Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Toyota Auris 1,6 L VVTI SOL Ash Grey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    salut. ieri am fost nevoit sa revin in service pentru schimare burduf planetara stinga, fisurat din cauze externe, neacceptat de toyota pentru inlocuire in perioada de garantie. deci pentru cei care au auris, un pret pentru inlocuire burduf planetara: 602 lei si ceva maruntis, din care 391 lei + tva, doar burduful, restul manopera. stau si ma intreb pentru ce mai exista garantia, la toyota? cind aveam o dacia am schimbat in perioada de garantie si de trei ori aceeasi piesa, daramite piese mari si scumpe. ce bine e sa ai in tara un producator auto cind esti proprietar de masina!

    Comment


    • #62
      pt ca se zice ca ai agatzat tu cu ceva burduful , daca in schimb are crapaturi si urme de imbatranire prematura il schimba fara prb . oricum ... e aiurea...un kk de cauciuc sa coste o carutza de bani ...

      Comment


      • #63
        Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.



        Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.

        Comment


        • #64
          Originally posted by maniac View Post
          indraznesc o sugestie.la corolla este posibil sa se inlocuiasca urechile de prindere rupte cu unele metalice ce se prind cu suruburi.poate ca si la auris e la fel.
          Multumesc de sugestie. Ai idee unde as putea gasi un asemenea set de urechi ?
          Sau un cod de produs dupa care sa le caut.
          Last edited by OvidiuH; 12-16-2010, 18:39 PM.
          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

          Comment


          • #65
            imi pare rau,nu pot sa te ajut cu asa ceva.asta am gasit in manualul de reparatii pentru corolla /auris.si trebuie sa fac o rectificare.acei suporti par a fi din plastic.dar ca idee,acolo unde sunt suportii nu se vad niste proeminente unde ar trebui sa intre suruburile?ca la mine la corolla asa este.

            Comment


            • #66
              Dupa mai multe cautari, am gasit pana la urma acei elementi de prindere ai farului -> http://www.toyodiy.com/parts/p_E_200...GNYW_8101.html

              Sunt 3 bucati si costa impreuna in jur de 200 RON fara manopera. Cum la mine am nevoie de doar doi dintre ei, insa nestiind exact de care, am sa astept pana la urmatoarea revizie pentru a face comanda (trebuie data bara fata jos pentru a ma prinde exact ce si cum).

              Revin si cu ultima intamplare legata de reprezentantele Toyota din Bucuresti. Avand o delegatie pana la Sfantu Gheorghe marti, am remarcat pe drum ca la denivelari si mai ales la temperaturi foarte scazute (am prins si -20 de grade) se aude undeva sub masina un zgomot de metal pe metal extrem de enervant. Mai remarcasem lucrul asta si prin Bucuresti, tot la denivelari, insa ceva mai rar.

              La un moment dat "zdranganitul" devenise aproape continuu pe drumul dintre Brasov si Sf. Gheorghe. Am oprit, m-am uitat sub masina si am vazut ca portiunea de mijloc a sistemului de evacuare, cea care a fost inlocuita in vara de cei de la ToyoMotor, era doar la 1-2mm de acea bara metalica de protectie ce are rolul de a tine sistemul de evacuare in cazul in care elementele de prindere cedeaza.

              Sun la ToyoMotor, le explic ce si cum si imi spun sa vin a doua zi pe la ei. Zis si facut ma preznit a doua zi la pranz si le explic inca o data situatia. Masina este introdusa in service, suita pe rampa, iar dupa aproximativ 30 de minute adusa inapoi, iar unul dintre baietii de la receptie imi spune ca problema de fapt este folia de protectie termica din aluminiu, ea fiind cea care provoaca zgomotul. Le explic inca o data ca portiunea din mijloc a sistemului de evacuare pare montata mult prea jos. Dupa alte cateva minute in care am dus munca de lamurire cu trei persoane de acolo, au mai bagat inca o data masina pe rampa. De data asta au tinut-o mai mult, in jur de 50 de minute, la finalul carora sunt anuntat senin ca acea portiune din mijloc a sistemului de evacuare a fost montata gresit, iar folia de protectie termica nu are nicio problema.

              Dupa cum am spus si cu cateva mesaje mai sus, lucrarea respectiva a fost efectuata tot la ToyoMotor, pe CASCO, la finele lui iulie 2010.
              Acum totul pare sa fie in regula, iar portiunea respectiva este cu aproape 3 cm mai sus fata de cum era inainte.

              Morala ? Tehnologie japoneza pe maini romanesti.
              Last edited by OvidiuH; 02-04-2011, 12:38 PM.
              BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
              Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
              Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

              Comment


              • #67
                Am facut azi revizia de 4 ani la masina, la aproximativ 40.000 km la GTC.

                Am schimbat:

                Ulei Toyota 0W20 4,2 litri (4 cumparati de mine, 200 ml de la service)
                Filtru de ulei Toyota
                Ulei cutie viteze 2 litri Toyota 75W90
                Lichid de frana Toyota DOT 5.1 (cumparat de mine)
                Filtru de polen Jakoparts (cumparat de mine)
                Trei clipsuri pentru pentru pragul stanga care au disparut in misiune
                Manopera 2,5 ore ce include si o inspectie generala

                In total m-a costat aproximativ 720 de lei cu TVA inclus (intra aici si piesele cumparate de mine separat).

                Cu ocazia asta am rezolvat si o problema la folia de protectie termica de deasupra sistemului de evacuare, unde se slabisera vreo doua suruburi (suspectez ca atunci cand am facut lucrarea pe CASCO la ToyoMotor) si tot zdranganea la denivelari.

                Am verificat si placutele de frana si mai au cam 50%, deci vor mai duce fara probleme un an, chiar doi.

                Toata lucrarea a durat aproximativ o ora si 10 minute.

                In rest nu am mai intampinat nicio problema. Masina merge la fel de bine ca si in anii trecuti. Doar bateria pare sa dea semne de oboseala, insa nu am de gand sa o schimb pana la primavara.
                __________________
                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                Comment


                • #68
                  Ieri am primit o scrisoare de la Toyota Romania, referitor la o posibila problema la panoul central de comanda a geamurilor, localizat pe partea soferului. Se pare ca acesta poate deveni greu de actionat de-a lungul timpului, iar comutatorul se poate deteriora. Rechemarea consta in aplicarea unui lubrifiant special (mentioneaza in scrisoare ca nu e vorba de vreun lubrifiant clasic disponibil pe piata) pentru a preveni deteriorarea comutatorului sau pentru a inlocui panoul central de comanda a geamurilor daca se constata ca acesta e dificil de actionat. M-am progamat la Toyota Bucuresti Sud maine la pranz. Tot maine, dar dimineata, urmeaza sa fac si revizia de 5 ani la GTC.

                  O sa revin cu impresii.
                  BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                  Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                  Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                  Comment


                  • #69
                    cat ai dat pe 1l de Ulei Toyota 0W20 ?si de unde l-ai luat?

                    Comment


                    • #70
                      L-am luat cu 40 de lei/litru de aici.
                      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                      Comment


                      • #71
                        Azi am facut revizia de 5 ani a Aurisului la 46.100 km.

                        S-au folosit urmatoarele piese de schimb:

                        Ulei Toyota 0W20 4,1 litri (4 cumparati de mine, 100 ml de la service)
                        Filtru de ulei Jakoparts (cumparat de mine)
                        Placute frana spate OEM Toyota - made in France (cele vechi mai rezistau cam 3-4000 km)
                        200 ml antigel
                        Manopera 1,9 ore ce include si o inspectie generala

                        In total m-a costat 634 de lei cu TVA inclus (intra aici si piesele cumparate de mine separat).
                        Placutele de frana au costat 285 de lei cu TVA inclus, destul de scumpe, insa am fost multumit de cele vechi si mi-ar fi fost peste mana sa revin iar peste 3000 km.

                        Toata lucrarea a durat aproximativ o ora si un sfert.

                        Dupa revizie am fost si la Toyota Bucuresti Sud pentru a rezolva problema cu rechemarea. A fost demontat panoul de comanda al geamurilor de pe partea soferului si s-a aplicat un lubrifiant. Cu ocazia asta mi-am adus aminte de ce nu am mai trecut pe la service-urile "oficiale" de ceva timp. La predarea masinii mi s-a spus ca operatiunea va dura 45 de minute, maxim o ora. Dupa o ora si 20 de minute m-am dus sa-i intreb de sanatate, bineinteles ca abia atunci au facut treaba propriu-zisa de lubrifiere, iar dupa inca 20 minute masina era gata. Nu mai punem la socoteala ca au lucrat neglijent si au umplut de lubrifiant si materialul textil dimprejur.
                        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by OvidiuH View Post
                          ...Dupa o ora si 20 de minute m-am dus sa-i intreb de sanatate...
                          ... am fost la rechemare cu Yarisul, la Estima Brăila; au respectat programarea și nu a durat mai mult de 30 de minute, timp în care au schimbat pasta izolantă și au blocat două șuruburi cu adeziv.

                          Comment


                          • #73
                            Asa e si normal, nu e vorba de cine stie ce operatiune. Dar de, sunt dealeri care nu inteleg notiunea de programare.
                            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                            Comment


                            • #74
                              Achizitii pentru urmatoarele revizii...

                              BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                              Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                              Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                              Comment


                              • #75
                                Masina se apropie de aniversarea de 6 ani, iar weekendul trecut i-am facut pregatirea de iarna. Prima Amigo + Finish Kare 1000P.
                                Attached Files
                                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google