Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme auris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by meios4us View Post
    Ce inseamna dublu? Are un loc pentru roata de rezerva temporara, daca la asta te referi. N-am incercat sa le bag acolo inca.
    Au loc toate acolo,pe langa roata de rezerva.Asa le-am pus si eu si s-au brodit foarte bine,invelite in pasla sa aiba aderenta de cauciucul rotii de rezerva si sa nu se balangane!

    Comment


    • #17
      Am făcut un drum de vreo 400 km weekendul ăsta cu Aurisul. N-am remarcat problema cu pietricelele, nici măcar la viteze mari, şi am mers pe drumuri destul de proaste. În schimb ce m-a deranjat a fost lumina chioară de la faza scurtă. Cât de curând vreau să pun alte becuri.
      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

      Comment


      • #18
        Nu cred ca rezolvi problema cu alte becuri, ca problema e distanta de luminare, nu "forta" ei. Cel putin asa-i la mine. Nu stie careva daca merg reglate sa lumineze mai sus?

        Comment


        • #19
          Ai reglaj pentru înălţimea farurilor în partea stângă a volanului pe bord. Pe mine m-a deranjat intensitatea luminii, nu distanţa la care bate.
          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

          Comment


          • #20
            Originally posted by meios4us View Post
            Ce inseamna dublu? Are un loc pentru roata de rezerva temporara, daca la asta te referi. N-am incercat sa le bag acolo inca.
            La Yaris intre roata de rezerva si portbagajul propriu-zis mai exista un compartiment(la randul lui impartit in trei spatii) foarte util pentru toate maruntisurile la care nu poti renunta ca nu se stie cand ai nevoie de ele. Probabil ca si din cauza asta roata de rezerva e de dimensiuni mici, dar nu-i bai ca de ea n-am (sper) decat rar nevoie .
            Yaris Hybrid Ist generation

            Comment


            • #21
              Auris e o mare tzapa!

              Am o auris din august, am facut 10mii cu ea si sunt super dezamagit.
              Sa iau problemele pe rand:
              - primul a fost scaunul soferului care a inceput sa scartaie: i-am pus pus pe baietii de la service autorizat din loc sa-l dea jos si sa-l unga, dar l-au stricat si mai tare;
              - a inceput apoi sa troncane modulul culisant de la centura de siguranta: baietii au desfacut plasticele, au dat cateva ciocane pe strung si s-a rezolvat;
              - apoi s-a stricat impulsul de la geamul soferului ( aceeasi poveste: demontat, ciocanit, remontat)
              - masina imi arunca pietre la greu pe praguri de mi-a smuls plasticele din locas (m-au pus sa astept o luna ca nu aveau pe stoc respectivele clispsuri de plastic), solutia este de fapt sa comanzi aparatori de nori, lucrul pe care am facut (88 euro +tva).
              - de curand mi-au aparut greierasi in partea stanga a bordului, probabil in sectiunea unde se imbina consola ceasurilor cu falia bordului.
              - capacul volanului face ca toti dracii si joaca la liber
              - la picioarele pasagerului din fata este un capac vatuit care da din aripi ca inorogul
              - cotiera se zgarie mai usor decat crema de pe tort
              - motorul de 1,4 e mai puturos ca cel de 1,4 de pe Logan
              - cea mai mare mizeria pe care a putut sa mi-o spuna directorul de la service a fost ca a aflat de curand ca zgomotele interioare nu sunt acoperite de pachetul de garantie.

              Ma bucur ca nu sunt singurul nebun care spune faptul ca e ceva in neregula cu Aurisul, pt ca "piticul atomic" (cum imi place sa-l numesc pe muncitorul care mi-a vandut masina) se simte foarte lezat cand ma duc sa ma plang ca mi-a vandut o masina vai de steaua ei. Tot timpul se face ca ploua cand il invit sa faca un drive test cu o masina de 10mii km. Naiba stie, poate nu s-a mai plimbat cu o droaga pana acum si ii e frica...

              Comment


              • #22
                La scaunul şoferului îţi recomand să încerci cu un spray cu silicon. Partea cu pietrele e valabilă la orice maşină dacă mergi pe drumuri cu mult pietriş. Ai procedat foarte bine cu apărătoarele de noroi. Cotiera e adevărat, e zgârie tare uşor, asta în caz că te referi la cea opţională, şi la mine e la fel. În rest n-am remarcat încă greieri sau alte zgomote, bine, eu am abia 1500 km cu ea.
                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                Comment


                • #23
                  Da franele nu scartaie?Se pare ca este o problema tehnica si este generala,nu doar la aftomobilele comercializate in scumpa noastra patrie. Citeam pe "Toyota owners" UK, ca si acolo se poarta scartaiala si nu numai. Si se poate rezolva,dar numai cu insistenta si agresivitate la "local dealer".O chestie cu placutele si cu niste arcuri de pe acolo.Stie cineva mai multe??

                  Comment


                  • #24
                    O să încerc la revizia de săptămâna asta.
                    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                    Comment


                    • #25
                      Dragi forumisti, mi-au uns cei de la service scaunul cu toate alifiile,
                      inclusiv silicon, dar nici una din solutii nu a fost de durata. E jenant
                      sa dai o caruta de bani pe o masina care iti ofera confortul unei
                      sarete. Fata de vechea Corolla hatchback, Auris-ul e o gluma proasta. Adica
                      au imbunatatit suportul lateral la scaune, dar totodata s-au intors in
                      timp si au folosit arcuri de dormeza a la bunicu. Una pas inainte,
                      doi inapoi?!...

                      Tocmai am facut un drum pana la Sinaia, de la Sibiu, (drumul e
                      groaznic intre Sb si Bv, semicomunal) si am avut impresia ca masina se rupe,
                      din toate inchieturile, sub mine. Greierii au crescut si s-au
                      transformat in broaste oracaitoare, iar cutia volanului joaca exact ca in
                      imponedrabilitate, nu pare prinsa de nimic, zdroncane singura in lumea ei.
                      Cand sunt la volan nu stiu de ce sa apuc mai repede ca sa vad de unde
                      vine noul sunet sau cat de tare s-au accentuat cele vechi. Era sa si
                      busesc masina ca nu mai sunt atent la drum tot incercand sa aflu ce dracu
                      de surprize imi mai face zana asta de la Toyota.

                      Nu e prima masina cu care merg pe noroi, dar e cea mai zgomotoasa.
                      M-am hotarat sa-mi iau aparatoare de noroi nu doar pt zgomotul enervant,
                      ci si pt a-mi proteja fetele de usi. In plus, asa am masina curata pt
                      ceva mai mult timp.

                      Daca o sa auziti la Tv ca un client nemultumit a dat foc masinii in
                      fata unei reprezentante Toyota, sa stiti ca eu sunt ala. Numai eu stiu cat
                      am muncit pt banii pe care i-am dat pe masina si nu concep ca un
                      neavenit de la service sa ma ia peste picior ca e normal sa mai paraie.

                      Atentie pt cei care au frane scartaitoare: nu dati cu nici un fel de silicon sau alt lichid de ungere printre spitele jantelor pt ca in felul asta nu eliminati sunetul, ci franele.

                      Apropo, de curand a inceput sa-mi paraie si boxa de pe partea
                      soferului cand setez basul peste val 2. Gata, atat pt acum, ca simt ca-mi
                      stric si ziua asta.

                      Comment


                      • #26
                        Si cand va spun eu ca japonezii astia isi bat joc de noi in ultimul hal,acceptandu-le toate rebuturile!Eu am tras deja concluzia ca aceia care-si lauda Toyotele pe-aici ori e prima lor masina ,ori nu au nici un fel de pretentie asupra confortului!

                        Comment


                        • #27
                          OK PANA AICI.....!!!!!!
                          In primul rand nu sunt la prima masina si crede-ma ca am condus o gramada de alte marci si etc...
                          Nu sunt mai nepretentios dar observ la voi .....o lipsa totala de realism...niste chestii stupide..."NU AM ILUMINATE BUTOANELE GEAMURILOR"...fratilor e greu de pus mana si dat gemurile mai sus sau mai jos....."NU SUNT POZITIONATE BUTOANELE DE LA OGLINZI ERGONOMIC" ....nu umblu niciodata la ele ....nu are cine sa umble ..nu trebuie sa le am la indemana ca nu le folosesc!!!!!!......"PLASTICUL DE PE USI NU ESTE EXTRAORDINAR"...duceti-va la mercedes firma cu pretentii ...si la 45.000 de euro au plastic pe fetele la usi...faceti fratilor teste cu alte masini si o sa vedeti ca daca va ofera un plasticm ai bunicel pe usi motorul lasa de dorit....
                          si altele...va inteleg frustrarea dar e exagerata putin cam mult....legat de insonorizare ...ei nu au gandit masina pt Romania crede-ma ....si nu aveau motive sa o insonorizeze mai mult...ei nu stiu ca la noi nu se spala drumurile!!!!!!! multi greieri care ii aveti voi sunt din 2 cauze ..una masina e prea noua in piata si 2 din cauza drumurilor ...ceea ce Toyota nu are de unde sa stie
                          Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                          Comment


                          • #28
                            Ba cred ca tocmai ca au facut-o pentru Romania au bagat in ea tot ce au mai gasit pe-acolo prin curte pe la ei.
                            D-nu' Mushu poti sa fii si mama dealerului
                            de Toyota nu ma poti convinge pe mine de super calitatea din Toyota cand eu vad cu ochii mei,pe zi ce trece,ce se-ntampla in interiorul masinii mele.Am ajuns sa vin de la servici si 2ore sa le pierd la masina sa vad pe unde mai pun buretei pe la-mbinari!Rusine Toyota!

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by claudiux View Post
                              aaaaa!!! Si mai nou scartaie scaunul soferului. Mai ales cand urc si cobor din masina. Noaptea se-aude in tot cartierul!!! ooooooooaaaaaaa
                              Eu am avut ceva asemanator la un Megane. Era de la articulatia spatar-sezut la scaunul soferului. Am dat cu un sapry cu ulei (merge si cu silicon). Apoi a fost liniste.
                              RAV4 2.2 D-4D
                              Yaris 1.3 VVT-i

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Corolla View Post
                                Ba cred ca tocmai ca au facut-o pentru Romania au bagat in ea tot ce au mai gasit pe-acolo prin curte pe la ei.
                                Am ajuns sa vin de la servici si 2ore sa le pierd la masina sa vad pe unde mai pun buretei pe la-mbinari!Rusine Toyota!
                                Cum spuneam...vinde-o...fericeste-l pe altul...sau vrei sa fi ca in bancul ala cu omul care merge cu gloaba la targ ca s-o faca de rusine?

                                Apropo' ce super masini ai avut inainte de Toyota asta e o rusine?
                                Yaris Hybrid Ist generation

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google