Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie SUV SH - buget 10.000-11.000 euro

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie SUV SH - buget 10.000-11.000 euro

    Salutare,

    Intentionez sa-mi cumpar peste vreo 6 luni un SUV SH iar ca buget voi avea in jur de 10.000 euro. Masina va fi folosita in Bucuresti (dar nu pentru mers la serviciu), iesiri in week-end la pescuit prin noroaie si coclauri specifice din jurul apelor, iesiri in provincie o data pe luna si concedii - deci va fi si masina de familie. Am o lista destul de lunga la care m-am gandit si as vrea sa o mai reduc. De aceea apelez la cei care detineti vreuna din masini sa-mi dati sfaturi. O sa le pun in ordinea preferintelor. Din ce am citit (pentru ca nu am condus nici una din ele) am ajuns la urmatoarea concluzie:

    1.Nissan X-trail 2.0 dci (2009-2010) :
    + capabil in off-road moderat, consum mediu bun (8l/100), garda la sol 200, 4 stele Euro Ncap aproape de 5 ca si procente, unghiuri bunicele(29/23/20), spatiu interior si portbagaj mare 603.
    - design patratos, da impresia de tractor, costurile de intretinere destul de mari, dar in media SUV-urilor

    2.Subaru Forester 2.0 D (2011)
    + mai putin capabil in off-road decat X-trail dar totusi foarte bun in comparatie cu multe alte SUV-uri, consum mediu foarte bun (6.5-7/100) garda la sol 215, 5 stele Euro Ncap, unghiuri similare (25/27/23), spatiu interior mare, portbagaj mai mic 450 - dar ok, comportament mai bun on-road decat X-trail
    - probleme frecvente cu ambreiajul, cu amortizoarele spate, service-uri autorizate putine, foarte greu de gasit dupa 2011 care sa se incadreze in buget. Nu ma uit la cele mai vechi de 2011 ca la marea majoritate le-a cazut motorul (cel euro 4).

    3.Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS (2009-2011)
    + cel mai capabil in off-road dupa Freelander2 (are reductor), garda mai mica dar totusi ok - 190, unghiuri mai bune (29/27/19), spatiu interior acceptabil, costuri intretinere mai mici decat la cele de mai sus, design frumos.
    - portbagaj mic 398, consum mediu ceva mai mare decat Nissan (8.5-9/100), 4 Stele Euro Ncap si alea obtinute cu greu, motor mult mai slab decat la cele 2 de mai sus si mai ineficient, slab on road.

    4.Mitsubishi Outlander 2.0 D (2008-2009) - nu-mi place facelift
    + cam la fel de capabil in off-road ca si subaru (am ceva dubii), portbagaj imens 770, consum similar cu X-trail (8/100), design ok, costuri intretinere ok, mai bun on road ca cele de mai sus
    - garda la sol cea mai mica 180, unghiurile cele mai proaste (22/21/19), similar ca si siguranta cu GV (4 stelute spre 3) si nu in ultimul rand preaaaa lung...parca nu se mai termina

    5. Freelander 2 2.2 TD4 2009-2010
    + cel mai capabil SUV in off-road, garda la sol buna 210, unghiuri bune (31/23/34), 5 stele Euro Ncap, motor bun si on road ok, spatiu interior mare, portbagaj imens 755
    - fiabilitate slaba...recunoscuta, costuri intretinere mult mai mari decat la celelalte + impozit, RCA mai mare, consum mediu similar cu GV (8.5-9/100),

    6. Toyota Rav 4 2.2 D-4D 2009-2010
    + cel mai bun on road (cred), fiabilitate recunoscuta, cel mai bun consum - similar cu subaru (6-6.5/100), spatiu interior ok, garda la sol ok 190, unghiuri bunicele 28/24/20, costuri intretinere ok, siguranta 4 stele
    - cel mai slab off road, portbagaj mic 410, impozit si RCA mare

    In ecuatie intervine si sotia care isi doreste un SUV mic si cat mai sigur (cam greu de gasit Posted Image ). La mine primeaza capacitatea off-road si costurile de intretinere/consum. Asa ca trebuie sa impac si capra si varza. De aceea am pus X-trail si Forester pe primele 2 locuri. Ca si Km maxim 130k. Voi ce ziceti?

  • #2
    Cel mai bun no road din lista ar fi Honda CR-V
    Freelander am inteles ca nu sunt asa fiabile.
    Forester nu este nici cal nici magar. Boxter-ul ala nu consuma chiar asa putin pe cat se zice.
    RAV-4 nu este prea bun nici on road, nici off-road (prin comparatie cu altceva)
    X-Trail cred ca e mai bun decat G. Vitara in off-road, in on road nu stiu ce sa zic (am mers doar cu C-Trail si a fost relativ ok).

    Daca vrei capabilitati off road ..... Land Cruiser 80 cu ceva roti de 33 (dar e cam sifonier pe roti in on road)
    Last edited by kretzu77; 04-11-2016, 07:12 AM.

    Comment


    • #3
      Am citit cate ceva si despre Tiguan insa nu-mi dau seama cum sta la capitolul off road in comparatie cu celelalte. M-am uitat la varianta Track and field. Mi se pare mai slab. Ce parere aveti?

      Comment


      • #4
        Tiguan e bun pentru urcat borduri si cam atat.
        Daca vrei offroad, uita de masini de genul asta.
        Daca vreo bani putini si offroad ... Lada Niva FTW.

        Comment

        Working...
        X
        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
        Politica de Securitate Google