Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

hatchback sau sedan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • hatchback sau sedan

    salutare pentru toata lumea. Eu am un auris, l-am luat fara sa stau pe ganduri. Dar chiar azi, mi-a zis un prieten ca vrea corolla. Si l-am intrebat de ce nu se gandeste la auris, ca-i mai nou, frumos, etc. El mi-a zis pur si simplu ca-i place mai mult corolla. Acum, care-i discutia: cine-a studiat de-aproape ambele modele, sa spuna partile negative ale ambelor modele, sau cele impresionante. merci

  • #2
    Eu cand am ales Auris m-am gandit la nevoi. Corolla mi s-a parut mai mare, voluminoasa, si am renuntat. Auris mi s-a parut mai tinereasca. Eu cred ca masina o alegi pana la urma foarte subiectiv. De exemplu, am ales Auris pentru ca imi place mai mult bordul si pozitionarea schimbatorului Altuia i se poate parea fix invers asa ca... e dupa gust.

    Comment


    • #3
      Eu zic ca Auris e hatchback-ul de Corolla (Versus e doar o denumire pt vechiul hatchback). Citeam undeva o chestie cum ca Toyota ar lasa Corolla sedan prin excelenta, iar versiunea hatchback au numi-o Auris (chestie de marketing). Om trai si om vedea
      Eu am luat Corolla pt ca nu-mi plac hatchback-urile (da, stiu, huiduieli din public )

      Comment


      • #4
        Aurisul e o masina mai...versatila (nush cum sa spun intr-alt fel?!?!), iar aici ma refer strict la caroserie. Din punctul meu de vedere, cu un hatchback iti poti "rezolva" mult mai bine problema transportului de diverse materiale/bunuri/bagaje decat cu un sedan. Incercati, doar, sa bagati un televizor in prtbagajul unui sedan! nu veti reusi... Mi-am renovat locuinta si am transportat in auris tot felul de materiale - de la saci cu adeziv la pachetele cu parchet si plinte, toate acestea cu portbagajul inchis! Si, pe langa asta, incarcatul si descarcatul este mult mai usor!...
        Eu, unul, adevarat, nu mai am "bebe" ci un copil mare (15 ani), insa nu vad de ce si cum reprezinta copilul mic un dezavantaj (ma refer, desigur, la relatia "bebe-portbagaj"), deoarece 350 l. nu sunt chiar putini.
        Si, ca sa pun gaz pe foc , interiorul la Auris e muuuult mai cool decat la Corolla!!!!
        ...stati mah! nu mai dati!... ajutoooor!...
        ...cica ca nu viteza prea mare ucide ci...oprirea brusca e de vina!...

        Comment


        • #5
          )))))))))))))))))))))))))))))))))))

          tare faza...acuma parerea mea e urmatoarea...iti alegi masina in funtie de
          preferinte tehnice, confort,aspect si functionalitate...da eu nu am sedan...masina mi-am ales-o inteligent zic eu...anume:

          ce fac cu masina ??
          cate persoane merg deobicei in masina???
          cati km fac pe an??
          ce optiuni vreau sa am???
          in ce suma ma incadrez??
          mai car cate ceva cu ea????
          fac des drumuri lungi???
          vreau scaune sa gliseze/rabateze???
          etc......

          acuma fiecare e cu preferintele lui deocamdata mie nu imi trebuie sedan.....dar pe viitor nu se stie.....sincer dintre auris si corolla nu as stii ce sa aleg.......aurisul imi place interiorul cum e facut...la corolla imi place aspectul exterior...maine daca totusi ar tebui sa aleg as lua auris...peste doi ani poate as lua corolla.....
          Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

          Comment


          • #6
            Originally posted by claudiux View Post
            salutare pentru toata lumea. Eu am un auris, l-am luat fara sa stau pe ganduri. Dar chiar azi, mi-a zis un prieten ca vrea corolla. Si l-am intrebat de ce nu se gandeste la auris, ca-i mai nou, frumos, etc. El mi-a zis pur si simplu ca-i place mai mult corolla. Acum, care-i discutia: cine-a studiat de-aproape ambele modele, sa spuna partile negative ale ambelor modele, sau cele impresionante. merci
            Păi depinde ce vrea de la maşină şi ce-i place. Auris e o maşină potrivită atât pentru oraş, cât şi pentru afară, însă nu are portbagajul unei Corolla. Poate are nevoie de mai mult spaţiu de depozitare, poate preferă un design mai clasic/sobru, poate îi plac sedan-urile.
            Între cele două modele există doar diferenţe de ordin practic şi estetic, atât.
            Last edited by OvidiuH; 01-14-2008, 10:34 AM.
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • #7
              "Auziti" voi!?! deja acest versus mi se pare cam ciudat! Daca intra pe forum un cititor care este fidel altei marci, o sa rada si cu **** de noi!!! Discutia nu pare deloc constructiva si nu va duce la niciun rezultat... Hai s-o lasam balta, nu vreti?
              ...cica ca nu viteza prea mare ucide ci...oprirea brusca e de vina!...

              Comment


              • #8
                Originally posted by Herr View Post
                Eu zic ca Auris e hatchback-ul de Corolla (Versus e doar o denumire pt vechiul hatchback). Citeam undeva o chestie cum ca Toyota ar lasa Corolla sedan prin excelenta, iar versiunea hatchback au numi-o Auris (chestie de marketing). Om trai si om vedea )

                Comment


                • #9
                  ...Cred ca a vrut sa spuna "verso" nu "versus"!... Oricum, e un lucru bine stiut faptul ca in clasa medie, toyota va scoate ca si varianta hatchback NUMAI Auris-ul, Corolla ramanand NUMAI ca sedan! Corolla verso nu intra in aceasta clasa - ea ocupa o calasa de...nisha, ca sa spun asa... Comparatia dintre cele doua modele, din punctul meu de vedere, se poate referi la capacitatea portbagajului, pozitia de conducere (care e mai joasa la corolla) si viteza maxima de deplasare (care e putin mai maire TOT la corolla!)... In rest - ce sa zic? ampatamentul si ecartamentul sunt aceleasi => spatiu interior similar (totusi, Auris-ul e putin mai inalt), bordul =identic, motorizari=identice... Si, in final, cred ca FIABILITATEA este aceeasi!
                  ...cica ca nu viteza prea mare ucide ci...oprirea brusca e de vina!...

                  Comment


                  • #10
                    poate era mai inspirata o denumire a thread-ului de genul: "hatchback sau sedan?" ca sa nu dea impresia de lupta fratricida
                    Yaris Hybrid Ist generation

                    Comment


                    • #11
                      Eu unul, recunosc am mers initial la reprezentanta pentru Auris dar am iesit de acolo cu comanda facuta pentru Corolla. Am facut test drive cu ambele masini si normal fiecare are plusurile si minusurile ei.
                      Ce nu mi-a placut la Auris a fost: unghiul mort creat de stalpii fata care se mai si dezbina in doua in zona oglinzilor si pozitia prea inalta de condus, si fiind undeva la acelasi pret.... parca cu 300 de euro mai mic la Corolla aceasi varianta de echipare...am schimbat la sedan ca hatchback am avut 2 corolle si un opel astra h si parca m-am saturat de bagaje pe scaunele din spate
                      ah si fata de Corolla, Aurisul mi se pare mai de ...dame... iar Corolla mi se pare mai agresiva. In fine m-a "atras" mai mult Corolla
                      Toyota Corolla 2.0 D-4D ianuarie 2008
                      Toyota Corolla 1.8 Dx 1987

                      Comment


                      • #12
                        Legenda urbana spune ca femeile aleg hatch-urile iar barbatii sedan-urile In final e doar o chestiune de gust!
                        Toyota Auris 1.6 dual VVT-i SOL

                        Comment


                        • #13
                          Poziţia la volan şi la Noua Corolla şi la Auris mi s-a părut identică.
                          După cum am zis şi mai sus diferenţele între cele două maşini sunt de portbagaj, interior şi ordin estetic.
                          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by OvidiuH View Post
                            Poziţia la volan şi la Noua Corolla şi la Auris mi s-a părut identică.
                            După cum am zis şi mai sus diferenţele între cele două maşini sunt de portbagaj, interior şi ordin estetic.
                            Corect!Asa e!

                            Comment


                            • #15
                              scuze, insa aici nu sunt de acord! Pozitia de condus din Corolla e mai joasa fata de Auris!
                              ...cica ca nu viteza prea mare ucide ci...oprirea brusca e de vina!...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google