Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Revizii Aygo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revizii Aygo

    poate posta cineva operatiunile, consumabilele si, eventual preturi la revizia de 30000 la Aygo? ms.
    movix

  • #2
    si eu am aproape 30000 km (26000), dar nu am apucat sa fac nici o revizie pana acum datorita problemelor pe care le-a avut, cand faci revizia poate ne spui si noua cat te-a costat

    Comment


    • #3
      30k

      sall. sa fiu sincer am fost de la bun inceput reticent vizavi de preturile celor de la TOYO asa ca am hotarat sa-mi fac singur reviziile. asadar, la 15000km, in vara 2007: pret ei-720 RON, cost total eu- 225 RON ( ulei Mobil 1 0W40 + filtru ulei + 1 bere care am baut-o cat timp am schimbat totul).
      revin. revizie ieri la 30000 Km: pret ei-aprox. 1300 RON, cost total eu- 408 RON ( 4l ulei Mobil 1 0W40-225RON, filtru ulei-25RON, filtru aer original 80 RON, filtru polen original 70 RON, lichid DOT 4 o jumatate de litru pentru ambreiaj, l-am inlocuit doar pe cel din pahar, fara sa aerisesc, caci masina este impecabila si nu se merita sa umbli la frane). bineinteles ca am verificat si burdufurile planetarelor, si grosimea placutelor de frana.
      asadar in 2 revizii am economisit aproape 1400 RON, si operatiunile le-am facut singur, la un vecin in garaj.
      masina am cumparat-o in iulie din Belgia la 12000 Km, si acum am 29900Km, am mers cu ea prin toata Europa si zi de zi prin Bucuresti FARA PROBLEME.
      movix

      Comment


      • #4
        eu nu pot sa fac asta ca as pierde garantia !!!!
        si la ce probleme am avut parca nu m-as risca !!!!!
        apropo , cat ai dat pe ea/ sau ai zis!?!?

        Comment


        • #5
          Ideal ar fi sa dai un telefon la service sa ii intrebi pe ei si sa ne spui si noua, ca unii mai au mult pana la 30K km
          Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

          Comment


          • #6
            Am gasit tabelul asta, cu tarifele reviziilor, pe net.
            La 30000 apare 650 lei - cred ca include si schimbul placutelor de frana, daca nu ai piciorul prea "greu" nu o sa fie nevoie de inlocuirea lor.
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Eu am sunat ieri la Toyota Constanta si mi s-a spus ca revizia de 15000 km sau un an va costa "putin peste 200 lei"...

              Comment


              • #8
                Te rugam sa ne spui cat ai platit dupa ce faci revizia!

                Comment


                • #9
                  Originally posted by movix_2001@yah View Post
                  sall. sa fiu sincer am fost de la bun inceput reticent vizavi de preturile celor de la TOYO asa ca am hotarat sa-mi fac singur reviziile. asadar, la 15000km, in vara 2007: pret ei-720 RON, cost total eu- 225 RON ( ulei Mobil 1 0W40 + filtru ulei + 1 bere care am baut-o cat timp am schimbat totul).
                  revin. revizie ieri la 30000 Km: pret ei-aprox. 1300 RON, cost total eu- 408 RON ( 4l ulei Mobil 1 0W40-225RON, filtru ulei-25RON, filtru aer original 80 RON, filtru polen original 70 RON, lichid DOT 4 o jumatate de litru pentru ambreiaj, l-am inlocuit doar pe cel din pahar, fara sa aerisesc, caci masina este impecabila si nu se merita sa umbli la frane).
                  Dar unde ţi-au dat preţurile astea ? Nici la Land Cruiser nu costă atât.
                  BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                  Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                  Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                  Comment


                  • #10
                    Eu nu am facut inca 15.000 dar in august se fac 12 luni de cand am cumparat-o. Bineinteles, voi posta pretul!

                    Comment


                    • #11
                      Tocmai ce am facut revizia de 30.000km la Yaris, si a costat 785 RON cu tot cu TVA, si am schimbat toate filtrele (ulei, aer, motorina, polen) si, binenteles, uleiul.
                      E mult sub cele 13 milioane calculate de tine. Ce pot sa va spun, acum un an si ceva, chiar la lansarea Aygo, Toyota se lauda ca reviziile la motorul de 1.0 costa 1.000 RON +TVA pana la 105.000 km.
                      Intre timp sigur s-au marit preturile, dar oricum nu se compara cu ce ai prezentat tu.

                      Comment


                      • #12
                        azi am facut revizia si a costat 290 de lei pentru toyota aygo

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by anida_seitamet View Post
                          azi am facut revizia si a costat 290 de lei pentru toyota aygo
                          ce revizie ai facut? De 15.000 sau 30.000?

                          Comment


                          • #14
                            După preţ, probabil de 15.
                            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                            Comment


                            • #15
                              15 000 sau 1 an.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google