Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum 1.4 d4d

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    MUSHU, esti primul care cred ca se plange ca motorul de pe masina lui e putin prea puternic
    TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

    Comment


    • #17
      Galati-Moeciu de Sus: 5%, cu bagaje, skiuri pe masina, 1,4 diesel; eu sunt multumit, masina e ceva deosebit.

      Comment


      • #18
        Da ma refeream la Yaris.....ar trebui sa conduci unul sa iti dai cu parerea ...nu spun sportiv....dar se vrea o masina de oras...dar la performante sta super bine ...eu sunt foarte multumit de masina mea...si banuiesc ca si Corolla sta bine la motorizare ...
        Sincer cand vreau sa-i dau la un "Jmeker" praf...O FAC FARA SA MA CHINUI!!!!

        Acuma depinde de ce te asteptai la masina sa faca.....de raliu sigur nu este...dar dupa alta masina alearga si o cam depaseste...deci eu zic ca sta bine..

        Inca ma distreaza cei care sunt uimiti de usurinta cu care depasesc alte masini....cu 4 persoane in masina
        Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

        Comment


        • #19
          consumul mediu la mine a indicat perfect . Dupa 800 km 5.5 pe computer si 5.505 la pompa

          Comment


          • #20
            consum mediu facut inca odata 5.5l/100km, mers urban-extraurban jumatate-jumatate. Iar in oras nu sare de 6 chiar daca este aglomerat.
            Cu 4 pers se misca bine...iar din punct de vedere al taxelor datorate statului este ok!
            Cand se va da in folosinta urmatorul tronson de autostrada din RO imi voi cumpara un motor mai puternic...pana atunci...

            Comment


            • #21
              Daca vedeti ca arata permanent acelasi consum mediu, incercati sa mai resetati computerul.

              Comment


              • #22
                Am resetat si eu computerul de bord sa vad cum se mai misca consumul; am facut pana acum urmatoarele drumuri: Deva-Arad-Timisoara-Arad-Cluj cu motorina Euro 4 de la Petrom si am mers cuminte, adica cand se putea 120-130, fara depasiri exagerate si am scos un consum de 4.9... Consumul creste cand intru in oras.

                Pe 23 martie merg pana in Austria la ski, vom fi 3 persoane in masina si bagaje. Sunt curios atunci ce consum o sa am O sa-l postez cand ma intorc.
                TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

                Comment


                • #23
                  Am o Toyota Corolla HB 1.4 D-4D din decembrie 2006 si am monitorizat consumul la milimetru pe toata perioada de la achizitie si pana acum. Trebuie sa mentionez ca sunt un sofer destul de infipt, asa ca sunt in zona superioara.

                  Masina are aproape 19.000 km acum si consumul mediu pe toata perioada asta e 7,27%. Din astia 19.000 km, cam 14-15.000 sunt urbani.

                  Pe lunile de vara consumul e 7,22% (mixt, predominat urban). Consum pur urban 7,4%.
                  Pe lunile de iarna consumul e 7,62% (mixt, predominat urban). Consum pur urban 7,8%.

                  Nu am statistici relevante pe consumul extraurban. Adica intotdeauna traseele extraurbane au fost "viciate" si de mers prin oras suficient de mult.

                  Computerul de bord da erori mici fata de consumul real (plin-plin), dar nesemnificative. Adica da si in plus, si in minus, per total e cam pe zero.

                  Consumul cel mai mic (cam 1 l%) l-a scos cu motorina Euro 5 (mai scumpa) de la Mol. Am incercat si Euro 5 de la Rompetrol, dar nu a scazut consumul fata de Euro 4. Costul per km cu Euro 5 de la Mol iesea vag mai mic decat cu Euro 4. Avantajul deci ar fi ca pui combustibil mai rar. Cu toate astea, in majoritatea cazurilor pun Euro 4 (Petromv, Rompetrol).

                  Sper sa va fie de folos.

                  Comment


                  • #24
                    Salutari,

                    Tocmai ce m-am intors de la ski, unde am fost cu Toyota mea in primul rand tin sa ma felicit pentru toyota pe care o detin si in continuare sa va povestesc urmatoarele:

                    Am parcurs urmatorul drum:
                    - Sibiu - Neustift (Austria) 1450 km, 4 persoane in masina si portbagajul plin de bagaje (plin ochi); viteza pe autostrada de aprox. 130 km/h (aprox. pt ca nu am tempomat); consum mediu 5.4 litrii / 100 km

                    - Neustift - Sibiu (1450 km), 4 persoane in masina, portbagaj numai cu 6 perechi de boots si clapari, portbagaj pe masina cu 2 perechi de skiuri si 4 snowboarduri, viteza aprox. pe autostrada 140 km/h; consum mediu 5.6 litrii / 100 km

                    Acum urmatoarele: am fost doua masini, toyota mea si un golf 5 cu motor de 1.9 tdi 105 cp. Consumul a fost aprox. la fel la amandoua masinile si sarcina transportata a fost desemenea la fel. In plus Golful avea si tempomat.

                    Concluzii:
                    1. am scos un consum excelent, pentru drumul, viteza si sarcina transportata
                    2. computerul de bord nu face bine calculele (la toyota sau vw) DEOARECE, la un rezervor plin ochi cu motorina, la toyota mea indica o autonomie de 760 km pe cand la golf 5 indica 1050 km... si amandoua masinile aveau acelasi consum mediu si aceeasi capacitate la rezervor. CARE GRESESTE SI DE CE ?
                    3. calculul consumului mediu nu se face corect... adica nu se raporteaza la sarcina motorului. cand am pus portbagajul pe masina consumul nu a crescut cu mult, ceea ce nu e adevarat... trebuia sa creasca cu mai mult.
                    4. corolla e o masina incapatoare si destul de confortabila la drumuri lungi.

                    Mai revin cu detalii, daca e necesar...
                    TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

                    Comment


                    • #25
                      referitor la computerul de bord vezi acest topic :

                      Se pare ca el functioneaza corect dar estimarea pe care ti-o face el nu se refera pentru tot rezervorul ci numai pentru o parte din el. Tot ce este pe rosu nu se ia in calcul.
                      Toyota Avensis 1.8 vvvt-i

                      Comment


                      • #26
                        27000km corolla 2007
                        in oras 6,2
                        in afara 3,8 - 110km/h si la intrarea in localitati lasata la liber
                        euro 5 rompetrol

                        Atentie la presiunea din pneuri - se simte diferenta. Eu am bagat 2,5bar si cand s-au desumflat rotile cam 2,2 aveam consum 4,6 in afara.

                        Sunt foarte multumit de consum.

                        Comment


                        • #27
                          Explicati-mi si mie unu din voi cum se reseteaza computerul de bord. AM corolla 2.0 D4D din 2003 si nu am carte tehnica la ea.

                          Comment


                          • #28
                            Mi-am luat si eu o Corolla 1,4 D4D si din tot ceea ce am citit pe aici, din ceea ce scrie prin cartea tehnica si din experienta mea de benzinist 1,6 cmc, e avantajos sa mergi cu ea mai mult in oras, bineinteles exceptand Bucurestiul, unde diferenta de consum intre benzina si motorina este consistenta (la un 1,6 benzina te duce la 9%, pe langa 5,8% la 1,4 D4D). In afara orasului, diferenta e mai mica. Eu am inca si un Renault Megane Classic 1,6 16V si in concediu, 2 adulti, 2 copii la 15 ani + bagaje, consumul mediu il scot la 6,4%, ceea ce e super din punctul meu de vedere. La Corolla nu pot sa ma pronunt inca, pt ca nu am decat 1160 km cu ea. Mai vedem!

                            Comment


                            • #29
                              eu am 1.4 si imi ia cam 8,5 in oras

                              Comment


                              • #30
                                eu am un consum ceva mai mare, la acelasi motor, 1,4 D-4D, prim oras (Bucuresti)la 600km imi arata cam 8,8l, si asta in conditii de condus normale,nu sport,mixt adica la 1200km, din care 600km prin Buc si restul in afara aveam consum 7,1l, consum pe autostrada cu 2 persoane+2 genti, imi arata un consum de 5,4l...
                                ma gandesc ca poate ceva nu e in regula la ea,mi se pare mult prea mare consum de 8,8l prin oras la motorul asta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google