Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Toyota Yaris1.4 D4D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Jurnal de bord

    Revin cu info. despre mashina mea:
    -km. parcursi 34.1oo
    -consum min. 3,2l% (pe distanta de aprox.100km)
    -consum max. 6,4l% (turatie 4.oooRPM+)
    -consum mediu 5-6l%
    -viteza maxima 196 km/h (filtru de aer semi-curat,trafic lejer-noaptea)
    -combustibil folosit : euro5 de la PetromV sau OMV
    -schimbat becuri : far (xenon temperatura culoare 4300K),pozitii fata (leduri albe),stop frana (SuperFlux 13Led)
    Sunt multumit de modificarile de la partea de lumini.Modificarile isi merita banii.Ramane de vazut cum stau la capitolul fiabilitate...

    Revizia de 30.ooo km am facut-o la 28.5oo.Costul a fost de aprox. 750 Ron.
    Schimb ulei ,filtre (aer,ulei,polen),verificat placute,suspensii shi directie.
    Concluziile mecanicului au fost:
    1.Starea placutelor de frana, foarte buna
    2.Consumul de ulei,normal
    Datorita experientei cu filtrul shi a exploatari intensive am decis ca voi merge la revizi intermediare la 7.5oo km (ulei,filtre+inspectie generala)
    La 25.ooo km am sesizat o "incarcare" excesiva cu mizerii a filtrului de aer (rezultat al noxelor non-euro "performance",praf,etc...).Dupa ce am suflat filtrul am constatat o imbunatatire considerabila a functionarii.
    Urmeaza ca peste cateva zile sa schimb anvelopele actuale Dunlop 2030 cu Michelin ENERGY E3A .Sunt curios de comportamentul mashinii dupa schimbare;daca nivelul pretului e direct proportional cu calitatea.
    Cu referire la anvelopele puse de producator (parerea mea) se aleg variante de buget ,shi e normal,sa se poata incadra in costul total al mashinii.
    Ca urmare o sa incerc un alt gen de anvelopa shi o sa revin cu pareri (verificate shi asumate)
    Attached Files
    Yaris-Dizel Power

    Comment


    • #17
      Tudor ....da-mi si mie un info despre becurile schimbare ...costuri, de unde si legat de xenon ceva probleme??????
      Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

      Comment


      • #18
        Partea I :
        "Mushu"
        Dupa cum am mai vb ,pe privat, initial am crezut ca e o problema cu niste pete aparute ,ulterior am fost la Cluj shi am clarificat.
        E vorba de o aburire aparuta in zona de reflexie a luminii (zona de intensitate maxima).Dupa consultarea cu furnizorul setului xenon ,am ajuns la concluzia ca e o problema nesemnificativa care ar putea fi inlaturata daca se dau farurile jos shi se sterg zonele aburite (suprafata f. mica).
        Datorita faptului ca nu afecteaza calitatea iluminarii shi nu se extinde,consider ca nu este necesara operatiunea de stergere.
        Adresa de unde te poti documenta e www.xenonauto.ro unde poti gasi cam orice in materie de lumini.Omul a fost receptiv la problema mea shi m-a contactat in cel mai scurt timp in vederea solutionari problemei.

        Partea II :
        Am schimbat anvelopele dar cu un model diferit fata de cel mentionat.
        E vorba de BF Goodrich Profiler 2 , profil de apa.
        Ramane sa vad cum se comporta ,o sa revin cu pareri dupa cateva mii de km.
        Yaris-Dizel Power

        Comment


        • #19
          Poze

          O sa pun pozele aici ca sa vedeti cum pot arata autocolantele de care discutati pe forum...
          Dupa cum am mai zis sunt mai multe posibilitati (geamuri,luneta,suport numar,etc....)
          Sunt idei simple shi eficiente (parerea mea).Daca vreti ceva mai complicat(sigle,poze,insemne shi altele) nu va pot ajuta.
          Daca sunteti interesati de formatele care se vad la mashina mea,astept commenturile voastre.
          Hotaram modelul shi in max. o saptamana sunt gata de trimis in tara la fiecare doritor.
          Attached Files
          Yaris-Dizel Power

          Comment


          • #20
            Salut, foarte tar masinutza; o intrebare am si eu - ai idee cat consuma instant la 196 km/h ???
            O a doua ar fi daca se merita achizitionarea unor xenoane?
            ORA 0600

            Comment


            • #21
              1.Referitor la xenoane, din punctul meu de vedere merita (dupa cum am scris in postul de mai sus). Depinde cat de mult utilizezi mashina shi daca crezi ca isi recupereaza valoarea investita. Deci e o chestie de optiune personala care difera de la caz la caz.
              Dupa cum ai vazut pe mine m-a intereset doar latura practica a acestui tip de lumina (temp. de culoare).
              La Auris cred ca o sa dea foarte bine daca ai luminile cu lupa, caz in car iti recomand o temp. de culoare mai mare care o sa arate excelent.

              2. Referitor la consum nu iti pot spune deoarece nu am avut in vedere acest aspect

              Merci pt. apreciere!
              Yaris-Dizel Power

              Comment


              • #22
                frumoasa, si eu tot pentru MM am optat, d'abia astept sa viiiiiiiiina.
                frumoasa si bicicleta baiatului care trece pe langa cine e ? el stie ca e pe forum ?
                vand moto: http://www.bikeshop.ro/motociclete/a...94-143143.html

                Comment


                • #23
                  Da-mi si mie detalii despre becurile de pe pozitii
                  2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                  2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                  Comment


                  • #24
                    Nu am mai scris de ceva vreme pe aici.
                    Datorita faptului ca am schimbat masina.
                    Este vorba de Land Cruiser 120 ('07).
                    Schimbarea s-a facut in familie deoarece tatal meu si-a achizitionat tot un LC ('08) varianta de echipare superioara.
                    Deci, cea mai putin dotata a ramas la mine
                    Yaris-ul e la reprezentanta Toyota in vederea vanzari,tinand cont ca se vehiculeaza criza financiara
                    nu cred ca se va materializa acest lucru => posibilitatea de a-mi reveni spre utilizare spre primavara.
                    Pana atunci va stau la dispozitie cu info. despre Yaris 1.4 D-4D si probabil voi deschide alt Topic dedicat Land Cruiser-ului.

                    StefanVVTi :
                    La becurile de pozitie am avut 2 variante.
                    Ultimele s-au dovedit mai "slabe" ca intensitate dar mai fiabile(datorita fixarii in soclu).
                    Trebuiesc avute in vedere 2 lucruri:

                    1-becurile sa intre bine in soclu deoarece pot aparea contancte imperfecte ceea ce duce la functionarea defectoasa
                    2-spectrul de lumina sa fie degajat intr-un unghi cat mai larg pt. o iluminare cat mai puternica a farului

                    Personal agreez culoarea alba iar la xenoane asemenea (pt. cele fara lupa).
                    Revin la utilitatea xenoanelor.
                    Este o afacere buna din punct de vedere al eficientei.
                    Pt. aspect ramane culoare alba, care este placuta doar cand farurile sunt reglate sa "bata" cat mai jos.
                    Yaris-Dizel Power

                    Comment


                    • #25
                      Topicul se poate inchide. Masina s-a vandut.Posibil sa deschid un altul pentru
                      noua masina care e tot un Yaris!
                      Yaris-Dizel Power

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google