Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Lc 120

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lc 120

    Salut ! Sunt un nou posesor al unui land cruiser LC 120, si vreau sa stiu ce probleme pot intampina cu masina aceasta. Trebuie sa va spun ca pana nu demult am fost posesor al unui BMW seria 5, si aproape tot ce poate inseamna mercedes seria E si chiar CLS si tocmai am primit recomandarea unui prieten in ceia ce priveste toyota land, drept pentru fapt pentru care, am si achizitionat acest autoturism. Spuneti-mi, va rog, orice problema care poate aparea si cum pot remedia aceste defecte sau cum le pot evita.
    Va multumesc!

  • #2
    Salut,
    bine ai venit in club!!..singura problema care poate aparea la un LC120, dupa parerea mea...ar fi sa te plictisesti de ea..in rest..nu cred ca ar aparea altceva )
    vorbind serios...si eu am facut aceasta alegere la recomandarea unor prieteni care au mers pe lc120..plus ca mi-a placut masina...si este ceva de care cam am nevoie...
    iar pentru drumurile din romania este binevenita...
    Initial am vrut sa-mi iau un Range Rover Sport...dar toti posesorii de asa ceva mi-au zis ca au mari probleme...in garantie fiind..dar de toyota LC 120 am auzit numai de bine..
    s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea )
    numai bine!

    Comment


    • #3
      Felicitari pentru alegere. Eu am masina din octombrie, am facut 5500 km pana acum si nu are nimic, oricum km mei sunt insesizabili in comparatie cu LC-ul unui prieten, care are 12 ani, 1 milion si ceva de km, nustiu cati propietari ... etc si care nu a avut nici o problema majora in tot acest timp. Sper ca si ale noastre sa faca la fel . Singurul loc unde nu te plictisesti cu masina asta este in teren. Eu am bagat-o putin prin zapada ... cam de 1,5 m si sincer fara sa cuplez nimic la ea a mers fara probleme. Nu mai zis de santuri, scari, etc, am intrat si in mare cu ea, pe plaja deja m-am plictisit ... Asteptam povestiri cu ce faci tu cu ea si pe unde o plimbi. Sa ai bafta !
      LC 120 3.0 D4D AT

      Comment


      • #4
        lc 120

        Toate bune baieti.
        Multumesc pentru sfaturi si pentru impartasirea experientelor voastre.
        Pot spune ca pana acum am facut tot felul de drumuri on si off road. Impresia mea, este f f buna .... deocamdata. Am reusit sa fac deja 30.000 km si va trebui sa merg la revizie saptamana viitoare. Costurile de revizie comunicate de cei de la TTI sunt in jur de 800 ron si nu mi se par exagerate chiar si pt. o revizie care se face din 15.000 in 15.000 de km. Spun asta pt. ca la mercedes se faceau in ultima perioada la 30.000 km. si bineinteles costurile erau mai mari cu 75% fata de toyota. Sper sa mai primesc informatii de la voi, fie ele de bine sau rau.
        Sa auzim de bine !

        Comment


        • #5
          caut sfaturi

          Salut !
          Am revenit cu bucurie si va aduc la cunostinta ca inca sunt uimit de ce poate sa faca aceasta masina. sunt chiar inebunit la cat de bine se comporta in oricare teren, mai ales atunci cand incepi sa o cunosti.
          Dar sa lasam putin toate astea deoparte si sa trec la intrebarea mea.
          Doresc sa achizitionez un suv mai mic cu valeitati off road si m-am gandit la land rover freelander din 2004-2005 . Masina este pentru sotia mea. Ce pareri aveti !!!!?????
          M-am gandit si la Rav 4, dar nu dispun de atatia bani si apoi la land rover am o intelegere cu cineva si o iau la un pret acceptabil. Masina are cutie automata, piele, incalzire banchete, ful electric, intr-un cuvant e ful. Pretul pe care-l platesc este de 11.000 euro. Va rog sa-mi dati un sfat cat mai obiectiv !! Va multumesc !

          Comment


          • #6
            Freelander prima generatia nu a facut o impresie buna la fiabilitate, deloc buna; nici la capitolul frane nu sta bine, subdimensionate si se incing repede. Nu as lua asa ceva.
            Eventual un Suzuki Samurai (sun si decapotabile cu hard top) gen aprox '96, iesi mai ieftin, si ala si merge in offroad - Clubul Veveritelor .
            Sau mai asteapta preturile la Toyota Urban Cruiser.

            Comment


            • #7
              salut,
              sa nu faci greseala sa-ti iei Freelander...mai ales prima generatie..sunt praf.. Eu initial am vrut sa-mi iau Range Rover Sport..si pe cine am intrebat mi-au zis ca mai mult de 1 luna de zile dupa ce le achizitionau ( masini noi) intrau cu ele in service cu diverse probleme...
              De ce nu-i iei sotiei o Toyota Land cu 2 usi..varianta scurta...cred ca gasesti ca an 2001-2003 la preturi bune..si nici nu ai probleme cu ea..
              Numai bine!

              Comment


              • #8
                Iti recomand Suzuki Grand Vitara,model 2003-2005,are motor peugeot 2.0 hdi,am luat-o de noua in 2005,si am dat-o in 2007,avea 60000,cand am dat-o si nu am avut nici! macar vreo problema.Are si reductor,se descurca bine si pe sosea,acum vreau sa trec la LC 120,dar de,a venit criza!

                Comment


                • #9
                  scuza-ma ca te intreb,,,chiar ai schimbat cls-ul cu land cruiser-ul????eu le am pe amandoua,,,,si nu ma pot desparti de niciuna

                  Comment


                  • #10
                    doresc comparatie intre TLC 120 si Range Rover sport 2.7 cc

                    Buna baieti!
                    Vreau cateva sfaturi si va rog sa fiti sinceri !
                    Atentie....!
                    Vreau sa achizitionez un RRS din 2008 / 190 cp. Este comparabil cu TLC 120 si care sunt diferentele sau problemele cu el ?
                    Credeti ca merita sa schimb TLC-ul sau sa-l pastrez pe langa RRS ?
                    Vreau pareri obiective si sincere, indiferent de cate rele veti spune.
                    Ca raspuns pt unii...DA am cedat CLS . Pt. mine e o masina prea pretentioasa pt drumurile noastre.
                    Astept cu nerabdare parerile voastre !

                    Comment


                    • #11
                      Parerea "unuia" care "s-a dat" cu ambele modele:

                      Land Cruiser
                      +
                      spatios (in interior)
                      bun in off road
                      -
                      deschiderea usii portbagajului

                      Range Rover
                      +
                      sta bine pe curbe
                      pare mai masiv, implicit mai mrrrrr
                      -
                      inghesuit (in interior)

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc pt. pareri, dar, doream o comparatie mai ampla cu bune si rele din toate p.v.
                        Sper sa privesc mai multe sfaturi. Mult mai multe !!!
                        Da stiu ca RRS e inghesuit, dar eu am doar 70 kg si asta ca sa intelegeti ca sunt slabut si nu ma deranjeaza atat de mult spatiu si apoi e un suv sport. Intradevar se simte mult pt. unul care stie f bine TLC-ul, dar vreau sa cunosc mult mai multe diferente. Unele dintre acestea ar fi si aptitudinile off road, intretinere, complicatii, imagine, etc.
                        Sper sa ma ajutati cat mai mult, fapt pt care va multumesc anticipat !

                        Comment


                        • #13
                          nici nu se compara in offroad RRS cu LC 120 ... asta(aka LC) e un T REX mai ales daca ai varianta cu cutie manuala. cu f mici modificari il faci off roader adevarat. pe shosea fuge cu max 195 , dar nu vad de ce ai fugarii asa un dulap pe shosea.in rest este o mashina f buna , eu unu chiar l am incercat la limita si un pic peste ce poate si a trecut prin toate ca gasca prin apa.intretinere .. cea mai scumpa revizie a fot la 60 000 km si a fost cam 1650 , acum la 90 000 a fost 1400 dar am mai schimbat ceva in plus io suplimentar in rest 580 - 670 ron . io unu pt off road am luat LC ul nu pt umblat prin orash cu el si cam ajunge des in namol ,cataroaie , paduri .

                          Comment


                          • #14
                            [Quote = Zeus; 14340] nici nu se compara în off-road cu LC RRS 120 ... asta (aka LC) e un T REX mai ales daca ai varianta cu cutie manuala. cu f mici modificari il faci off road adevarat. PE shosea fuge cu max 195, Dar nu vad de ce ai fugarii asa ONU dulap PE shosea.in restul este o mashina f buna, eu unu l chiar am incercat La limita si un pic peste ce poate si a trecut prin toate ca gasca prin apa.intretinere .. Cea mai scumpa revizie o fot la 60 000 km si o cam fost 1650, acum la 90 000 de un fost 1400 dar am mai schimbat ceva în plus io suplimentar in rest 580 - 670 ron. io unu pt off-road am luat LC ul nu pt umblat prin orash cu el si ajunge cam des în Namol, cataroaie, paduri. [/ quote]

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by zeus View Post
                              nici nu se compara in offroad RRS cu LC 120 ... asta(aka LC) e un T REX mai ales daca ai varianta cu cutie manuala. cu f mici modificari il faci off roader adevarat. pe shosea fuge cu max 195 , dar nu vad de ce ai fugarii asa un dulap pe shosea.in rest este o mashina f buna , eu unu chiar l am incercat la limita si un pic peste ce poate si a trecut prin toate ca gasca prin apa.intretinere .. cea mai scumpa revizie a fot la 60 000 km si a fost cam 1650 , acum la 90 000 a fost 1400 dar am mai schimbat ceva in plus io suplimentar in rest 580 - 670 ron . io unu pt off road am luat LC ul nu pt umblat prin orash cu el si cam ajunge des in namol ,cataroaie , paduri .

                              Ms pt. sfaturi ! Respect atitudinea ta si modul de a aborda problema mea. Chiar ai fost foarte concis si clar. Sper sa pot posta si alte impresii despre RRS, pt. ca deja l-am cumparat.
                              Prima impresie... Da...SPORTIV si nu rau in off road. Pot spune ca chiar merge bine. In ce priveste costuri de revizie...nu sunt prea mari diferente daca e asa cum spui tu. La LC tot cam atat m-a costat la 45000 de km.
                              Daca mai poti sa-mi spui ceva de diverse defecte intampinate sau de chestii pe care trebuie sa le evit... te rog !
                              Ms inca odata pt tot!
                              Sa auzim de bine !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google