Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ambreiaj defect (50.000km)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ambreiaj defect (50.000km)

    Detin un Auris cu motor 1.4 benzina si am aprox. 50.000 Km.
    Recent ambreiajul a inceput sa imi faca probleme. Adica, la turatii de
    peste 3.500 rpm, se simte un miros specific de la ambreiaj si nici macar
    nu tin turometrul foarte mult timp la aceste turatii. Iar in momentul cand
    accelerez, de la 3.000 la 5-6.000 de rpm ajunge intr-un timp foarte scurt
    fara a creste viteza prea mult. Mentionez ca am exploatat masina in conditii
    normale.
    Daca aveti vreun sfat, inainte de merg la service sa "ma jefuiasca", va
    rog sa mi-l dati.
    Multumesc.

  • #2
    Azi am circulat aproapte toata ziua, cu pana la 2.000 rpm. Si am observat ca mirosul specific de ambreiaj
    se simte si la aceste valori, si l-am sesizat doar pe partea stanga a soferului.
    La plecarea de pe loc nu patineaza ambreiajul deloc.
    Aveti idee de doar pe in dreptul unei roti (stanga, fata) se poate simti acest miros, si de ce urca foarte
    repede acul turometrului ? (ex: treapta a 5-a, viteza 60 km/h, de la 2.000 rpm ajunge la 6.000 rpm
    in 3-4 sec, iar viteza ajunge doar pe la 80 km/h, acceleratia masinii fiind pe sosea aproape perfect orizontala)

    Comment


    • #3
      Ce descrii tu e un caz tipic de ambreiaj defect. Nu stiu ce mai vrei sa afli . Imi pare rau pt tine. Nu ai alta solutie decat sa-l schimbi. Si ai grija cum exploatezi masina. Putin probabil sa se fi dus ambreiajul de unul singur. Sa fii atent sa nu tii piciorul sprijinit pe pedala de ambreiaj, iar la demaraj, intre treaptele 1 si 2 ridica complet piciorul de pe pedala. Sau vezi sa nu ai ceva scurgeri de ulei care sa ajung pe disc. Asa a patit un prieten cu Laguna.

      Comment


      • #4
        Am fost azi la mecanic. Verdictul este foarte clar, ambreiajul trebuie inlocuit.
        Am primit o oferta de la un service, pentru un kit de ambreiaj Valeo,
        la pretul de 790 RON. Aveti vreun sfat legat achizitionarea kitului (marca, pret, coduri etc.)

        Comment


        • #5
          Cica kitul de la Valeo nu s-ar potrivi la Auris. Cunoasteti vreun model aftermarket
          care sa fie compatibil?

          Comment


          • #6
            Originally posted by johnny_jz View Post
            Cica kitul de la Valeo nu s-ar potrivi la Auris. Cunoasteti vreun model aftermarket
            care sa fie compatibil?
            cauta la unix si vezi ce gasesti, au si magazine in fiecare sector si aduc de la o zi la alta
            daca nu e bun il poti duce retur
            Ave 1.8 Luna '08

            Comment


            • #7
              Problema a fost rezolvata.
              Ambreiajul original este marca Valeo.
              Se poate inlocui in orice service, nu trebuie
              "sa aruncati" cu banii in reprenztantele auto

              Comment


              • #8
                Salut!
                Am si eu un Auris 1.4 benzina din 2007. Cum schimb vitezele, masina urca in turatii si apoi cade 200-300 de ture ca dupa care sa creasca iar.... In acest timp viteza creste dar mai usurel decat turatiile. Am 73000 cu ea si nu prea m-am dat la ea.....
                Am facut un mic test si cu viteza 4 plec de pe loc linistit....
                Daca stie cineva daca este de vina ambreiajul si unde gasesc unul la un pret mai bun ca cei de la service cer cam 2500 cu manopeara cu tot....
                Multumesc anticipat.

                Comment


                • #9
                  Din ce spui tu acolo nu rezulta ca ai avea ambreiajul defect ci ca faci tot felul de experimente dubioase cu masina ai. Sa pleci cu a 4-a de pe loc nu dovedeste altceva decat ca poti patina extrem de mult un ambreiaj, crescand astfel sansele sa trebuiasca sa-l schimbi.
                  Un test edificator ar fi ca in treapta 4, de la ~1600rpm sa accelerezi viguros (nu pana la cotor!) si sa vezi daca creste doar turatia sau creste si viteza si turatia, proportional (banui ca stii cam ce viteza trebuie sa ai la o anumita turatie intr-o anumita treapta de viteza; daca nu, exista regula de 3 simpla). Daca scapa (turatia creste rapid sau ai spike-uri ale turatiei) atunci ai nevoie de alt ambreiaj. Vezi sa ai motorul cald bine pentru testul asta.
                  Nu trebuie sa "te dai" la o masina ca sa ii termini ambreiajul. Un stil de condus defectuos poate sa rezolve asta si la un mers linistit.

                  Comment


                  • #10
                    Se pare ca ambreiajul trebuie schimbat.... Stie cineva de la ce producator e cel original?Daca a mai schimbat cineva ambreiajul ce producator recomandati?Luk/Sachs/etc...
                    Multumesc anticipat.

                    Comment


                    • #11
                      Probleme mari la toyota pe linia asta. Eu m-am chinuit vre-o 20 000 Km cu o astfel de problema.M-au jefuit ce-i de la service-ul de toyota de nu se poate (placa , disc, sincroane, samd) si tot nu am problema rezolvata pe deplin. Si asta ptr ca m-am ambitionat sa o repar. Mai bine schimbi masina. si figi de service-urile de toyota.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google