Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

AVENSIS probleme-nelamuriri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Toyo Proxes T1R! :-bd
    http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

    Comment


    • De ieri pentru mine cand e vorba de uleiuri nu mai exista decat MOTUL!
      Va explic si de ce.
      Am pus in 2 recipiente identice cate 200ml de Mobil1 0W40 si Motul 300V Power Racing 5W30, le-am bagat la congelator timp de 12 ore, in aceeasi pozitie. Le-am scos si le-am rasturnat pe ambele in acelasi timp. Motulul a curs mult mai repede desi are indicativ la rece mai mare decat Mobilul. Si prin simplul balans al recipientelor se putea observa ca Motulul este mai fluid. Alt aspect, uleiul Motul si-a pastrat culoarea, uleiul Mobil s-a "incetosat" putin.
      Pentru mine acest test a fost destul de concludent.
      http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

      Comment


      • Salutare tuturor si HRISTOS A INVIAT,

        Avand in vedere ca nu ne-am mai auzit de ceva vreme va deranjez si eu cu o intrebare:

        Aseara am constatat ca mi s-a aprins in bord martorul ,, CHEITA SERVICE" si de atunci sta aprins.

        Am cautat in manualul utilizatorului dar nu am gasit nimic despre acest martor.
        Banuiesc ca este vorba de avertizarea despre revizie ( aici vreau sa precizez urmatorul lucru: de cand am masina de la 75.000 Km si pana acum -109.300 Km nu s-a mai aprins acest martor).

        Sa merg la service Toyota sa puna testerul sa vada despre ce este vorba sau trebuie doar resetat ?

        Este vreo problema daca mai merg asa pana ajung la service ?

        Daca trebuie doar resetat stie cineva cum se face ?

        Cu multumiri,

        Comment


        • sau trebuie sa ii schimbi cureaua de dstributzie ... ceea ce trebuia cam pe la 105 000 km

          Comment


          • Originally posted by avensis75 View Post
            Salutare tuturor si HRISTOS A INVIAT,

            Avand in vedere ca nu ne-am mai auzit de ceva vreme va deranjez si eu cu o intrebare:

            Aseara am constatat ca mi s-a aprins in bord martorul ,, CHEITA SERVICE" si de atunci sta aprins.

            Am cautat in manualul utilizatorului dar nu am gasit nimic despre acest martor.
            Banuiesc ca este vorba de avertizarea despre revizie ( aici vreau sa precizez urmatorul lucru: de cand am masina de la 75.000 Km si pana acum -109.300 Km nu s-a mai aprins acest martor).

            Sa merg la service Toyota sa puna testerul sa vada despre ce este vorba sau trebuie doar resetat ?

            Este vreo problema daca mai merg asa pana ajung la service ?

            Daca trebuie doar resetat stie cineva cum se face ?

            Cu multumiri,
            Aceasta lampa indica necesitatea schimbarii uleiului si a filtrului de ulei . Nu stiu cum ai cautat in manual dar te rog sa citesti cu atentie ce scrie la pagina 156 . Este acolo si un desen iar pe pag 157 gasesti un capitol intitulat - resetarea sistemului . Daca nu te descurci am sa postez eu ce scrie acolo . Bafta !

            Comment


            • ma vali , 75 000 +15 000 interval de rev - trebuia sa i se aprinda de cand haul ... deci e altceva ... nu cred ca il setara aia sa se aprinda la 30 000 km :-?? zic si io ... mie la LC de ex si chiar si al Hilux nu mi se aprinde acest beculete ...

              Comment


              • Originally posted by zeus View Post
                ma vali , 75 000 +15 000 interval de rev - trebuia sa i se aprinda de cand haul ... deci e altceva ... nu cred ca il setara aia sa se aprinda la 30 000 km :-?? zic si io ... mie la LC de ex si chiar si al Hilux nu mi se aprinde acest beculete ...
                Vio , am o surpriza pentru tine - la pagina 156 spune destul de clar ca uleiul si filtrul se schimba
                - cand este afisat mesajul de avertizare pentru schimbarea uleiului de motor , lampa de avertizare se aprinde si se declanseaza o avertizare sonora .
                - cand este reparat sistemul .
                - daca au trecut doi ani de la ultimul schimb de ulei , chiar daca mesajul de avertizare nu este afisat .
                - ATENTIE --- daca ati rulat peste 30000 km sau 18000 mile , chiar daca mesajul de avertizare nu este aprins .
                Ce te face sa crezi ca omul nu a rulat peste 30000 km si i s-a aprins martorul de schimbare ulei si filtru ? Sa inteleg ca cei care au scris cartea au gresit ? Ma indoiesc ...

                Comment


                • Stimati Domni,

                  Va multumesc pentru amabilitatea si promtitudinea cu care a-ti raspuns intrebarilor mele.

                  Din fericire ( pentru mine) am rezolvat in cursul zilei de astazi problema legata de acest martor aprins in bord ,, CHEITA DE SERVICE''.

                  Am vorbit cu un nene de la Toyota ( pe care il stiu de ceva vreme) si mi-a spus ca este vorba de contorul care te anunta despre revizii ( probabil nu a fost resetat la ultima revizie).

                  Tot prin telefon mi-a zis si cum sa il resetez ( am rezolvat in 2 minute).

                  Tin sa precizez ca : uleiul si filtrele ( inclusiv cel de motorina) le schimb la 10.000 km ( ulei 5W30 de la Toyota inclusiv filtrele) ultimul schimb l-am facut acum 2 saptamani.

                  Referitor la cautatul in manual: la pagina 150 am INDICATORI AI INTERVALULUI DE REVIZIE SI DISPOZITIVE SONORE DE AVERTIZARE in care este prezentat un tabel cu toti martorii precum si motivul pentru care se aprind ( in functie de martor ce sa verifici sau sa te duci la service).
                  Am verificat de doua ori dar ,, CHEITA DE SERVICE" nu este prezentata ( poate este alt manual).

                  Daca doriti sa stiti cum am resetat martorul <<CHEITA SERVICE >> cu cea mai mare placere.

                  Cu respect,

                  Comment


                  • Buna ziua tuturor,

                    Am o mare problema:
                    - un bec ars la una din lampile care lumineaza numarul de inmatriculare.
                    As vrea sa schimb acel bec si mi-ar fi de folos cateva indrumari din parte d-voatra.
                    Trebuie sa dau jos toata capitonarea de la portbagaj ?

                    Cu multumiri,

                    Comment


                    • Originally posted by avensis75 View Post
                      Buna ziua tuturor,

                      Am o mare problema:
                      - un bec ars la una din lampile care lumineaza numarul de inmatriculare.
                      As vrea sa schimb acel bec si mi-ar fi de folos cateva indrumari din parte d-voatra.
                      Trebuie sa dau jos toata capitonarea de la portbagaj ?

                      Cu multumiri,
                      E foarte simplu de demontat capitonajul capotei spate . Ceea ce vezi cu cap de surubelnita in cruce sunt niste turnicheti care se desfac foarte usor si ai acces la lampile de pozitie . Succes !

                      Comment


                      • daca te uiti in manualul utilizatorului vezi acolo exact ce si cum ... nu pot sa cred ca nu rasfoiti cartea aia ....pfaaaaa.

                        Comment


                        • Originally posted by vali44 View Post
                          E foarte simplu de demontat capitonajul capotei spate . Ceea ce vezi cu cap de surubelnita in cruce sunt niste turnicheti care se desfac foarte usor si ai acces la lampile de pozitie . Succes !
                          Multumesc Vali 44, ca intotdeauna promt si binevoitor.

                          Cu respect,

                          P.S. Ma gandesc sa verific freonul sa vad daca e cazul sa fie completat....masina este din 2005 , eu o am din 2008 si nu stiu daca a fost verificat sau completat freonul.Dupa parerea ta e musai sa merg la reprezentanta sau pot sa merg si la un service ( unde am cateva cunostinte) Cum e mai bine ..pentru masina ?

                          Comment


                          • Originally posted by avensis75 View Post
                            Multumesc Vali 44, ca intotdeauna promt si binevoitor.

                            Cu respect,

                            P.S. Ma gandesc sa verific freonul sa vad daca e cazul sa fie completat....masina este din 2005 , eu o am din 2008 si nu stiu daca a fost verificat sau completat freonul.Dupa parerea ta e musai sa merg la reprezentanta sau pot sa merg si la un service ( unde am cateva cunostinte) Cum e mai bine ..pentru masina ?
                            Ce ti-a venit cu freonul ? Asta se verifica doar daca nu mai functioneaza corespunzator AC-ul . In locul tau nu as lasa pe nimeni sa umble la lucruri care functioneaza ... daca totusi vrei sa faci asta e bine sa mergi la service unde ai cunostinte din doua motive - 1 , nu te vor minti , si 2- nu te vor taxa ca la reprezentanta !!!
                            Eu am o mare dilema cu schimbarea parbrizului - daca ii las pe cei de la Dacia service din Caracal sa mi-l schimbe nu am garantia ca stiu sa umble la stalpii fata unde sunt airbag-urile cortina ... pana la urma cred ca voi merge la Pitesti in ultima luna de CASCO a acestui an , asta doar ca sa moara de ciuda cei de la Craiova !

                            Comment


                            • Vezi sa-ti pui din cel cu incalzire, daca tot il schimbi.
                              Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                              Comment


                              • Originally posted by zorro View Post
                                Vezi sa-ti pui din cel cu incalzire, daca tot il schimbi.
                                Nu merge Mihai , daca masina avea incalzire in scaune mergea , asa nu are instalatia electrica pregatita . M-am interesat dar nu se poate ... si apoi am fost fraier cand mi-am facut CASCO am spus ca nu e cu incalzire ! Unul marca Pinkilton este 811 lei cu manopera iar cel original Toyota care de fapt este tot Pinkilton dar scrie si Toyota pe el este 1950 lei ... marca este scumpa , nu ?
                                Cred ca am sa-mi fac o programare la Pitesti spre sfarsitul asigurarii si sa-l schimb . Am constatat ca de fapt la asigurarea CASCO nu este vorba de nici o reducere in timp ci doar de o corelare a ratei anuale cu diminuarea valorii masinii asigurate , deci sunt mincinosi in problema reducerii ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google