Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

probleme VSC/TRC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    sa ne anunti si pe noi

    Comment


    • #17
      Si sA dat verdictul: clapeta de aer trebuie schimbata (venturi assy 26100-26010), cica e blocata. Stie cineva cum se repara?

      Comment


      • #18
        da nu stiu si nu cred ca mai poate fi reparata clapeta dar mai intreaba nu as vrea sa te dezinformez

        Comment


        • #19
          am fost astazi la un mecanic (nu e de la Toyota) si dupa un "test drive" mi-a recomandat sa verificam, eventual sa curatam, sistemul de evacuare (catalizator sau ce mai are pe acolo). Am hotarat sa incercam miercurea urmatoare. Voi ce credeti?

          Comment


          • #20
            nu stiu ce sa iti spun,poti incerca dar macar fa-o cu cineva care are habar sau a mai facut asa ceva

            Comment


            • #21
              Originally posted by iustin2009 View Post
              Si sA dat verdictul: clapeta de aer trebuie schimbata (venturi assy 26100-26010), cica e blocata. Stie cineva cum se repara?
              Salutare,
              O problema asemanatoare am avut-o si eu la un ford mondeo benzina, martoru de la "check engine" ramanea aprins. Am schimbat tot ce se putea incepand de la filtre,sonda lambda ,egr si dupa care mecanicul a zis sa curat catalizator.
              L-a curatat de tot si pe ala si tot cu aceeasi eroare am vandut masina.
              Masina functiona ok, nu fum sau consum mare numai ca martoru ramanea aprins.Il resetam si dupa o zi se aprindea din nou...
              Stiu ca nu are nici o legatura cu toyota..dar asa ca fapt divers recomand sa mergi intr-un service autorizat, nu dupa ureche cum am facut eu cu ford-ul...
              Cu ce impresie ai plecat de la reprezentanta din suceava...
              Last edited by tiby; 05-25-2012, 16:42 PM.

              Comment


              • #22
                Originally posted by iustin2009 View Post
                am fost astazi la un mecanic (nu e de la Toyota) si dupa un "test drive" mi-a recomandat sa verificam, eventual sa curatam, sistemul de evacuare (catalizator sau ce mai are pe acolo). Am hotarat sa incercam miercurea urmatoare. Voi ce credeti?
                Daca ai hotarat pentru ce ne mai intrebi pe noi??? inseamna ca esti nehotarat...
                Parerea mea este sa mai mergi la vreo cativa mecanici, sa le dai bani pe pareri, diagnostice, curatari si abia dupa ce depasesti cel putin dublul valorii clapetei sa o schimbi!!! nu te abate deloc de la acest sfat decat in sensul ca poti depasi chiar si triplul valorii... Fii consecvent si nu rata nici un mecanic cunoscut, nici un service de cartier si in nici un caz service-ul toyota focsani! mergi pe la toti! Nu-i ierta! loveste-le buzunarele cu bani!!! fii rau!
                Acum revenind la un spirit normal te intreb: de ce nu schimbi acea clapeta daca toyota suceava a constatat ca este defecta si isi asuma reparatia??? este atat de greu sa cauti o clapeta d'aia la dezmembrari daca nu ai bani sa-ti iei una noua? chiar crezi ca pe forum vei gasi pe cineva sa-ti faca diagnoza prin telepatie, eventual telepat cu masina ta?

                Comment


                • #23
                  Originally posted by comentator View Post
                  Daca ai hotarat pentru ce ne mai intrebi pe noi??? inseamna ca esti nehotarat...
                  Parerea mea este sa mai mergi la vreo cativa mecanici, sa le dai bani pe pareri, diagnostice, curatari si abia dupa ce depasesti cel putin dublul valorii clapetei sa o schimbi!!! nu te abate deloc de la acest sfat decat in sensul ca poti depasi chiar si triplul valorii... Fii consecvent si nu rata nici un mecanic cunoscut, nici un service de cartier si in nici un caz service-ul toyota focsani! mergi pe la toti! Nu-i ierta! loveste-le buzunarele cu bani!!! fii rau!
                  Acum revenind la un spirit normal te intreb: de ce nu schimbi acea clapeta daca toyota suceava a constatat ca este defecta si isi asuma reparatia??? este atat de greu sa cauti o clapeta d'aia la dezmembrari daca nu ai bani sa-ti iei una noua? chiar crezi ca pe forum vei gasi pe cineva sa-ti faca diagnoza prin telepatie, eventual telepat cu masina ta?

                  De 3 ori BRAVOOOOO !!!!! Ai spus exact ce era de spus pentru a te face inteles de TOTI UTILIZATORII ... acum hai sa fim cinstiti - ne-am cumparat Toyota sa o reparam in spatele blocului ??? Dehhh , tipic romanesc - ne dam cu parerea si apoi ne vaietam ca ne-a costat mult reparatia ...

                  Comment


                  • #24
                    In primul rand vreau sa va multumesc la toti de raspunsuri!
                    @comentator si restul: cam asa ma gandeam si eu, ca nu merg reparatiile astea din spatele blocului si am anulat "programarea" de astazi.
                    @tiby: impresia nu a fost prea minunata, caci nu mi sa spus decat ca trebuie schimbata si costa 4500 lei(dar fratele meu, ce anume e defect? vreun senzor sau ce? ca poate o repara omul).

                    Acum, nu-mi ramane decat sa duc masina la Toyota cand voi avea timp, si daca chiar isi asuma reparatia, sa platesc o clapeta noua...

                    Sa auzim de bine!

                    Comment


                    • #25
                      cauta clapeta aia si prin alta parte frate ca toyota te peneste poti cauta si pe e-bay.co.uk gasesti preturi bune la piese de origine

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by jus View Post
                        cauta clapeta aia si prin alta parte
                        din nefericire nu gasesc decat pt motoare de 2.0 si avensis-ul meu are motor de 2.2 -_-

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by iustin2009 View Post
                          din nefericire nu gasesc decat pt motoare de 2.0 si avensis-ul meu are motor de 2.2 -_-
                          Vezi ca este o firma la Ploiesti ce se ocupa cu dezmembrarile si livreaza si prin curier . Se numeste DANCOR , are adresa pe * goagal * ... inceracra acolo si sigur te vor rezolva . Ca sfat - mergi pana la Focsani si vezi ce spune si inginerul Andrei Vrabie despre masina ta !

                          Comment


                          • #28
                            Merci de pont, o sa ii sun maine dimineata! cat despre drumul la Focsani... sunt 200km pana acolo si ma gandesc sa nu se mai strice ceva la masina daca o conduc in starea asta.

                            Comment


                            • #29
                              era in loc.dranceni jud.vaslui 2 toyota cu motor de 2.2 d4d cauta pe dezmembrari.ro si gasesti numarul de contact

                              Comment


                              • #30
                                @jus: esti sigur ca pe pe dezmembrari.ro? am cautat in tot site-ul dar nu gasesc...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google