Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

probleme aygo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • probleme aygo

    Buna tuturor, sunt incepatoare pe aici, dar si in ale condusului. Am o toyota aygo cam de o luna. Problema e ca atunci cand sunt intr-o rampa abrupta si fie plec de pe loc, fie vreau sa demarez, miroase a incins de la abreiaj. E foarte probabil sa fie vina mea(incepatoare dupa cum spuneam), dar nu sunt sigura. Ce parere aveti si ce ma sfatuiti?

  • #2
    Ai un Aygo nou sau e mai vechi? O modalitate de a testa daca intradevar ambreiajul e de vina pentru acel miros este sa lasi pe cineva cu experienta sa incerce aceiasi manevra in aceleasi conditii. Daca face la fel, atunci e de la ambreiaj, daca nu - atunci, cu timpul, vei deprinde miscarea.
    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

    Comment


    • #3
      daca miroase.. doar la plecarea din rampa abrupta, inseamna ca-l patinezi prea mult... adica inca nu esti familiarizata cu miscarea... vezi trebuia sa iei MM :P

      Comment


      • #4
        aygo are un an da nu prea a fost miscata, si face asa doar in rampa foarte abrupta, e adevarat ca tin abreiajul calcat si o accelerez destul de tare de asta cred ca eu sunt de vina. astept sugestii pentru plecarea mea cu probleme din rampa

        Comment


        • #5
          Pai, ar trebui sa te invete cineva pe viu care e treaba cu ambreiajul. Doar cu teoria nu ajungi nicaieri. 10 minute pe zi de "antrenament" si devii experta, cu conditia sa exersezi destul de des miscarea - sa nu iti iesi din ritm.
          Incearca, totusi, sa turezi masina la 3500 de ture (avand in vedere ca motorul e ceva mai mic) si sa tii ambreiajul mai sus decat la plecarea pe drum drept (cu o idee - doua). Dupa ce te-ai pus in miscare si ai luat piciorul de pe ambreiaj, nu mai calca ambreiajul, ci accelereaza. La a mea, merge in panta cu 10-11km/h, intr-a I-a, fara sa fie nevoie de ambreiaj.
          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

          Comment


          • #6
            Originally posted by Methane View Post
            Pai, ar trebui sa te invete cineva pe viu care e treaba cu ambreiajul. Doar cu teoria nu ajungi nicaieri. 10 minute pe zi de "antrenament" si devii experta, cu conditia sa exersezi destul de des miscarea - sa nu iti iesi din ritm.
            Incearca, totusi, sa turezi masina la 3500 de ture (avand in vedere ca motorul e ceva mai mic) si sa tii ambreiajul mai sus decat la plecarea pe drum drept (cu o idee - doua). Dupa ce te-ai pus in miscare si ai luat piciorul de pe ambreiaj, nu mai calca ambreiajul, ci accelereaza. La a mea, merge in panta cu 10-11km/h, intr-a I-a, fara sa fie nevoie de ambreiaj.
            Multumesc frumos pentru sfaturi. Le voi pune in practica, pentru ca forte curand voi fi nevoita sa fac cheile bicazului.(am vazut ca esti din iasi si cred ca stii cum sunt cheile bicazului)

            Comment


            • #7
              Atunci iti recomand sa le pui in practica mai devreme de plecare pe chei. Nu e de speriat traseul, insa e bine sa nu ai probleme de genul asta in trafic. Ia un prieten intelegator (parca e in reclama la prajitura aia ), care sa stie cum sta treaba cu plecarea in rampa, un drum necirculat si poti experimenta in voie.
              Daca nu te pierzi cu firea usor, poti incerca si singura, jucandu-te cu acceleratia si ambreiajul ca sa vezi cum trebuie procedat.
              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

              Comment


              • #8
                Originally posted by Methane View Post
                Atunci iti recomand sa le pui in practica mai devreme de plecare pe chei. Nu e de speriat traseul, insa e bine sa nu ai probleme de genul asta in trafic. Ia un prieten intelegator (parca e in reclama la prajitura aia ), care sa stie cum sta treaba cu plecarea in rampa, un drum necirculat si poti experimenta in voie.
                Daca nu te pierzi cu firea usor, poti incerca si singura, jucandu-te cu acceleratia si ambreiajul ca sa vezi cum trebuie procedat.
                multumescccccc

                Comment


                • #9
                  Nu ai pentru ce. Drum bun si sa ne spui cum evolueaza treaba.
                  Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                  Comment


                  • #10
                    Se stie ca e cam praf ambreiajul la aygo. Si la mine miroase, dar de obicei doar cand dau in marsarier/ incerc sa urc o bordura dupa ce ma duc cu roata pana ating bordura.
                    E bine de stiut ca daca se strica, costa ~20 de milioane unu nou. E bine de stiut asta, pentru ca nu merita - in schimb, merita ambreiajul de Yaris, care merge montat pe Aygo. Si nu costa decat pe jumate.
                    Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

                    Comment


                    • #11
                      si daca masina e in garantie, eu platesc ambreiajul sau toyota?

                      Comment


                      • #12
                        Cred ca tu il platesti. Nu este vorba de un defect de fabricatie al ambreiajului sau al montarii acestuia pe linia de fabricatie, ci de utilizare excesiva. Ofera Toyota garantie pe bucse, amortizoare sau pivoti, insa nu cred ca ambreiajul intra in aceeasi categorie, ci la consumabile. Deci ai grija cat il fortezi.

                        Ai facut drumul pe Chei?
                        Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                        Comment


                        • #13
                          Aygo au venit cu pedala de ambreiaj montata prost. Nu e o problema, dar poate fi cauza uzurii excesive. Mai exact, pedala e ceva mai sus decat ar trebui. Daca aygo-ul tau se incadreaza in categoria asta, ti-l schimba pe garantie. Daca nu, cauta de yaris.
                          Iar garantia e o vrajala. Eu astept de 2 saptamani sa imi vina acceptul de la bucuresti sa imi schimbe butonul de avarie care s-a crapat.
                          Catre Toyota: mari idioti ati fost cand ati acceptat colaborarea cu PSA.
                          Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

                          Comment


                          • #14
                            si daca masinuta e in garantie? tot eu platesc sau toyota?

                            Comment


                            • #15
                              Depinde in ce situatie te incadrezi. Uita-te la masina dupa ce a zis Venom si apoi iti dai seama cine plateste. Daca e mai sus decat frana, atunci nu platesti tu.
                              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google