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Calitatea toyota...!?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Deci ce s-a intamplat pana la urma?

    www.FanMusic.ro - Muzica pentru masina ta!
    www.PravaliaCuCarti.ro - Carti pentru timpul tau liber!

    Comment


    • #17
      Dupa ce am citit cele prezentate aici, mi-am spalat si "scanat" si eu Yarisul. Costatari: se pare ca atit vopseaua cit si parbrizul sint de unica folosinta. Intr-adevar am colectionat si eu ceva ciupituri atit pe caroserie cit si pe parbriz. Ce sa-i faci? Cred ca au inceput sa se dopeze mustelele, gindacii, barzaunii, taunii si alte vietuitoare zburatoare. De pietre nu prea poate fi vorba...pentru ca nu am auzit sunetul specific impactului nimicitor cu o piatra sau pietricica, iar in mod normal pietricelele din categoria nisip sau mai maricele nu prea ar avea voie sa ciupeasca vopseua sau parbrizul.

      PS: La un Logan in urma impactului capotei cu o piatra s-a indoit tabla (un mic crater) dar vopseaua e putin julita. La testul cu unghia, nu agata. In schimb la Yaris poti sa-ti pilesti unghiile.
      Personal si eu sint dezamagit de calitatea vopselei si a parbrizului si ma intreb cu groaza pe ce am dat oare banii?
      Last edited by Dion; 07-27-2008, 20:05 PM.

      Comment


      • #18
        Beni tu ai acolo si o inspectie tehnica tip A ...care nu stiu ce este aia....?????
        Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

        Comment


        • #19
          Din cate am remarcat vopseaua se "intareste" in timp, practic acum dupa 6 luni de cand am luat masina mai gasesc cel mult cate o zgarietura superficiala pe bara din fata langa spoiler, adica jos de tot. Mentionez ca dupa primele spalari trebuia sa intervin tot timpul cu pasta scratch-out, tot apareau cadouri pe capota, pe portiere sau pe aripi. Cu insectele intr-adevar e o problema fiindca fac "corp comun" cu partea din fata a masinii si se duc al naibii de greu (nu se duc nici dupa o plimbare la spalatorie) iar unele resturi pot fi confundate usor cu matuiri ale vopselei - dar astea se elimina relativ usor cu un spray special care se poate cumpara din Cora, Carrefour, Augsburg etc.
          Toyota Auris 1.6 dual VVT-i SOL

          Comment


          • #20
            Dacă nici la cuptorul din fabrică nu se întăreşte, mici şanse să se întâmple după.
            Probabil ai devenit mai indiferent şi nu le mai vezi. Şi eu am ajuns să am o atitudine similară.
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • #21
              Originally posted by Mushu View Post
              Beni tu ai acolo si o inspectie tehnica tip A ...care nu stiu ce este aia....?????
              cred ca inseamna revizie de 15.000...

              Comment


              • #22
                Originally posted by DanCld View Post
                Din cate am remarcat vopseaua se "intareste" in timp
                Sa inteleg: cuptorul (soarele) de Bucuresti e mai performant ca cel din fabrica Toyota?

                Comment


                • #23
                  foarte slaba calitatea Toyota

                  Am achizitionat o Toyota Yaris in noiembrie 2005 de la reprezentanta Braila,si dupa 1 an si 8 luni mam trezit cu cheia de contact ruginita si cu oalele de la amortizoare ,cele din compartimentul motor ,ruginite.Nu mam asteptat la asa ceva de la o Toyota,ca doar nui Dacie,si imi pare rau ca miam luato,mai ales ca am vorbit cu doi prieteni care au Toyota Landcruiser si cind leau ridicat pe un elevator,pentru ca lui unu dintre ei la 70.000 km,ia cazut ABS,AU VAZUT CA SINT PLINE DE RUGINA PE DEDESUPT.Asa ceva la alte masini noi nu se intimpla domnilor,deci ginditiva bine daca vreti sa va achizitionati orica model Toyota si verificati cele scrise de mine,.

                  Comment


                  • #24
                    eu am doua probleme isterizante si anume imi scartaie foarte tare ambreiajul si volanul. am facut reclamatie, mi-a schimbat pompa de ambreiaj pe garantie, si in ziua schimbarii nu a mai scartait. DUPA prima zi, s-a manifestat la fel ca si inainte. volanul scartaie, trosneste, etc... sunt disperat...

                    o sa revin la toyota si daca nici de data asta nu-mi rezolva problemele ma voi adresa la toyota europe si la OPC. daca nici asa nu gasesc rezolvare ii voi da in judecata.

                    Comment


                    • #25
                      va dati seama ca e imposibil sa nu fie si unele masini cu problema..acuma cum ti-e norocul

                      Comment


                      • #26
                        nu e vorba de o problema... e vorba de probleme care nu se solutioneaza...

                        Comment


                        • #27
                          Din cite am vazut, Toyota Europa te redirectioneaza catre Toyota Romania.

                          Comment


                          • #28
                            de-a dreptul socant

                            Saptamana trecuta am fost intr-un showroom Toyota in Bucuresti sa studiez mai de aproape Yaris-ul.... am pus la punct si partea financiara cu ai mei, practic mi-a ramas doar sa dau efectiv comanda.... totul frumos pana am vazut cele scrise de gabipuiu.... cum e posibil sa apara rugina asa din senin??? Ne mai putem ghida orbeste dupa renumele TOYOTA daca se intampla asa ceva??? Decat sa ma trezesc cu rugina sub ea mai bine imi iau un amarat de LOGAN si macar nu ma mai doare inima, stiu de la bun inceput ca e posibil sa imi pice in drum, dar nu dau nici pe departe atatia bani pe ceva la fel de prost.... Va rog mult cei care aveti sau ati avut Yaris si ati intampinat probleme de orice natura, postati cat de multe detalii despre problemele intalnite, eventual cu poze, sa fie totul cat mai elocvent... eu unul astept cu mare interes sa le citesc. E vorba totusi de o gramada de bani si nu vreau sa regret ca platesc 4 ani rate la un fier ruginit! Numai bine!

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by tj_2005 View Post
                              totul frumos pana am vazut cele scrise de gabipuiu....
                              Eu unul nu as lua in serios ce scrie "gabipuiu" in postul #23. Si sti de ce? Pt. ca e primul lui post.
                              Si mai e o "chestie": nu vad nici macar o cratima
                              Eu am tinut Yaris-ul din noiembrie 2006 pana in iulie 2008 si n-am vazut pic de rugina.
                              Last edited by cristitoyota; 08-11-2008, 13:16 PM.

                              Comment


                              • #30
                                Atunci ia in considerare cele scrise de mine:

                                - scartaie ambreiajul puternic CHIAR SI DUPA CE A FOST SCHIMBAT
                                - scartaie si trosneste volanul cand il invart
                                - vopsea si parbriz DEOSEBIT de sensibile.

                                este vorba de un yaris achizitionat in 12.12.2007

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google