Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitionare Rav4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • buna ziua

    nu stiu ce moderatori imi sterg postarea, va ro g sa nu mai imi stergeti postarea; pararea mea despre toyota oricum am sa o comunic; in cazul in care pe acest forum nu se poate si cineva imi sterge postariule critice, am sa afisez parerea mea pe alte site-uri

    asadar

    Aspecte in legatura cu TOYOTA RAV 4 (model EXECUTIV de cca 29.000 euro) despre care, se pare, clientii nu sunt informati la show-room sau sunt dezinformati: - masina vine fara preshuri, daca vrei sa pleci cu preshuri tre sa le platesti - nu are bricheta nici priza pentru bricheta; daca esti fumator si nu ai bricheta la tine sau nu iti functioneaza bricheta te uiti la ditamai suv toyota si iti vine sa il spargi ca nu are bricheta - noaptea orbecai prin ea, adica nu are bec in torpedou, nu are butoanele pentru geamuri iluminate, nu are butoanele pentru reglarea/ inchiderea oglinzilor iluminate; - la ridicare trebuie sa platiti 300 lei "desfolierea masinii"; - initial consumul in oras a fost prezentat ca fiind de 5,5 l , pe urma au zis ca e 7,5 l / 100 km, iar in prezent mie imi arata computerul de bord 8,7 litri la 100 km; (dupa 400 km parcursi in oras, in mod de condus lejer) - vibreaza plasticul de pe bord (!) ; am inceput sa trag de plasticuri . sa bag scobitori printre ele ca sa nu mai vibreze !!! LA TOYOTA !!! ... cica sa ma programez la service cu masina de 10 zile

    Comment


    • Da' cine ti-a sters postarile mare shef? Ai postat de trei ori acelasi text, de doua ori aici si o data intr-o sectiune care nu are nicio legatura cu pasul matale. Si hotaraste-te, ai dat 26k sau 29k euro pe masina, sau ai uitat? Inainte sa cumperi masina nu ai fost in showroom s-o vezi, nu ai observat atunci ca nu are bricheta? Vis-a-vis de consum, de curiozitate, a cata masina noua este asta pentru tine? Ai mai cumparat vreo masina care sa aiba consumul real acelasi cu cel declarat de producator (consum scos in conditii ideale de condus, conditii greu de obtinut in real life, mai ales in Romania)? Nu ai spus ce motorizare are RAV-ul tau. Nu dai foarte multe detalii, dar vii si arunci cu noroi, fara sa faci deosebirea intre marca si dealer (presurile, lipsa de informatii din showroom, "desfolierea masinii" tin de seriozitatea dealerului - btw ti-au facturat acea desfoliere?).
      Bottom line, iti mai recomand o data sa vinzi masina si sa-ti iei Tiguan.

      L.E.: Ar fi bine sa raspunzi la ce te-am intrebat, altfel ma vad nevoit sa te reclam moderatorilor.


      Cheers!
      Last edited by Jijiman; 10-23-2013, 12:08 PM.
      "Singurul lucru necesar pentru triumful raului este ca oamenii buni sa nu faca nimic" (Edmund Burke)

      Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna + VSC

      Comment


      • Originally posted by cezar2004tm View Post
        buna ziua

        nu stiu ce moderatori imi sterg postarea, va ro g sa nu mai imi stergeti postarea; pararea mea despre toyota oricum am sa o comunic; in cazul in care pe acest forum nu se poate si cineva imi sterge postariule critice, am sa afisez parerea mea pe alte site-uri

        asadar

        Aspecte in legatura cu TOYOTA RAV 4 (model EXECUTIV de cca 29.000 euro) despre care, se pare, clientii nu sunt informati la show-room sau sunt dezinformati: - masina vine fara preshuri, daca vrei sa pleci cu preshuri tre sa le platesti - nu are bricheta nici priza pentru bricheta; daca esti fumator si nu ai bricheta la tine sau nu iti functioneaza bricheta te uiti la ditamai suv toyota si iti vine sa il spargi ca nu are bricheta - noaptea orbecai prin ea, adica nu are bec in torpedou, nu are butoanele pentru geamuri iluminate, nu are butoanele pentru reglarea/ inchiderea oglinzilor iluminate; - la ridicare trebuie sa platiti 300 lei "desfolierea masinii"; - initial consumul in oras a fost prezentat ca fiind de 5,5 l , pe urma au zis ca e 7,5 l / 100 km, iar in prezent mie imi arata computerul de bord 8,7 litri la 100 km; (dupa 400 km parcursi in oras, in mod de condus lejer) - vibreaza plasticul de pe bord (!) ; am inceput sa trag de plasticuri . sa bag scobitori printre ele ca sa nu mai vibreze !!! LA TOYOTA !!! ... cica sa ma programez la service cu masina de 10 zile
        Ti-am sters doar acolo unde ai postat aiurea.Te rog sa aduci dovezi ca ti-au fost ceruti bani pentru defolierea masinii,pentru restul, este o slaba informare din partea ta.

        Comment


        • Originally posted by arttopo View Post
          Buna ziua
          As dori sa achizitionez o toyota Rav4, din 2007, motor 2.2, 100kw, in jur de 100000 Km. Rugamintea este daca puteti sa ma ajutati cu niste informatii legate de ce ar trebui sa verific, se pot verifica kilometrii, etc. Sunt indecis RAV4 vs Hyundai SANTA FE.
          Multumesc
          Aspecte in legatura cu TOYOTA RAV 4 (model EXECUTIV de cca 26.000 euro) despre care, se pare, clientii nu sunt informati la show-room sau sunt dezinformati: - masina vine fara preshuri, daca vrei sa pleci cu preshuri tre sa le platesti - nu are bricheta nici priza pentru bricheta; daca esti fumator si nu ai bricheta la tine sau nu iti functioneaza bricheta te uiti la ditamai suv toyota si iti vine sa il spargi ca nu are bricheta - noaptea orbecai prin ea, adica nu are bec in torpedou, nu are butoanele pentru geamuri iluminate, nu are butoanele pentru reglarea/ inchiderea oglinzilor iluminate; - la ridicare trebuie sa platiti 300 lei "desfolierea masinii"; - initial consumul in oras a fost prezentat ca fiind de 5,5 l , pe urma au zis ca e 7,5 l / 100 km, iar in prezent mie imi arata computerul de bord 8,7 litri la 100 km; (dupa 400 km parcursi in oras, in mod de condus lejer) - vibreaza plasticul de pe bord (!) ; am inceput sa trag de plasticuri . sa bag scobitori printre ele ca sa nu mai vibreze !!! LA TOYOTA !!! ... cica sa ma programez la service cu masina de 10 zile
          Last edited by cezar2004tm; 10-25-2013, 14:53 PM.

          Comment


          • Originally posted by dan.gutu View Post
            Ti-am sters doar acolo unde ai postat aiurea.Te rog sa aduci dovezi ca ti-au fost ceruti bani pentru defolierea masinii,pentru restul, este o slaba informare din partea ta.
            am factura de plata "desfoliere autoturism" stimate domn

            iar informarea slaba sau nu, e o informare pentru potentialii clienti toyota... lasati-i va rog pe ei sa judece informarea

            Comment


            • raspuns toyota rav 4

              [QUOTE=Jijiman;35316]Da' cine ti-a sters postarile mare shef? Ai postat de trei ori acelasi text, de doua ori aici si o data intr-o sectiune care nu are nicio legatura cu pasul matale. Si hotaraste-te, ai dat 26k sau 29k euro pe masina, sau ai uitat? Inainte sa cumperi masina nu ai fost in showroom s-o vezi, nu ai observat atunci ca nu are bricheta? Vis-a-vis de consum, de curiozitate, a cata masina noua este asta pentru tine? Ai mai cumparat vreo masina care sa aiba consumul real acelasi cu cel declarat de producator (consum scos in conditii ideale de condus, conditii greu de obtinut in real life, mai ales in Romania)? Nu ai spus ce motorizare are RAV-ul tau. Nu dai foarte multe detalii, dar vii si arunci cu noroi, fara sa faci deosebirea intre marca si dealer (presurile, lipsa de informatii din showroom, "desfolierea masinii" tin de seriozitatea dealerului - btw ti-au facturat acea desfoliere?).
              Bottom line, iti mai recomand o data sa vinzi masina si sa-ti iei Tiguan.

              L.E.: Ar fi bine sa raspunzi la ce te-am intrebat, altfel ma vad nevoit sa te reclam moderatorilor.

              poti sa ma reclami la cine vrei tu stimabile:
              - masina este pe factura de 26.000 euro; am scris 29 din cauza vitezei
              - este a 7-a masina noua in ultimii 10 ani cumparata de catre mine din show room, direct de la reprezentanta marcii respective ; pana la aceasta toyota rav 4 nu am patit asemenea gainarii: sa nu am preshuri la masina noua si sa achit desfolierea; am plecat cu aceasta masina noua din show room cu niste servetele/ ceva prosoape de hartie pe post de preshuri; nici macar nu aveau preshuri pe stoc sa le fi cumparat; am rezolvat problema a doua dupa ce am sunat si am facut scandal la reprezentanta m-au chemat si mi-au dat cadou preshuri din material textil
              - motorul este diesel de 1998 cmc;
              - inainte sa cumpar masina am fost in show room si am vazut-o, bineinteles, dar nu am verificat daca are bricheta deoarece nici nu m-am gandit la asemenea gainarie... o masina ca toyota care se lauda ca are "pe standard" mult mai multe dotari decat alte masini sa nu aiba bricheta si nici kit pentru bricheta... chiar sunt curios daca mai exista in ziua de azi o masina noua "cheala" fara bricheta

              Comment


              • daca ai luat 7 masini noi in 10 ani inseamna ca schimbi masina la un an jumate, asa ca nu te agita prea tare ca trece repede pana iti iei alta...
                Ave 1.8 Luna '08

                Comment


                • D-lor ce sa intamplat sau pentru ce e acest forum?Omul isi spune pasul( si nu-l crede nimeni). Va deranjeaza? Unu il va reclama(si ce?) altul vrea factura suparat ca improasca cu noroi Toyota.Nu s-a informat,e problema lui,schimba des masinile sau circula pe jos,sa fie sanatos.Dar libertatea de exprimare ar trebui sa existe.Eu am luat masina second hand din showroom Toyota Germania si romanii nu mi-au recunoscut garantia, dupa o convorbire telefonica(2008 cand erau preturi)dar mi-s norocos( avea presuri 2 seturi si am 3 prize de bricheta) restul problemelor sunt ale mele si unele le impartasesc cu voi.Asa ca crede si nu cerceta zicea cineva odata.
                  Last edited by mos 64; 10-26-2013, 13:44 PM.

                  Comment


                  • Pai si i-a bagat cineva pumnul in gura ? Daca vrea intradevar sa fie ok,sa spuna ce dealer i-a vandut masina si sa puna copie la factura cu desfolierea,poate Toyota se sesizeaza si ia masuri.

                    Comment


                    • nu recomand nimanui sa achizitioneze rav 4 model 2013
                      Last edited by cezar2004tm; 11-01-2013, 14:11 PM.

                      Comment


                      • we got your point!

                        Comment


                        • Pe ce te bazezi cand dai acest "sfat" ?

                          Revenind la tema acestui topic eu recomand RAV4 benzinar, de ce ?
                          , pt ca e mai simpla, mai usoara, silentioasa, benzina cost si 5,43 lei insa motorina e 6,30
                          Benzina este ok calitativ toata, motorina este ok doar cea ff scumpa
                          Deci 0,80 lei/litru este un motiv insemnat
                          .....ar mai fi ceva: nu-mi plac "tractorasele"....

                          Comment


                          • Si mie mi se pare RAV4 pe benzina alegerea corecta, in conditiile actuale. Moda si rentabilitatea dieselului incep sa nu mai aiba sens. Masina mai scumpa din start, motorina scumpa si de calitate slaba, revizii mai scumpe......

                            Din ce am observat, Toyota a facut treaba mai buna cu motoarele pe benzina cand vine vorb de fiabilitate. Mult mai putine probleme raporate cu benzinarele.

                            Comment


                            • Salut, am nevoie de un sfat de cunoscator. Vreau sa-mi iau o RAV4 cu cutie automata. Cum e mai bine: 2.0 benzina CVT sau 2.2 Diesel A/T?
                              Multumesc.

                              (precizez ca de 4 ani conduc o Avensis 1.8 benzina CVT de care am fost f. multumit)

                              Comment


                              • http://tinyurl.com/oxdespe asta vreau sa o iau.
                                o sa o folosesc cel mai mult in oras din pacate.
                                sfaturi va rog!

                                bine v-am gasit.
                                ceva ateliere service ok la CLuj-Napoca pt Toyota daca stiti please let me know

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google