Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Revizii Aygo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Am facut azi revizia de 15.000km pret: 292.67lei tva inclus
    ulei 4L x 33.9lei (fara tva)
    filtru ulei 27.55lei (fara tva)
    manopera 82.80lei (fara tva)

    Comment


    • #17
      Stiam ca intra decat 3.3-3.5 litri de ulei.
      Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

      Comment


      • #18
        pfoooaaaaaa.... lasa uleiu... cat a costat manopera?!? te-o pus pe un scoaun impreuna cu masina si v-or facut masaj cu ulei cald mama in ce tara traim, atatia bani pt desusrubat, insurubat un surub si un filtru, si pt un dat cu privirea a da, si o stampila k sa poti pastra garantia

        P.S. venom unde ai vazut bidon de ulei de 3,3 sau 3.5?

        at mihairomeob, sper ca ai luat/ti-au dat restu de ulei
        rossifumi

        Comment


        • #19
          Si am ajuns la ora 13 la reprezentanta, vreo 5 minute au trecut pana mi-au luat masina, iar la ora 13.55 eram in masina gata de plecare. Restul de ulei nu l-am luat ca un fraier, dar oricum masina nu-l consuma.

          Comment


          • #20
            nu consuma (doamne fereste) da na daca l-ai platit de ce sa nu-l ei, il dai p gard la tara sau ca unii vecini rai pui pe gard ca sa mai stea copii sa faca galagie da de ce o durat atata? ca schimbatu nu ia mai mult de 20 de min (dc tragi cu pipeta) si restu de controale is ochiometrice si partea electrica dureaza max 5 min dc nu stiu sa infiga stecheru in mufa OBD 2.
            rossifumi

            Comment


            • #21
              Dupa mai bine de un an...
              A facut cineva de curand revizia de 30.000 km/2 ani pentru Aygo, 1.0 ?
              Ma apropii de cei doi ani si daca ar fi sa ma iau dupa ce apare pe site-ul oficial Toyota, ar trebui sa fie spre 800 de lei ):
              Cam mult pentru o masina pentru care se laudau ca toate costurile de pana la 100.000 km n-or sa depaseasca vreo 3-400 de euro! Pentru RAV 4 e doar cu 2-300 de lei mai mult...
              Multumesc!

              Comment


              • #22
                Buna, in februarie trebuie sa-mi fac revizia de 2 ani(desi am doar 11.000 de km), stie cineva cand ajunge? Si ce recomandati service Bacau sau Bucuresti? Ce experiente aveti?

                Comment


                • #23
                  Originally posted by anazvo View Post
                  Buna, in februarie trebuie sa-mi fac revizia de 2 ani(desi am doar 11.000 de km), stie cineva cand ajunge? Si ce recomandati service Bacau sau Bucuresti? Ce experiente aveti?
                  Poti incerca si la Toyota Suceava (Revlaco).
                  Eu numai acolo m-am facut reviziile si alte interventii si am fost f. multumit. Pot sa-ti dau un nr. de tel daca ai nevoie.
                  Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

                  Comment


                  • #24
                    Eu acum locuiesc in Bucuresti de asta as avea nevoie de o reprezentanta din Buc...

                    Comment


                    • #25
                      aveti mare grija cu MMT
                      1. ATENTIE- la cea mai mica problema a cutiei de viteze DECALIBRAREA ei va duceti in service si va spun ca daca va RESOFTEAZA CUTIA totul va fi OK - PACALEALA- daca masina este in garantie CERETI expres VERIFICAREA DISC AMBREIAJ - va va lasa curind si o sa platiti 2400 lei.
                      2. Orice problema ati avea vedeti si alti mecanici este mai sigur decit la ei.
                      3. Solicitati sa stati linga masina cind va este facut schimb ulei si altele la masina in service la TOYOTA, daca nu vreti surprize.

                      Comment


                      • #26
                        Revizie 2 ani Aygo

                        Salutare.
                        Tocmai am facut revizia de 2 ani, echivalentul a 30.000 km, la Aygo 1.0 M/M. Desi masina am luat-o de la Toyo Motor, am preferat sa dau o fuga pana la Pitesti pentru revizie. Motivul ar fi pretul si nesimtirea din Bucuresti (Toyomotor imi cerea 850 lei/ revizie, plus ca pe alte probleme de garantie nu au fost tocmai ok, iar Inchape nici macar nu au avut bunul simt sa imi zica pretul exact, mi-au citat pretul estimativ de pe site-ul Toyota). La Pitesti m-a costat 650 lei revizia, fara filtru de polen (pe care l-am luat ulterior cu 47 lei si l-am montat singur), si filtrul de aer non-original (dar la fel de bun). Cu benzina pana acolo si inapoi, tot m-a costat cu 100 lei sub Toyomotor, insa implicarea oamenilor de acolo a fost de nota 10 (mi-au rezolvat pe garantie o infiltratie de apa pe la hayon pe care Toyomotor nu a fost in stare).
                        Spor.

                        Comment


                        • #27
                          Salutare.Mi-am luat un 107 second si vreau sa stiu ce ulei baga Toyota.Doar e motor de Toyota.

                          Comment


                          • #28
                            Revizie 30000 km Aygo - IASI

                            Salut!
                            Tocmai am facut revizia de 30k la buburuza la service-ul BOSCH deoarece la MEGA-AUTO (reprez Toyota) mi-au cerut 800 lei revizia normala (ulei + filtru ulei + lichid frana) in care nu intra filtrul de aer (80 lei) filtrul de polen (80 lei), imi facturau 4 litri de ulei in loc de 3 si ma puneau sa schimb si placutele fata (430 lei) cu toate ca sunt abia la 55 %, deci in total aprox 1400 lei !!!
                            La BOSCH am schimbat asa: (consumabile BOSCH si JACKOPARTS - made in Germany)

                            3 litri MOBIL 5w30 ESP formula
                            1 filtru ulei
                            1 filtru aer
                            1 filtru polen
                            1 litru lichid frana
                            1 stergator fata

                            testare frane, testare amortizoare si alte verificari de rutina

                            TOTAL: 620 LEI

                            Nu stiu daca e un pret bun comparativ cu ce masina sau cu alte masini asemanatoare dar gandindu-ma la preturile de la reprezentanta mie mi se pare ca am iesit bine!

                            Astept pareri pro si contra!

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by veterinar_iasi View Post
                              Salut!
                              Tocmai am facut revizia de 30k la buburuza la service-ul BOSCH deoarece la MEGA-AUTO (reprez Toyota) mi-au cerut 800 lei revizia normala (ulei + filtru ulei + lichid frana) in care nu intra filtrul de aer (80 lei) filtrul de polen (80 lei), imi facturau 4 litri de ulei in loc de 3 si ma puneau sa schimb si placutele fata (430 lei) cu toate ca sunt abia la 55 %, deci in total aprox 1400 lei !!!
                              La BOSCH am schimbat asa: (consumabile BOSCH si JACKOPARTS - made in Germany)

                              3 litri MOBIL 5w30 ESP formula
                              1 filtru ulei
                              1 filtru aer
                              1 filtru polen
                              1 litru lichid frana
                              1 stergator fata

                              testare frane, testare amortizoare si alte verificari de rutina

                              TOTAL: 620 LEI

                              Nu stiu daca e un pret bun comparativ cu ce masina sau cu alte masini asemanatoare dar gandindu-ma la preturile de la reprezentanta mie mi se pare ca am iesit bine!

                              Astept pareri pro si contra!
                              De 3 ori BRAVOOOO !!!!

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by mihairomeob View Post
                                Am gasit tabelul asta, cu tarifele reviziilor, pe net.
                                La 30000 apare 650 lei - cred ca include si schimbul placutelor de frana, daca nu ai piciorul prea "greu" nu o sa fie nevoie de inlocuirea lor.

                                SALUT,
                                Din tabelul costurilor de revizie la Aygo,dat de tine, daca ar fi asa [ 4 placute frana incluse in 650Roni] inseamna ca restul de 280Roni sunt pentru :
                                a) 4Litri Ulei +FiltruUlei si
                                b) Filtre aer si polen.
                                Cred ca la 30.000 Km trebuie macar astea doua costuri acoperite.

                                Atunci pana si Service-ul e foarte convenabil. Asa ca eu cred ca placutele fata-spate intra in pret.
                                Dar cat ati dat fratilor la 30.000Km revizie standard si ce v-a facut??

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google