Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sa ne protejam suplimentar de drumurile noastre

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa ne protejam suplimentar de drumurile noastre

    Stie cineva daca se poate monta sau construi un scut pentru dragele noastre Toyote? A facut cineva cumva asa ceva? Merita?
    Auris, 1,4 VVTi, Luna+, 1G3

  • #2
    Scut metalic pentru motor se gaseste de vanzare, la toyota sau aftermarket.
    Toyota Avensis 1.8 VVT-i

    Comment


    • #3
      Ai vazut in vreun catalog de accesorii asa ceva? Avensisu are montat asa ceva? Daca stii vreun site da-mi de stire, ca eu am cauta si nu am gasit.
      Auris, 1,4 VVTi, Luna+, 1G3

      Comment


      • #4
        Eu am montat pe avensis scut metalic, am gasit pe net la www.scutmotor.ro. A venit prin posta in 2 zile si a costat in jur de 550, asta anul trecut. Montatul l-am facut la service toyota si a durat 10 minute, nu se gaureste nimic prin masina, se folosesc gaurile tehnologice pentru montaj. Este foarte bun pentru cei care merg pe drumuri cu macadam sau piatra.
        Toyota Avensis 1.8 VVT-i

        Comment


        • #5
          deci se pare ca e ok. multumesc mult pentru informatii.
          Auris, 1,4 VVTi, Luna+, 1G3

          Comment


          • #6
            este rusesc, din tabla de 2 mm , poti sa ramai suspendat pe scut fara nici o problema, nu se indoaie.
            Toyota Avensis 1.8 VVT-i

            Comment


            • #7
              Am achizitionat si eu un scut din aceeasi sursa cu cea mentionata de @Zorro.
              Pretul final, cu tot cu transport, 660 lei.
              Avensis 1,8 VVTi

              Comment


              • #8
                Revin cu date despre scut, acesta a sosit astazi, deci in 24h de la comanda data. L-am montat peste acel ''mini scut'' din plastic pe care il avea din constructie. Nu stiu daca am procedat bine sau nu?! Apropo, scutul este din tabla de 2,5 mm.
                Avensis 1,8 VVTi

                Comment


                • #9
                  Cat mai costa acum?
                  Ai vazut ce greu este?
                  Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                  Comment


                  • #10
                    A costat 660 lei cu tot cu transport. La asta am mai platit montajul la un service 40 lei(nu aveam nici o rampa pe aproape). Spune-mi te rog, am facut bine sau nu ca am lasat plasticele pe dedesubt? Da, ai dreptate ca este greu, cantareste in jur de 10kg.
                    Last edited by andreic; 09-24-2008, 17:17 PM.
                    Avensis 1,8 VVTi

                    Comment


                    • #11
                      Si la mine plasticele sunt la locul lor. Montajul facut la service Toyota, asa ca nu sunt probleme de natura tehnica. Doar mizerie care se aduna intre scuturi, care o cureti la revizii, cand se da scutul jos pentru schimbat uleiul.
                      Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                      Comment


                      • #12
                        Am inteles. Ce este interesant, este faptul ca, daca dau jos ''scutul'' din plastic schimbul de ulei se poate face fara a mai umbla la nimic.
                        Avensis 1,8 VVTi

                        Comment


                        • #13
                          Nu prea. La mine au incercat sa scoata busonul cu scutul montat si nu au reusit. Aparatoarea de plastic nu au demontat-o. Oricum la 15000km daca dai scutul metalic jos e foarte bine ca poti sa scoti mizeria de acolo sa nu germineze semintele !!
                          Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                          Comment


                          • #14
                            zorro mai stii cat te-a costat montajul (manopera) la scut, la Toyota?
                            Auris, 1,4 VVTi, Luna+, 1G3

                            Comment


                            • #15
                              Nu a costat nimic, l-au montat la revizia de 1000 km. A durat 10 minute.
                              Si poti sa-l montezi si singur, ai nevoie de o rampa sau elevator si 2 chei.
                              Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google