Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

toyota rav4 vs vw tiguan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • toyota rav4 vs vw tiguan

    ce parere aveti despre aceste doua masini despre toyota stiim mai multe ca deja are 1 an vechime de cand se comercializeaza tiguanu inca mai avem de asteptat putin

  • #2
    Draga Alex , nu doar pentru ca iubim masinile Toyota voi ''pro'' dar argumentul este simplu. Toyota fabrica masini off-road de mai bine de 50 de ani si a intra acum pe un segment suprasaturat mi se pare un act de curaj ce nu isi are neaparat radacinile in forta tehnologica pe care , trebuie sa o recunoastem VW o are, ci mai degraba in strategii de marketing care mie unul imi scapa. Va rog sa dati cu parerea cat de oportuna poate fi intrarea pe aceste segment in care cu greu mai are loc sa cada si un ac. Va multumesc.

    Comment


    • #3
      da eu nu am zis nimic de vw astept sa o vad pe strazi am vazut-o la siab si sincer mi s-a parut cam mica fata de toyota

      Comment


      • #4
        Tiguan e cu vreo 9-10 cm mai mare, dar depinde cum e compartimentarea interioara, care la Rav e mult laudata, la cat de mica e, e extrem de spatioasa; Rav4 are cam 4,3 cu tot cu roata de rezerva, iar Tiguan parca 4,46; sa nu uitam totusi ca vw au cam demolat segmentul suv mare cu Tuaregul, so.... nu ma pronunt inca; are multe +, dar astept sa apara.

        Comment


        • #5
          Tiguanul inca nu se vinde la noi. Asa ca e cam greu sa le compari fara sa le vezi pe ambele "live".
          Din reviste insa pot sa zic despre Tiguan ca e un SUV cu o caroserie noua, motor si transmisie de la VW Passat 4 Motion, si interior + bord de la VW Golf : toate din cauza preturilor (refolosire componente la mai multe modele). Totusi e mai scump decat RAV4 la aceleasi dotari.
          Cine va cumpara masina? Evident in primul rand nemtii - ei cumpara majoritatea doar masini germane.

          Comment


          • #6
            RAV4...hm... greu de incadrat!
            Parca e ceva mai mult decat Hyunday Tucson, KIA Sportage sau SsangYong, este cam la acelasi nivel cu conationala C-RV (care cu ultimul model se apropie mai mult de monovolume), insa cu dotarile de top se "infinge" catre topul SUV-urilor compacte unde intalnim BMW X3 si dupa mine, taticul lor, Freelander 2.
            Mai recentul Tiguan de la VW vine puternic din spate. Curios, am cautat comparatii si am gasit un articol din presa franceza care considera "meci nul" duelul dintre RAV si Tiguan.
            Iata si link-ul:
            RAV4 2.2 D-4D
            Yaris 1.3 VVT-i

            Comment


            • #7
              La capitolul estetica in respectivul articol Tiguan a avut 2 pct in fata Rav 4.
              Este drept ca e considerat cel mai frumos SUV , acum...
              uitati-va aici...: http://www.autonews.ro/?page=ACT

              A castigat titlul de cea mai frumoasa masina din lume la capitolul SUV si crossover....
              New Corolla Luna 1.6 Dual VVTi

              Comment


              • #8
                Eu vreau masina fiabila, economica si solida nu frumoasa.....
                Poate sa arete oricum daca indeplineste descrierea de mai sus.

                Comment


                • #9
                  Ca si design exterior, RAV-ul este simplut comparativ cu Tiguan. Intr-adevar, poate ca inginerii de la Toyota ar fi putut face mai mult la acest capitol. Nu este o masina urata , dar nici nu te face sa intorci capul dupa ea neaparat...Liniile la Tiguan sunt mai ...moderne! In plus, stiti cum este cu nou nascutul in familie - acapareaza toata atentia...
                  RAV4 2.2 D-4D
                  Yaris 1.3 VVT-i

                  Comment


                  • #10
                    Chiar asa mult place tiguanul asta???Mie mi se pare un mini tuareg obosit,f cromat si cu interior si mai obosit dar ventilat de G5 plus!Personalitate zero!

                    Comment


                    • #11
                      Detaliile cromate - nebunia asta a venit de la americani. Personal ma lasa rece. VW sunt vechi in detalii cromate. Nu stiu daca mi s-a parut ceva mai cumplit decat Passat-ul care avea crom si imprejurul geamuriulor...
                      E o chestie de gusturi...
                      RAV4 2.2 D-4D
                      Yaris 1.3 VVT-i

                      Comment


                      • #12
                        Tiguan va fi lansat oficial in Romania la sfarsitul saptamanii viitoare. In fapt, deja se pot da comenzi pentru acest model. Va rog sa imi permiteti cateva comentarii fata de cele spuse pana acum pe acest topic.
                        Cat priveste dimensiunile Tiguanul este cu cca. 3 cm (varianta Sport&Style) si, respectiv, 6 cm (varianta Track&Field) mai lung decat RAV4. In rest, celelalte dimensiuni sunt practic aceleasi.
                        Asa cum am mai argumentat pe fostul forum Toyota, in Romania Tiguan este mai ieftin decat RAV4. De exemplu, un Tiguan Sport&Style 2.0 TDI cu cutie automata (Tiptronic) costa sub 30.000 euro cu TVA (mai exact, 29.795 euro).
                        Este adevarat, Tiguan foloseste tractiunea integrala 4Motion, dar este o varianta imbunatatita a tractiunii folosite de Passat. In plus, Tiguan este echipat si cu un program de rulare off-road (standard la Track&Field si optional la celelalte versiuni). Bordul Tiguan este preluat de la Golf Plus, dar intr-o varianta usor imbunatatita.
                        Motorizarile disponibile in acest moment sunt 1.4 TSI 150 CP (cutie manuala in 6 trepte) si 2.0 TDI 140 CP (M6 sau cutie automata Tiptronic), care vor fi completate in cursul acestui an cu 1.4 TSI 170 CP si 2.0 TSI 200 CP (M6 sau Tiptronic) si 2.0 TDI 170 CP (M6). In plus, tot anul acesta va fi adaugata pe lista de dotari optionale si un sistem electronic de control al suspensiei.
                        Iata aici alt comparativ, facut tot de francezi, unde Tiguan este considerat invingator: http://www.turbo.fr/automobile/actua...p?id=p2_794686
                        In testul respectiv Tiguan puncteaza mai bine la capitolele design (exterior si interior) si comportament rutier, in vreme ce Toyota sta mai bine la capitolele consum si emisii de noxe. Desigur, designul este o chestiune subiectiva. Consider ca si nemtii ar fi putut lucra mai mult la designul noului Tiguan, mai ales la cel al partii frontale (indiferent ca e vorba de Sport&Style sau Track&Field).
                        Cei ce vor sa afle mai multe despre noul Tiguan, o pot face si aici: http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showforum=134
                        Last edited by Michael; 01-12-2008, 22:24 PM.

                        Comment


                        • #13
                          e in numarul de luna aceasta al Quattroruote un comparativ Tiguan, RAV4, Outlander.
                          Imi permit sa citez cateva date din test (pentru detalii, revista e la chioscuri )
                          Motorizarile sunt urmatoarele:
                          Tiguan 2.0 TDI (common rail) 140 CP - 36.190 Euro (TVA inclus)
                          RAV4 2.2 DVD 136 CP - 34.750 Euro (TVA inclus)
                          Outlander 2.0 DI-D (e 2.0 TDI de la vW varianta "pump duse") - 34.426 Euro (TVA inclus)
                          Ca dotari, Outlander si RAV au cam aceleasi dotari principale, Tiguan oferind in plus bi-xenoane adaptive si sistem audio cu navigatie. Fara aceste 2 dotari suplimentare, Tiguan ar fi cu aprox 3000 de Euro mai ieftin.

                          Rezultatele au fost urmatoarele:
                          1 Tiguan 82 puncte/100
                          2 Outlander 81 puncte/100
                          3 RAV4 79 puncte/100


                          Unul dintre plusurile pentru Tiguan a fost silentiozitatea noului motor TDI .

                          Comment


                          • #14
                            Un test comparativ interesant. Sa mai adaugam ca Tiguanul folosit in test avea si transmisie automata (Tiptronic). Ce m-a nedumerit in testul respectiv, mai ales ca obiect al comparatiei erau versiunile diesel, a fost afirmatia ca "Doar Tiguan si RAV4 sunt disponibile cu transmisii automate, eficiente pe off-road". Eu stiu ca RAV4 dispune de o astfel de transmisie, dar pentru motorizarea pe benzina.

                            Comment


                            • #15
                              Vorba lunga - saracia omului.
                              Iete un test - slalom pe asfalt ud la 40 si 60 km/h, RAV4, Kuga si Tiguan.
                              The Integrated Active Drive System on Toyota Rav4 delivers enhanced driving control, safer road holding and stability. Watch this comparison. You will got a ...
                              RAV4 2.2 D-4D
                              Yaris 1.3 VVT-i

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google