Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme auris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by moritz View Post
    Mi se pare nu prea eficient aerul conditionat, mai ales daca fac comparatie cu cel de la alte masini (Clio, Hyundai).
    La versiunea Sol, răceşte maşina în maxim 1 minut, chiar dacă a stat în soare. Eu îl ţin mereu pe "auto" la 24-25 de grade, iar mai întâi recirculă tot aerul, după care începe să răcească. Mi se pare extrem de eficient.
    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

    Comment


    • [quote=OvidiuH;11999]La versiunea Sol, răceşte maşina în maxim 1 minut, chiar dacă a stat în soare. Eu îl ţin mereu pe "auto" la 24-25 de grade, iar mai întâi recirculă tot aerul, după care începe să răcească. Mi se pare extrem de eficient.[/quot

      Am sunat la service referitor la eficienta AC si mi-au spus ca daca nici dupa inlocuirea filtrelor de la AC si motor nu simt vreo imbunatatire, sa ma duc din nou la ei. La revizia de 1 an mi-au suflat si filtrele de aer si a iesit praf ca dintr-un covor pe care calci incaltat si neaspirat niciodata. M-a uimit cat praf a iesit. Dupa un oarecetimp timp mi le-am mai suflat eu la serviciu; atunci nu a iesit prea mult praf. Dar a trecut mai bine de 1/2 an de cand nu m-am mai uitat la ele. De fapt nu mi-a mai trecut prin cap sa le mai verific. Daca voi avea timp, chiar le voi mai sufla odata. Chiar sunt curios cat praf s-a putut pune pe ele. Oricum sunt hotarat sa le schimba la revizia de 2 ani. Pe care o voi face la inceputul lui august, inainte de plecarea in concediu.

      Comment


      • Filtrele de aer şi de polen e bine să le schimbi anual. Deja după 12 luni sunt îmbâcsite şi numai bune de aruncat.
        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • Recent am agatat un scut (protectie) de plastic din dreptul rotii dreapta fata... se vede ca atarna asa prins numai intr-un punct. Nu cade, ca am si tras de el, dar mai aveam si suportul de pahar de la sofer pe care il lovisem cu piciroul din neatentie si nu mai iesea, asa ca am decis sa ma duc la service sa vad si eu cat ma costa toata distratia asta. Raspuns: 9 milioane cu tot! pt 2 bucati de plastic! Mi-au spus ca ei nu repara ei inlocuiesc, desi suportul de pahar e clar sarit de pe mecanismul lui, nimic rupt. Cam 3 800 000 costa ala si scutul (nu e cel mare de sub motor, ci o protectie mica mai aproape de roata) la fel.
          Enjoy Toyota service! Evident cum a zis 9 milioane cum ma evaporasem. nici daca as fi Trump nu le-as da banii astia... M-am linistit asa o sa stea cum sunt si acuma.
          A!! uitam... fiindca tot eram acolo si mi se apropie si prima revizie de un an am intrebat naiv de pret: 5 800 000.... Singurul comment e ca la Yarisul lu'taicamiu a fost acceasi revizie 2 800 000.... totusi cam mare diferenta in bani.

          Comment


          • Salutari.
            Am un Auris 1,6 dual vvti Luna Plus de 1 an si 1 luna.
            Am la bord appx 9500km
            Sunt super incantat.
            Nu am scartaituri, cheraieli sau alte nebunii
            Consumul este inca in scadere
            Foarte multumit de tinuta de drum.
            Intrebari pentru posesorii mai vechi ai acestui tip:
            1. Voi schimbati dupa indicatoarele verzi? A cincea la 55km/h?
            2. Ca sa nu mai fie asa lenta o turati mai mult?
            3. Cum obtineti un consum mai mic: la 60 la ora - 2000 ture cu a 4-a sau 1800 cu a 5-a cum zice verzisorul?
            Astept intrebari, opinii etc.
            Revizia (la Pipera Buc) - la 8585 km - 455 RON - schimbat ulei si filtru ulei, manopera, suflat restul - erau curate - le-am vazut

            Comment


            • Intrebare - o sa o postez aici ca nu stiu unde:
              Cum conduceti un Auris 1,6 benz: la 55 la ora, de multe ori imi cere a 5-a pe indicatoarele lui. Turatii: a 4-a: 55 la ora: 2100
              a 5-a daca schimb la 55 la ora: 1800 - consum instant 3-3.2
              Credeti ca omor motorul daca pun a 5-a la 55 la ora daca asa imi spune el si am doar 1800 rot?

              Comment


              • Motoarele pe benzina suporta turatii mari, fara probleme.
                Corolla care a ajuns la 3 ani si putin peste 60.000 km a vazut turatii zilnic, fara sa dea semne de oboseala. Pentru consum optim, schimbarea la 3.000 rpm cred ca este OK, insa nu si pentru putere suficienta. Treceti de 3.000 rpm fara griji!
                2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                Comment


                • Noroc,
                  Tocmai am fost la revizie si am expus printre altele, problema acestui zgomot la miscare stg,dr a volanului.Se inlocuieste coloana de directie ( sunt programat pentru inlocuirea lui ).Mai aveam o problema cu torpedoul care se intredeschide singur si nu au reusit sa faca nimic pana acum la el.Sunteti multumiti de zgomotul pe care in face cutia de viteze la schimbarea treptelor de viteza?
                  I do not drive with speed,just fly down with my Toyota.

                  Comment


                  • Multumiti, nemultumiti, nu cred ca avem ce face...
                    Si la mine se aude ceva p-acolo, la ambele masini, dar pana la urma sunt niste metale, fiare, cum vreti sa le ziceti care se misca, se ating, se freaca...
                    2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                    2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                    Comment


                    • In momentul introducerii masinii in garaj cu spatele, in momentul cand franez se aude un scartait. Si ieri si azi mi s-a intamplat. Curios este ca numai cand franez la mersul cu spatele. Aveti idee de ce?

                      Comment


                      • culiesele etrierilor de pe puntea spate, nu e nimic grav, doar se aude haraitul ala cand franezi din mers cu spatele
                        anunta la garantie, se vor schimba. l-am schimbat la 1000 km si acum la 40000 au inceput sa faca la fel

                        Comment


                        • Faruri faza scurta slaba - mi s-a umplut paharul. Aseara, pe ploaie, mai-mai sa nu vad pe-un inconstient sarit in strada.
                          Din ce-am vazut pe-aici, proceduri ar fi cam astea (in ordinea dificultatii si a pretului):
                          1. reglat farurile sa bata mai sus (nu rezolva intensitatea);
                          2. schimbat lampi cu lampi H11 compatibile (Osram,Philips); apropos pe care le recomandati? Am citit ca unora li s-au ars repede Osram NightBreaker;
                          3. schimbat lampi cu lampi xenon - nu stiu care e procedura cu ballast-ul, probabil trebuie sa ajung la un service specializat. Ceva recomandari de marci si de service-uri care se ocupa cu asa ceva prin Bucuresti? Am inteles ca schimbarea la xenon nu afecteaza garantia.

                          Comment


                          • De cand cu vremea rece, pana se incalzeste cat de cat motorul, imi apare un zgomot suparator (vibratie) cand masina e la relanti. Asta pana in momentul in care se incalzeste (dureaza un picut, ca e diesel), cand dispare miraculos. V-ati confruntat cu problema?

                            Comment


                            • Originally posted by jordy View Post
                              De cand cu vremea rece, pana se incalzeste cat de cat motorul, imi apare un zgomot suparator (vibratie) cand masina e la relanti. Asta pana in momentul in care se incalzeste (dureaza un picut, ca e diesel), cand dispare miraculos. V-ati confruntat cu problema?
                              Da, si la mine. In plus zgomotul motorului e mai mare pe vreme rece.
                              Cred ca asa e la diesel. Dar daca are cineva o explicatie mai pe intelesul tuturor ...

                              Comment


                              • datorita aerului rece detonarile din cilindrii sunt mai puternice.. de aici zgomot mai puternic pana se incalzeste mashina , indiferent diesel sau benzol

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google