Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

As vrea un Avensis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Multumesc pt sfaturi brewed.
    Legat de trecutul masinii nu imi fac probleme, tipul mi-a fost vecin multi ani iar cu frate lui sunt foarte bun prieten. Nu imi e frica sa ma pacaleasca. Plus ca vinde masina pt ca are niste probleme cu bani iar luna viitoare i se termina leasingul si nu are bani sa pastreze masina.

    Ce m-ar interesa pe mine e daca cei de la tester imi pot zice daca turbina e pe duca ... daca volanta are probleme (chestii care costa scump sa le schimbi). Oare aflu ce vreau eu? Sau o sa dau 120 roni sa imi zica ca tre sa schimb bucsele si filtrele

    O sa revin cu mai multe detalii despre masina spre sfarsitul saptamanii viitoare. Miercuri ajung in tara si joi o sa iau masina la un mic test drive.

    Comment


    • #17
      In legatura cu acest comment nu pot sa spun decat ca imi este mie jena pentru dumneavoastra domnule Tudor Catalin.

      Comment


      • #18
        Originally posted by ZoroCastru View Post
        In legatura cu acest comment nu pot sa spun decat ca imi este mie jena pentru dumneavoastra domnule Tudor Catalin.
        Nu e cazul sa ma pui la punct pentru ca nu te-am jignit cu nimic
        Tot ce pot sa-ti spun este ca citesc de vreo 4 ani, aproape zilnic, pe trei forumuri toyota comentariile a sute de posesori de toyota si in special avensis si sunteti doar vreo 2 sau 3 care v-ati plans ca va scartie masina de noua la mai toate incheieturile; si cum nu cred ca un avensis de nou poate scartii la toate incheieturile, parerea mea este ca voi aveti o problema
        Sau probabil ca esti foarte pretentios in privinta zgomotelor de masina si din acest motiv ti-am recomandat un s klasse
        Ave 1.8 Luna '08

        Comment


        • #19
          [sunteti doar vreo 2 sau 3 care v-ati plans ca va scartie masina de noua la mai toate incheieturile; si cum nu cred ca un avensis de nou poate scartii la toate incheieturile, parerea mea este ca voi aveti o problema
          ]


          problema noastra este ca am dat aceiasi bani pe masina ca si ceilalti posesori de toyota si am primit mai putin in schimb

          nu dorim sa fim compatimiti sau ironizati ci doar sa facem cunoscute problemele pe care le-am avut sau le mai avem

          Comment


          • #20
            Domnule Tudor Catalin, prin comentariul meu nu am atacat pe nimeni, ci pur si simplu am prezentat cat se poate de obiectiv problemele masinii mele pentru ca userul ce doreste achizitionarea sa isi faca o parare cat mai realista. Pot demonstra prin acte emise de reprezentanta sau prin prezenta mea oriunde in tara asta ca ceea ce spun e adevarat. Pe langa toate acestea se cunoaste ca cititi printre randuri, pentru ca eu nu am vorbit doar despre scartaieli ci si despre alte probleme destul de serioase. Iar in legatura cu faptul ca sunt putini cei care se plang despre problemele lor, mi se pare si normal. De ce? Deoarece noi romanii, atat in prezent cat si istoric vorbind, mai mereu am fost redusi la tacere si fortati sa ne multumim cu ceea ce ni se ofera, chiar daca de cele mai multe ori am platit la fel sau mai scump, comparativ cu restul europenilor, pentru aceleasi servicii si produse. Asa ca pentru noi resemnarea a ajuns sa fie o trasatura standard si nu una optionala. Este o vorba din zona de unde provin:"hai sa stam stramb si sa judecam drept". In speranta ca restul postarilor vor fi la subiect si nu tachinari intre useri, va doresc la toti numai bine si la cat mai putine sau deloc evenimente cu masina!

            Comment


            • #21
              Originally posted by ZoroCastru View Post
              Domnule Tudor Catalin, prin comentariul meu nu am atacat pe nimeni, ci pur si simplu am prezentat cat se poate de obiectiv problemele masinii mele pentru ca userul ce doreste achizitionarea sa isi faca o parare cat mai realista. Pot demonstra prin acte emise de reprezentanta sau prin prezenta mea oriunde in tara asta ca ceea ce spun e adevarat. Pe langa toate acestea se cunoaste ca cititi printre randuri, pentru ca eu nu am vorbit doar despre scartaieli ci si despre alte probleme destul de serioase. Iar in legatura cu faptul ca sunt putini cei care se plang despre problemele lor, mi se pare si normal. De ce? Deoarece noi romanii, atat in prezent cat si istoric vorbind, mai mereu am fost redusi la tacere si fortati sa ne multumim cu ceea ce ni se ofera, chiar daca de cele mai multe ori am platit la fel sau mai scump, comparativ cu restul europenilor, pentru aceleasi servicii si produse. Asa ca pentru noi resemnarea a ajuns sa fie o trasatura standard si nu una optionala. Este o vorba din zona de unde provin:"hai sa stam stramb si sa judecam drept". In speranta ca restul postarilor vor fi la subiect si nu tachinari intre useri, va doresc la toti numai bine si la cat mai putine sau deloc evenimente cu masina!
              Omule sincer sa fiu mi se pare ghinion curat ce ai patit tu la masina si din cate persoane cunoasc, care conduc, au condus Avensis sau alte masini Toyota cred ca esti singurul care a avut probleme de genul asta cu o masina noua...
              Cat despre faza cu fortatul e vorba strict de persoana..eu unul cat am avut masina in garantie si am avut vreo problema m-am dus peste ei si m-am certat la cutite daca a fost cazul, n-am lasat de la mine sub nici o forma...Iti doresc numai bine si sincer sa fiu prefer masina asta la multe altele..
              "we ride together...we die together,bad boys for life!"
              Avensis 1,8 vvt-i

              Comment


              • #22
                Originally posted by ZoroCastru View Post
                Am vrut sa fac un mic review al masinii, dar m-am razgandit.
                Insa voi spune povestea mea mai pe scurt.
                Model: avensis 2.0 diesel, 126 cp, varianta echipare executive, luata de noua in dec 2008.
                Inainte sa o cumpar am citit forumurile si foarte multi ridicau in slavi fiabilitatea toyota. Si acum regret alegerea facuta, varianta cealalta fiind skoda octavia.

                probleme de noua sau la cel mult un an de la achizitie:
                1. scartait cheder dintre bord si parbriz
                2. zgomot (asemanator unor pietricele in sticla de plastic) in spatele torpedoului mai ales cand intra turbina la climatronic
                3. zgomot la roti pe care l-am descris in amanunt in acest thread: http://www.forumtoyota.ro/zgomot-la-...66.html?t=1766
                4. si mai nou, destul de des, zgomote cand apas pedala de ambreiaj ce se aud in interior ca si cum prinderea in podul pedalier s-a slabit

                problema 2 s-a rezolvat: au umblat la niste fire pe acolo, le-au reasezat si minune: nu se mai aude
                problema 3 rezolvata partial, 1 nerezolvata, iar cu 4 inca nu am fost la reprezentanta pentru ca deja mi s-a acrit

                In speranta ca v-am fost de ajutor, o seara buna va doresc!
                Domnule Zoro ma bag si eu in discutie mai mult pentru ca sunt iesean si posesor de avensis decat ca ma pasioneaza subiectul. Doua chestiuni vreau sa lamuresc legat de problemele dumneavoastra si anume:
                1. Strazile din Iasi seamana mai mult cu niste ulite dupa bombardament si cred ca asta este principala vina a zgomotelor. Nu cred ca va scartie nimic cand mergeti pe E 585 de exemplu in schimb prin Iasi sa ziceti mersi ca nu va sar rotile la cum arata strazile.
                2. Comparatia Avensis cu Octavia este cel putin in opinia mea malitioasa, ori nu ati mers in viata dumneavoastra cu o skoda si va spun lucrul asta in urma experientei cu ambele masini. In primul rand masinile sunt din clase diferite, iar in al II-lea rand nu au aproape nimic in comun decat faptul ca ambele sunt masini. Cand isusi constructorul nu are pretentia ca skoda ar concura cu vre-un model din segmentul subpremium (cum este avensis) mi se pare aberant sa faceti dumneavoastra o asemenea comparatie.

                PS. Va vand un pont: dati un anunt ca schimbati Toyota Avensis cu Skoda Octavia si visul o sa vi se indeplineasca probabil in aceeasi zi.
                AVENSIS 1.6 VVT-i

                Comment


                • #23
                  Raspund din nou si nu din nevoia de a ma face auzit sau mai bine zis citit, ci din bun simt si respect fata de dumneavoastra userii, si din dorinta de a va lamuri, prin noi informatii, de problemele masinii mele. Mi-as fi dorit ca in fiecare oras resedinta din tara sa se intalneasca periodic posesorii de toyota pentru a discuta pe viu si astfel pentru a elimina interpretarile care inevitabil isi gasesc locul in comunicarea scrisa. Cat am locuit in Iasi nu stiu sa fi fost vreo astfel de intalnire, iar de cand m-am mutat in Targu Mures nu am avut timp sa ma interesez. Parca prin Suceava a fost tentativa, dar au venit vreo 2-3.
                  Incep prin a spune ca intentia mea nu a fost sa fac vreo comparatie intre cele doua modele; sunt constient de diferente. La momentul achizitiei (dec 2008) dispuneam de un buget de maxim 21 de mii de euro; dupa ce am studiat ofertele, am ramas la avensis si octavia. Am ales-o pe prima pentru ca am auzit vorbindu-se despre fiabilitatea ei si pentru motorizarea common rail de care sunt foarte multumit (silentioasa si economica) si care ma face sa uit de restul impedimentelor.
                  Revenind iarasi la zgomote: scartaitul de la cheder si zdranganitul din spatele torpedoului au aparut in primii 2000 de km cand masina a fost purtata prin Bacau si Targu Neamt unde strazile sunt bune.
                  Flansele inferioare de la arcuri s-au dus pe drumurile iesene, dar stau si va intreb pe cei din Iasi cati ati patit asta? Eu unul sunt unicat printre prietenii mei cu asa ceva, indiferent de marca. Si vreau sa precizez ca tin la masina, pentru ca am muncit pentru ea!
                  In concluzie as vrea sa mai adaug ca prin comment-urile mele anterioare nu am incercat sa defaimez marca sau modelul, ci doar am dorit sa prezint cat mai clar si obiectiv ce mi s-a intamplat. Nu sunt anti-toyota, sunt doar un client suparat care a avut ghinionul ca masina lui sa iasa pe poarta fabricii un pic altfel fata de a dumneavoastra.

                  Comment


                  • #24
                    Revin cu un post cu scuzele de rigoare pentru intarziere si cu multumiri pt gazduire, pentru impresii si pentru pareri.

                    Am incercat sa-mi achizitionez un Avensis dar din pacate era peste puterile mele. Asadar m-am oprit la un megane 2 sedan, este un diesel 1.5 105 cp, 6 trepte de care sunt multumit deocamdata. Multi "greierasi" pe care sper sa-i rezolv in scurta vacanta pe care o voi avea la inceputul lui August in schimb sunt multumit de consum care se pare este prieten cu mine, 7,3% folosind aerul conditionat automat, pe un traseu de 20 de km dus intre Berceni si Pipera in jurul orelor 8, cred ca cei din Bucuresti stiu ce inseamna.

                    Am sa mai vizitez forumul acesta, mi-a placut, sigur voi avea o toyota someday, dar cel mai mult mi-a placut urmatorul lucru, am intrat aici la voi, am deschis threadul, apoi am primit cateva pm-uri cu oferte. Le-am refuzat pentru ca bugetul meu era destul de restrans in schimb nimeni nu mi-a spus vreo vorba rea sau ceva de genul. Din contra mi-au impartasit parerile despre toyota, mi-au adus la cunostinta informatii si detalii la care sa fiu atent in cazul in care voi cumpara o toyota, sincer, am ramas placut impresionat de reactia userilor dupa refuzul meu.

                    Tin sa le multumesc si sa va felicit domnilor pentru dovada de caracter si sfaturile primite.

                    Multumesc!

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Eu4yas View Post
                      Revin cu un post cu scuzele de rigoare pentru intarziere si cu multumiri pt gazduire, pentru impresii si pentru pareri.

                      Am incercat sa-mi achizitionez un Avensis dar din pacate era peste puterile mele. Asadar m-am oprit la un megane 2 sedan, este un diesel 1.5 105 cp, 6 trepte de care sunt multumit deocamdata. Multi "greierasi" pe care sper sa-i rezolv in scurta vacanta pe care o voi avea la inceputul lui August in schimb sunt multumit de consum care se pare este prieten cu mine, 7,3% folosind aerul conditionat automat, pe un traseu de 20 de km dus intre Berceni si Pipera in jurul orelor 8, cred ca cei din Bucuresti stiu ce inseamna.

                      Am sa mai vizitez forumul acesta, mi-a placut, sigur voi avea o toyota someday, dar cel mai mult mi-a placut urmatorul lucru, am intrat aici la voi, am deschis threadul, apoi am primit cateva pm-uri cu oferte. Le-am refuzat pentru ca bugetul meu era destul de restrans in schimb nimeni nu mi-a spus vreo vorba rea sau ceva de genul. Din contra mi-au impartasit parerile despre toyota, mi-au adus la cunostinta informatii si detalii la care sa fiu atent in cazul in care voi cumpara o toyota, sincer, am ramas placut impresionat de reactia userilor dupa refuzul meu.

                      Tin sa le multumesc si sa va felicit domnilor pentru dovada de caracter si sfaturile primite.

                      Multumesc!
                      In 2007 cand m-am hotarat sa-mi cumpar Toyota am aflat ca posesorii acestei marci fac parte din categoria * exclusivistilor * ... sincer nu regret alegerea facuta si sigur voi fi utilizatorul masinii cumparate pentru mult timp ! Pe tine te astept alaturi de noi cand viata iti va permite sa ne fii alaturi , discutam dupa aceea ... pana atunci , VIATA LUNGA si multi km fara incidente , de la tine ar avea de invatat alti oameni care sunt pe forum ... personal iti multumesc pentru felul ireprosabil in care ai comunicat cu noi . Cu respect , Vali44 .

                      Comment


                      • #26
                        Salutare tuturor membrilor acestui forum!

                        Desi am o Astra H din 2010 de care sint multumit, de ceva vreme mi'au cazut ochii pe Avensis'ul 3 - T27. Dupa ce am vazut citeva poze promitatoare pe net am vizitat dealerul Toyota din Braila ca sa vad/simt/pipai minunea.

                        Masina testata a fost un doi litri diesel Executive de culoare neagra.
                        Ca sa ne intelegem de la inceput: daca esti manelist sigur nu'ti va placea Avensis! Interiorul masinii denota bun simt si decenta cum rar mai gasesti la masinile din clasa sa fabricate in ziua de azi. Nimic care sa agaseze simturile prin stralucire/opulenta sau "ergonomie" neinspirata.
                        La drum masina a fost silentioasa si bine echilibrata absorbind foarte bine denivelarile drumului, comenzile putind fi actionate cu mare usurinta, spatiu interior generos, materiale placute la atingere si miros ce pareau de buna calitate, comenzi la indemina, vizibilitate buna, caroserie bine proportionata, suspensie bine reglata ferma dar in acelasi timp confortabila, ...masina m'a vrajit.

                        Ca sa conchid: mi'a placut masina desi benzinar convins fiind voi alege motorul de 1,6L pe benzina in cazul in care voi fi pregatit mental sa mai pun inca 9-10mii de euro pe linga Astra si sa cumpar o masina care o sa faca cam 6mii de km pe an.

                        ...grea alegere, complicata decizie...

                        Comment


                        • #27
                          Daca vrei benzina cred ca mai potrivit ar fi motorul de 1.8 nu 1.6.

                          O opinie... baietii cu benzina ti-ar putea spune mai multe.

                          Succes!

                          Comment


                          • #28
                            Nu am retinut ca cineva cu vechiul 1.6 110CP sa se fi plans de masina ca e lenesa. E adevarat ca in zilele noastre 132CP benzina nu prea reprezinta ceva spectaculos. Dar depinde si de cat de "rapid" e iso.
                            Ideal ar fi fost ca iso sa se fi plimbat chiar cu motorul de 1.6 si atunci ar fi putut alege motorizarea. I-as sugera chiar, daca are timp si vrea sa-si formeze o parere mai apropiata de realitate, sa intrebe si alti dealeri mai apropiati daca au motorizarea pe benzina (poate chiar 1.6) si sa-i viziteze.

                            Comment


                            • #29
                              Nu cred ca Avensis cu 1,6L poate sa fie prea lenesa, putina lume stie ca inainte de a fi pusa pe piata o masina trebuie sa satisfaca anumite conditii cuprinse in omologarea de tip. La capitolul siguranta activa o sa gasim sprintul de la 0 la 100Km/h si repriza dela 80 la 100-120Km/h.
                              Daca motorizarea de 1,6L ar fi fost lenesa sigur n'ar fi iesit pe piata. Daca vorbim din punct de vedere feeling poate as fi curios s'o simt numai ca la dealerul din Braila nu aveau la drivetest aceasta motorizare.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by iso View Post
                                Salutare tuturor membrilor acestui forum!

                                Desi am o Astra H din 2010 de care sint multumit, de ceva vreme mi'au cazut ochii pe Avensis'ul 3 - T27. Dupa ce am vazut citeva poze promitatoare pe net am vizitat dealerul Toyota din Braila ca sa vad/simt/pipai minunea.

                                Masina testata a fost un doi litri diesel Executive de culoare neagra.
                                Ca sa ne intelegem de la inceput: daca esti manelist sigur nu'ti va placea Avensis! Interiorul masinii denota bun simt si decenta cum rar mai gasesti la masinile din clasa sa fabricate in ziua de azi. Nimic care sa agaseze simturile prin stralucire/opulenta sau "ergonomie" neinspirata.
                                La drum masina a fost silentioasa si bine echilibrata absorbind foarte bine denivelarile drumului, comenzile putind fi actionate cu mare usurinta, spatiu interior generos, materiale placute la atingere si miros ce pareau de buna calitate, comenzi la indemina, vizibilitate buna, caroserie bine proportionata, suspensie bine reglata ferma dar in acelasi timp confortabila, ...masina m'a vrajit.

                                Ca sa conchid: mi'a placut masina desi benzinar convins fiind voi alege motorul de 1,6L pe benzina in cazul in care voi fi pregatit mental sa mai pun inca 9-10mii de euro pe linga Astra si sa cumpar o masina care o sa faca cam 6mii de km pe an.

                                ...grea alegere, complicata decizie...
                                nu stiu cum se comporta Avensis 3, dar eu cand mi-am achizitionat-o pe a mea,(Avensis 2) initial optasem tot ptr varianta de 1,6 dar dealerul mi-a recomandat varianta de 1,8...acum insa am unele regrete ca nu mi-am luat motorul de 2 litri. Am intalnit destui posesori de Avensis cu motor de 1,6 si majoritatea mi-au spus ca nu sunt multumiti de masina..e lenesa, consuma mult etc...din punctul meu de vedere iti recomand macar motorul de 1,8. Repet, vorbesc strict din punctul de vedere al unuia care are Avensis 2 cu motor de 1,8. Poate tehnologia de la noul model e mult mai imbunatatita si atunci nu faci o alegere gresita. Ca sfat poti face si o comparatie intre Avensis 2 si 3, referitor la motorizare, greutatea masinii, capacitate etc si o sa-ti faci cat de cat o idee
                                "we ride together...we die together,bad boys for life!"
                                Avensis 1,8 vvt-i

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google