Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

jante AYGO. Ce dimensiuni sunt OK fara a afecta comportamentul masinii si garantia?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • jante AYGO. Ce dimensiuni sunt OK fara a afecta comportamentul masinii si garantia?

    Vreau sa-mi fac AYGO-ul mai frumos, dar nu stiu ce dimensiuni de jante pot sa folosesc, astfel incat sa nu afectez comportamentul masinii si, normal, nici garantia.
    Are cineva niste sfaturi (idei) sigure?

  • #2
    Ai în cartea tehnică dimensiunile maxime ce pot fi puse.
    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

    Comment


    • #3
      Singura modalitate sa nu iti pierzi garantia e sa iti pui jante pe 14', identice cu cele stock. Si o sa fie tot asa de subtiri rotile, si o sa ai aceleasi cauciucuri. Totusi, nu stiu daca 100% nu se pierde garantia, pentru a nu se pierde garantia, trebuie sa cumperi jantele pt aygo de la toyota si nu costa decat cam 8 milioane bucata.
      Sau, iti bagi piciorul, pui de 4x100, ET 37ideal(sau 38) 6.5J -> 15' = 195/45 R15, 16' = 195/40 R16. Si daca mergi la revizie le pui pe cele originale la loc.
      Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

      Comment


      • #4
        De unde ai scos-o pe asta ca trebuie sa ai jante Toyota ca sa nu pierzi garantia? La ce sa pierzi garantia ? E absurd. Atata timp cat jantele sunt in conformitate cu specificatiile, talonul si cartea tehnica a masina nu ai absolut nicio problema, poti pune ce jante vrei tu.
        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • #5
          Nu am zis ca iti pierzi garantia, am zis ca NU ti-o pierzi dar ca nu sunt 100% sigur de asta. Si da, sigur 100% ca nu ti-o pierzi doar in cazul in care folosesti piese toyota.
          Iar cand e vorba de specificatiile de care ai zis tu, spune-mi te rog de unde stii tu ca daca pui jante + offset 30 sa zicem nu afectezi nimic? Daca nu e precizat offsetul, inseamna ca nu e important?
          Last edited by Venom; 08-19-2008, 09:25 AM.
          Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

          Comment


          • #6
            eu sincer, parerea mea si si planu meu, as pune jante de aliaj dimensiunile normale din talon, ca oricum o sa arate mai binisor si eu personal nu-s asa de interesat ca arata subtiri rotile, interesu meu e sa mearga mai repede, sfat dc ai mai multi bani cauta (mai adanc) jante de alia cat mai usoare si poate o sa ai noroc si o sa si gasesti ceva mai iesit din comun(poate prin strainataturi). oricum nu-ti lua jantele de la toyota ca-i furt pe fata si nici n-arata asa bine
            rossifumi

            Comment


            • #7
              Diferenta de greutate nu e asa mare cum ai crede, iar mai repede nu merge daca ii pui jante de aliaj. In cel mai bun caz, sunt cu 8 kg mai usoare (estimez, nu stiu sigur). Jantele de aliaj se pun pt racire, pt stabilitate si pt look. Pt viteza se pun altele
              Si daca tot dai banii pe jante de aliaj, macar sa se vada putin diferit de stock
              Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

              Comment


              • #8
                Aici poti vedea ce impact are offsetul -> http://www.carbibles.com/tire_bible_pg2.html
                Dupa cum am mai zis, la ce ti-e frica sa nu pierzi garantia ?
                Poti pun jante de 15 pe Aygo, fara probleme. 6,5Jx15, ET 38 si cauciucuri 195/45R15.




                Totul e sa ai in talon si cartea tehnica si dimensiunea asta.
                Last edited by OvidiuH; 08-19-2008, 09:48 AM.
                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                Comment


                • #9
                  Stiu, le am montate deja. 15", 195/45 R15, offset 38 :P
                  Nu, nu am cum sa le am in talon, si legal nici nu prea pot. Dar cui ii pasa
                  Attached Files
                  Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

                  Comment


                  • #10
                    Daca sunt certificate TUV pe dimensiunea asta si aprobate de producator, nu e nicio problema la garantie.
                    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                    Comment


                    • #11
                      Pai in cam 2 luni le dau jos si montez originalele, iar revizia o sa ma prinda cu cele stock montate oricum...cand o sa iesim din iarna. Dupa revizie, le pun la loc

                      Offtopic: Oricum e clar ca mi-am pierdut garantia la toba din moment ce e alta.
                      Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

                      Comment


                      • #12
                        scuze da dupa alcar.de(configuratoru asta apara la orice firma serioasa de jante cand intri la iei p net) poti pune si 16 pe aygo, si aia ii deja foarte exagerat, dc nu vrei performante de la buburuza pune de 16 si mergi cu viteza melcului peste tot si de 15 is maricele mai ales daca-s late, inginerii de la toyo au proiectato sa mearga perfect cu dimensiunile astea de roti, vreti sa zice-ti ca-s prosti.... si ca stabilitate v-ar mira ce mult poate buburuza, pt ca banii care nu-i vezi peste tot in masina si afla sub capota si sub ea(adica sasiu)


                        venom la jante ii diferenta, mie mi se pare maricica sau macar de luat in seama, la aceasi dim de janta (normala nu scupa rau) diferenta ii in jur de 1kg poate + ink un pic. iar diferenta dintre janta de 15 si aia de 14 la cele usoare e de in jur de 2kg, si ca stabilitate o simti si la jantele de 14 pt ca ele sunt mai rigide decat cele de tabla si prin urmare dau si sentimentu asta de stabilitate(se simte ca si trecerea de la cauciucuri de iarna la cele de vara, sau invers)
                        rossifumi

                        Comment


                        • #13
                          Singurul motiv pentru care nu mi-am pus de 16" sunt gropile din RO.
                          Deci... dupa calcule.. eu am jante de greutate stock, dar mai late cu 4 cm

                          Crezi ca e stabila? =)) Sa vezi dupa ce pui 195/45 R15. Fost spre oravita/moravita prin curbele alea si am zis sa testez aderenta+stabilitatea. Dupa o jumate de ora, m-am dat jos, si eu si prietena ca ne venise rau la stomac. Nu a scartait o singura data. Masina. Prietena mi-a facut putin scandal. De atunci mergem cu aurisul prin curbele alea si merg mai incet

                          6Jx15” for tyre size 185/60 R 15 si 6Jx15“ for tyre size 175/50 R 15 sunt dimensiunile aprobate de TTE (toyota team europe).

                          Deci se pare ca a proiectat-o si pt jante de 15" ei?
                          Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

                          Comment


                          • #14
                            nu cred k de la jantele mari o mers asa, gandeste k suspensiile si sasiu is tot la fel deci... is sigur ca la fel poti sa faci cu jantele de 14 de aliaj da aia de la tte da jantele alea da sa mearga mai bine nu stiu (nu cred, prea slab motoru sa lucreze atata) oricum chestiile k mere sau nu mai bine nu le putem dovedi decat p un circuit comparandu-le
                            rossifumi

                            Comment


                            • #15
                              Jantele sunt doar pentru grosime si racirea franelor (eventual mai putina greutate, dar neglijabila).
                              Comparatia se face intre Continental Eco Contact 155/65 R14 facute pentru consum redus si Toyo Proxes T1-S 195/45 R15 facute pt performanta.
                              Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google