Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua Corolla

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    La vechea Corolla chiar ma deranja zgomotul la rulare. Din punctul meu de vedere la noua generatie acest aspect s-a mai atenuat. Acum , depinde ( jur ca nu sunt ironic ) , cum spunea si ursu, de standardele fiecaruia. La clasa din care face parte nu stiu daca se poate cere mai mult. Si credeti-ma ca in 24 de ani de condus am rulat ceva masini.

    Comment


    • #17
      Eu de cand am luato, pe anumite portiuni de drum, se aude un bazait deasupra turometrului... Daca aplic presiune in zona aia nu se mai aude . La dealer mi-a zis ca dac imi desfac ei bordu pentru aia...s-ar putea sa mai apara vreo 10 bazaieli in alte parti...deci am ramas asa. Din fericire, nu se aude foarte des acest lucru :| .

      In rest masina e foarte buna. A mers cu 200km/h si zgomotul era ok. Am tras de volan tare la 140km/h si nu am pierdut deloc controlul.

      Deci in banii astia masina e de 9.5, din cauza greierasului venit din fabrica.

      Corolla 1.6 Luna

      Comment


      • #18
        am vorbit cu dealerul si mi-a spus ca de pe 9ian masinile au plecat din Grecia si ca ar fi pe la Buc, dar afla astazi cu exactitate, iar saptamana urma\toare voi fi in posesia ei, dupa....4luni....sa vedem ce imi ofera ca asteptarea are un pret)

        Comment


        • #19
          si ma gandesc la un lucru: masina mea va fi an de fabriacatie 2007 sau 2008? Una este sa scrie pe acte 2008 si alta este sa scrie 2007....cred ca si asta va conta la revanzare

          Comment


          • #20
            Mașina e fabricată în 2007 cu siguranță, data înmatriculării va fi 2008.
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • #21
              dar ati asteptat ceva dupa ea nu gluma ....4 - 5 luni ... eu nu am putut sa stau mai mult de 1 luna si jumatate.

              Comment


              • #22
                Originally posted by hamziu View Post
                Poti sa pui o poza te rog? Chiar m-ai facut curios....
                Acestea sunt "minunatele" cauciucuri Yokohama!
                Attached Files

                Comment


                • #23
                  cam naspa arata... sa inteleg ca punctele albe (gri) sunt pietricele care au intrat in cauciuc? De fapt de ce le-ai schimbat? S-au intarit si nu mai au aderenta? Chiar m-ai pus pe ganduri... ma rog sa nu imi vina cu cauciucuri din astea masina....

                  Comment


                  • #24
                    Cum ţi-o fi norocul. Şi la Corolla şi la Auris eu am primit Bridgestone, la prima all season, iar la a doua Turanza ER300 de vară, ultimele fiind nişte cauciucuri foarte reuşite.
                    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by hamziu View Post
                      cam naspa arata... sa inteleg ca punctele albe (gri) sunt pietricele care au intrat in cauciuc? De fapt de ce le-ai schimbat? S-au intarit si nu mai au aderenta? Chiar m-ai pus pe ganduri... ma rog sa nu imi vina cu cauciucuri din astea masina....
                      Exact!Erau mult prea zgomotoase si se lipea tot de ele,producand sub podea o adevarata ploaie cu grindina!Am scris si la Toyota Europe de acest lucru inadmisibil pentru o masina cu pretentii!

                      Comment


                      • #26
                        Da ai dreptate nici eu nu am mai vazut asa ceva ...chiar nu ma asteptam cauciucurile yokohama sunt bune ca marca..e ciudat...la a mea eu am primit tot brigestone si sunt foarte multumit de ele.....sunt curios ce raspund
                        Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                        Comment


                        • #27
                          si la masinile din showroom, noi venite, erau tot cauciucuri Bridgestone, made in japan (chiar m-am uitat atent la acest aspect)

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by giovi_buru View Post
                            si la masinile din showroom, noi venite, erau tot cauciucuri Bridgestone, made in japan (chiar m-am uitat atent la acest aspect)
                            Ale mele sunt turceşti (Bridgestone), nu că ar avea vreo importanţă ţara de fabricaţie.
                            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                            Comment


                            • #29
                              din alea turcesti am avut la megane, chiar le am de vanzare, dar au fost super, cel putin cat le-am folosit (15000km), apoi am pus de iarna

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Corolla View Post
                                Salutare fratilor!La multi ani!Si bine ne-am regasit!Intrebare pentru toti cei care si-au rulat deja noile Toyote Corolla:sunteti multumiti de antifonarea masinii?Se aude calea de rulare?Va-ntreb ca,personal,dupa 3000km parcursi,nu prea sunt multumit de acest lucru.Se cam aude tot ce arunca rotile sub podea-ca zgomot de tabla,iar "taiatul aerului"se aude grupa mare dupa 120km/ora!
                                Salutare,

                                Si mie mi se pare putin zgomotoasa calea de rulare(chiar daca acelasi nivel al zgomotului este si la Vw Jetta), motorul este silentios in schimb.Ce ma deranjeaza :
                                -'greierasii' din partea superioara a ceasurilor de bord si cei de la brida de sustinere a centurii de siguranta din stalpul stg si, mai ales
                                -faptul ca am reclamat la Toyota Pipera acum 2-3 luni o deficienta de calitate a sistemului audio (displayul radioului are pete 'albicioase' din fabrica).Au confirmat situatia, care n-ar fi singulara, si mi s-a spus ca vor comanda sistemul audio la Panasonic.Inca nu mi-a fost inlocuit cu toate ca am telefonat de vreo 2 ori si am primit asigurarile de rigoare ca totul este sub control.
                                In rest, este ok, sper sa nu intervina surprize mai neplacute in viitor.

                                New Corolla Luna,1.4 benzina, 4500km

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google