Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitionare Rav4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by vali44 View Post
    Nu fi rau ... costa 110 lei un set complet !
    Il sperii pe om , abia a intrat in randul nostru si deja il faci sa transpire ...

    Pentru Tiby - sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea ...
    Azi am fost la constatare senzori parcare spate..la toyota suceava..
    Din ce am vazut, senzorii trebuiesc inlocuiti (unu fisurat, altul in scurt) iar din ce am inteles necesita si inlocuirea modulului (Rear Main Kit 2 PZ464-00422-**)..
    Pret total...1830,96 ron
    Last edited by tiby; 06-12-2012, 17:45 PM.

    Comment


    • Originally posted by tiby View Post
      Azi am fost la constatare senzori parcare spate..la toyota suceava..
      Din ce am vazut, senzorii trebuiesc inlocuiti (unu fisurat, altul in scurt) iar din ce am inteles necesita si inlocuirea modulului (Rear Main Kit 2 PZ464-00422-**)..
      Pret total...1830,96 ron
      Cred ca nu ai inebunit sa dai atatia bani snapanilor de la reprezentanta ... un set de senzori parcare COMPLET costa 100 de lei la Metro , mai dai inca 100 la un electrician auto sa-l monteze si este ok . Daca te tine 1 an e foarte bine deoarece te vei obisnui cu gabaritul masinii si la un moment dat te va enerva ...
      Hai sa nu le dam bani aiurea acestor oameni care speculeaza marca ...

      Comment


      • Originally posted by vali44 View Post
        Cred ca nu ai inebunit sa dai atatia bani snapanilor de la reprezentanta ... un set de senzori parcare COMPLET costa 100 de lei la Metro , mai dai inca 100 la un electrician auto sa-l monteze si este ok . Daca te tine 1 an e foarte bine deoarece te vei obisnui cu gabaritul masinii si la un moment dat te va enerva ...
        Hai sa nu le dam bani aiurea acestor oameni care speculeaza marca ...
        Nu e problema de gabaritul masinii..am deja facuti cu ea 7000 km intr-o luna jumate...
        Ce ma deranjeaza e atunci cand ceva nu functioneaza...
        Referitor la senzori, din ce am citit nu cred ca sunt compatibili astia de la metro cu "rear kit main kit 2,SENSOR kit has to be ordered separately pz464-00422-**"

        Comment


        • Originally posted by tiby View Post
          Nu e problema de gabaritul masinii..am deja facuti cu ea 7000 km intr-o luna jumate...
          Ce ma deranjeaza e atunci cand ceva nu functioneaza...
          Referitor la senzori, din ce am citit nu cred ca sunt compatibili astia de la metro cu "rear kit main kit 2,SENSOR kit has to be ordered separately pz464-00422-**"
          Viitorului posesor...(peste 1-2 ani cand vine noul model de RAV) doresc sa i-o vand cu inima impacata..(sa accept verificare la orice reprezentanta si sa ma bucur cu el de achizitia pe care a facut-o),de aia as merge pe orig... oricum nu cu accesorii achizitionate de la reprezentanta..

          Comment


          • Originally posted by tiby View Post
            Viitorului posesor...(peste 1-2 ani cand vine noul model de RAV) doresc sa i-o vand cu inima impacata..(sa accept verificare la orice reprezentanta si sa ma bucur cu el de achizitia pe care a facut-o),de aia as merge pe orig... oricum nu cu accesorii achizitionate de la reprezentanta..
            In cazul acesta nu-ti ramane decat varianta de a cauta la dezmembrari . La Ploiesti este firma DANCOR . Livreaza prin curier si ofera garantie la piesele livrate .

            Comment


            • Inca un RAV ma tenteaza. Aceeasi culoare ca cea din avatar, model VIP, tot 2.2 D-CAT, 150cp, an 10/2009, in schimb EURO 5 si automata. Navigatie color, camera, trapa, keyless, piele neagra, scaune electrice si incalzite, carlig remorcare, jante iarna 16 tabla si jante vara 18 (alea frumoase). Fara lovituri, fara zgarieturi. Despre km nu mai spun ca nu ma crede nimeni.

              Timbrul de mediu = 493 euro.

              Pret 12000 euro, binenteles fara tva.

              Punctele forte pentru mine sunt: EURO 5, automata, km putini. Masina este in DE la Toyota.

              Intrebare de baraj. Cutia automata are 5 sau 6 rapoarte. Stiu ca japonezii sunt chitrosi la numarul de rapoarte la automate.
              Last edited by wug; 04-03-2013, 14:39 PM.
              Rav4 Executive 2.2 D-Cat 177cp

              Comment


              • salut,

                am achizitionat si eu un RAV 4 ,SH 24.000 km, 2007 inmatriculat in august 2008
                benzina, motor de 1998 cm...
                sfaturi pentru revizie ..trebuie sa o fac in iunie si unde ?
                multumesc,

                Comment


                • Salutare colegi! Caut sa cumpar un RAV4 diesel 2009-2011, si tot ma uit pe forumuri dupa pareri, review-uri, poze. Am cateva intrebari pentru posesorii modelului. Din cate am vazut, nu sunt probleme majore cu modelul, pot posesorii sa-mi confirme ca asa este? Ce va place si nu va place la model? Cum pot deosebi un Euro4 de un Euro5 (diferenta la taxa este enorma..). Cum e cu zgomotul motorului si trenului de rulare, la deplasare? Alte aspecte la care sa fiu atent atunci cand ma uit dupa masina? Ce consumuri are 2.2-ul in diverse medii (drum intins, oras si/sau Bucuresti ora de varf ). Va multumesc anticipat!

                  Comment


                  • Urmaresc de ceva timp forumurile Toyota. Personal am avut un Avensis si un Yaris, si am ajutat cu informatii de oricate ori am putut.
                    Acum caut sa imi schimb masina, una din optiuni ar fi un Rav4.
                    Am o nelamurire.. Oare lumea chiar nu mai are Toyote, de sunt atatea intrebari ramase fara raspuns pe forumuri? Sau e doar delasare/dezinteres? Sau...

                    In paralel urmaresc si forumurile de la Honda si VAG (VW/Skoda/Audi), si efectiv oamenii se ajuta, nu e ca monologul de pe forumul asta..

                    Este doar impresia mea, sau asa e de cand au fost portate conturile, si o groaza de useri nu si-au mai putut refolosi contul (printre care si subsemnatul..)?

                    Sincer, in conditiile astea, prefer sa imi iau o masina nemteasca, pt ca, la nevoie, s-ar gasi cine sa imi mai dea un hint ref la rezolvarea problemelor, decat o japoneza. Ca doar japonezele, se strica si ele, vedeti cate intrebari sunt fara raspuns pe forumuri

                    Comment


                    • Du-te la un service sa-i vezi istoricul.Am luat un rav 4 2007 cu istoric veificat la Toyota ,din Bucuresti si sunt multumit.Oricum sa-ti faci socoteala ca mai pui 500-1000 euro pe ea pe bucse/telescoape/alte.Depinde cat circuli,ar fi bine sa ceri si un rand de jante de schimb daca are pentru iarna/vara.

                      Comment


                      • Originally posted by rghelase2001 View Post
                        Urmaresc de ceva timp forumurile Toyota. Personal am avut un Avensis si un Yaris, si am ajutat cu informatii de oricate ori am putut.
                        Acum caut sa imi schimb masina, una din optiuni ar fi un Rav4.
                        Am o nelamurire.. Oare lumea chiar nu mai are Toyote, de sunt atatea intrebari ramase fara raspuns pe forumuri? Sau e doar delasare/dezinteres? Sau...

                        In paralel urmaresc si forumurile de la Honda si VAG (VW/Skoda/Audi), si efectiv oamenii se ajuta, nu e ca monologul de pe forumul asta..

                        Este doar impresia mea, sau asa e de cand au fost portate conturile, si o groaza de useri nu si-au mai putut refolosi contul (printre care si subsemnatul..)?

                        Sincer, in conditiile astea, prefer sa imi iau o masina nemteasca, pt ca, la nevoie, s-ar gasi cine sa imi mai dea un hint ref la rezolvarea problemelor, decat o japoneza. Ca doar japonezele, se strica si ele, vedeti cate intrebari sunt fara raspuns pe forumuri
                        Draga coleg, intradevar nu am mai scris nimic pe forum de ceva timp deoarece o Toyota nu se strica..

                        Ce pot sa zic e ca am cu ea facuti 70 mii km in 10 luni,am achizitionat-o la 120 mii si in afara de revizii am bagat 300 ron in 2 busce la bara de torsiune fata si mentionez ca drumul pe care il fac zilnic e unul national..

                        Referitor la consum, in bord imi indica momentan 4.9l/100km, bine recunosc ca fac in general exterior si nu am cum sa o calc...oricum consuma mult mai putin decat un benzinar ford modeo de 1,8 an 2003

                        Pielea arata impecabil, cu toate ca sta toata ziua in parcare la soare...problema e cu scartieturile de la bord cand plec cu ea incalzita inauntru...
                        Am avut berlina benzinar, berlina disel , cunoc posesori al altor marci de SUV-uri achiztionate recent si ma declar multumit de achizitia aleasa

                        Comment


                        • Aspecte in legatura cu TOYOTA RAV 4 (model EXECUTIV de cca 26.000 euro) despre care, se pare, clientii nu sunt informati la show-room sau sunt dezinformati: - masina vine fara preshuri, daca vrei sa pleci cu preshuri tre sa le platesti - nu are bricheta nici priza pentru bricheta; daca esti fumator si nu ai bricheta la tine sau nu iti functioneaza bricheta te uiti la ditamai suv toyota si iti vine sa il spargi ca nu are bricheta - noaptea orbecai prin ea, adica nu are bec in torpedou, nu are butoanele pentru geamuri iluminate, nu are butoanele pentru reglarea/ inchiderea oglinzilor iluminate; - la ridicare trebuie sa platiti 300 lei "desfolierea masinii"; - initial consumul in oras a fost prezentat ca fiind de 5,5 l , pe urma au zis ca e 7,5 l / 100 km, iar in prezent mie imi arata computerul de bord 8,7 litri la 100 km; (dupa 400 km parcursi in oras, in mod de condus lejer) - vibreaza plasticul de pe bord (!) ; am inceput sa trag de plasticuri . sa bag scobitori printre ele ca sa nu mai vibreze !!! la toyota ...

                          Comment


                          • E clar ca Toyota nu e pentru tine. Sfatul meu este sa o vinzi si sa-ti iei Tiguan.
                            "Singurul lucru necesar pentru triumful raului este ca oamenii buni sa nu faca nimic" (Edmund Burke)

                            Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna + VSC

                            Comment


                            • Nu inteleg de ce cand un cumparator/utilizator Toyota scrie niste aspecte negative constatate pe propria piele, ca sfaturi pentru posesorii/viitorii posesori de Toyota, repede cineva il apostrofeaza cum de a indraznit sa zica de rau de Toyota- 'masina suprema'!
                              Nu am fost cu niciun Rav4, nizi nu sunt fumator, dar mi se pare aiurea daca nu are priza de bricheta care se poate folosi la incarcat telefonul, gps, alimentat pompa electrica, lada frigorifica etc.
                              Legat de butoanele neiluminate, iar e naspa, are dreptate omu': te pui la pipait prin masina...
                              Faza cu covorasele e destul de comuna, tre la negociere sa le ceri, si, poate, le iei gratis...
                              Faza cu 'desfolierea masinii' e de-a dreptul de prost gust...
                              Despre consum: nu vad niciun suv sa scoata 5,5 in oras..defapt nu stiu nici masini mici care sa scoata 5,5 in oras, decat daca au motorul gata incalzit, reseteaza consumul mediu, si merg pe drumuri mai lungute in oras fara semafoare si treceri de pietoni multe. Daca te sui dimineata in masina, dai cheie si mergi 2-3 km, revii la amiaza acasa, si o tii asa cateva saptamani, consumul aratat la o masina berlina, diesel sau benzina, nu cred ca fie sub 7, si in multe cazuri peste 10.

                              Comment


                              • E foarte simplu! Cand a cumparat masina, nu a luat-o de pe vreun site sau dintr-o revista. Nu, a fost la showroom, s-a urcat in ea, eventual a facut si un drive test. Eu cel putin asa am facut. Atunci nu a vazut toate "neajunsurile" astea? Le-a vazut doar dupa ce a dat banii? Nici eu n-am asa ceva pe Corolla mea, dar imi incarc telefonul si mi-am incarcat GPS-ul cand am avut nevoie, ca am gasit solutii, nu refuz o masina buna doar pentru ca nu are iluminate niste butoane (doh!). Pompa electrica am si eu si are cablul suficient de lung pentru a-l folosi la orce roata am nevoie. Toti ne asteptam sa luam avioane, dar uitam ca multi am condus Dacia 1300. Dar deh, daca n-am niste briz-briz-uri e un jaf! Singurul lucru cu care sunt si eu de acord cu el e "desfolierea", lucru de care n-am auzit pana acum si tind sa cred ca e o manevra nesimtita (ca sa fiu bland) de a mai stoarce ceva banuti pe praful asta.

                                Cheers!

                                L.E.: Uitandu-ma pe toyota.ro la o poza cu interiorul RAV-ului vad mult dorita bricheta chiar la locul ei, chiar si la varianta Confort.
                                Last edited by Jijiman; 10-22-2013, 11:12 AM.
                                "Singurul lucru necesar pentru triumful raului este ca oamenii buni sa nu faca nimic" (Edmund Burke)

                                Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna + VSC

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google