Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme auris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by eolian View Post
    mursu are dreptate: calculatorul tau nu s-a blocat ci face media consumului, asta inseamna consum mediu.
    ex: daca ai mers 100 km cu un consum de 4,7l inseamna 100 * 4,7 =470 corect?
    daca mai mergi 2 km cu un consum de 8 l inseamna 2*8=16
    deci: (470+16)/102=4,76 deci consumul mediu pare sa fie acelasi.
    Insa adevarul este ca tu chiar apesi bine pe acceleratie de obtii astfel de consumuri cu un motor 1,4 diesel
    Nu-i greu deloc
    2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
    2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

    Comment


    • greierasii si soricei imi manaca viata

      E a 3 oara cand ma duc cu masina (auris 1.4 d4d) in service, pentru a rezolva problema greierasilor , care acum sunt insotiti si de soricei care imi chitaie pe sub scaune. Stiti undeva, oriune in tara un service toyota care ar putea rezolva odata pentru totdeuna aceasta problema?????
      Dupa cum a-ti observat si voi, ceilalti posesori de auris , bordul e fabricat dintr-un plastic destul de dur,(ma refer la partea dispre parbriz), care ma gandesc eu nu poate fi imbinat la fel de bine k si unul mai moale sau vreunul din silicon, exista oare posibilitatea schimbarii acestui plastic cu unul mai moale???????
      La fel am observat si la montati , plasticul ala de culoare deschisa nu e lipit sau prins de nimik , pur si simplu daca pui mana pe el , umbla . Asa ar trebui sa fie normal????? E din cauza ca sunt integrate airbagurile si in caz de impact acestea sa se poata actiona???? La voi la fel e ???
      Va multumesc anticipat!

      Comment


      • Problema e "calitatea" deosebita a drumurilor noastre. In curind vom cumpara toti tancuri, blindate... pentru a face fata craterelor. Ar trebui sa te apuci sa-ti demolezi masina, sa "intepenesti" toate zonele in contact si miscare relativa.....

        Comment


        • problema mea legat de auris..... am avut in rezevor inca benzina pentru inca 31 km astea pe indicator ar fi 2 linii asa era afisat ... m-am bagat la petrom sa bag benzina si am bagat de vreo 50 ron in jur de 14-15 litri.... nu mi s-a schimbat absolut nimic la afisaj... cred ca s-a blocat computerul de bord .... ce ziceti ca as putea face .... stiu la service cu masina ... dar daca trebe doar un reset de computer de bord nu-l pot face eu ?

          Comment


          • De vreo luna am niste soricei undeva la imbinarea dintre bord si parbriz. Chitaie de foame si pare ca de acolo se aude. In service ii pot face ceva sau o sa primesc explicatia cu "e vina drumurilor mioritice"?

            Comment


            • In mare parte da , asa e , o sa dea vina pe drumurile noastre , sau chiar pe masina. Mie asa mi-a replicat ultima oara, unul de la service :"domnule asa e masina " . Daca insisti o sa se uite la ea si mai mult ca sigur o sa-ti unga locul lrespectiv cu ceva solutie, dar care rezolva problema temporal , pe mine m-a tinut cam, 2 saptmani , dupa care zgomotul a revenit mult mai tare. Am inteles ca cei din iasi ar fi gasit solutia acestor probleme cu greierasii in bord, dar nu am avut timp sa aflu mai mult despre asta.
              Daca cineva este din iasi , si ne poate spune ceva despre serviceul de acolo , va rog postati!

              Comment


              • ma tot foiesc si nush ce mashina sa-mi iau,oscilam intre octavia 2 si coroola,acu ma intreb de ce nu m-am gandit si la auris,ce pot sa spun e ca toyota chiar are preturi mici la revizii.ma bucuram de exemplu k hyunday are garantie 7 ani,dar asta presupune 7 ani revizii la ei,si sunt scumpe.

                Comment


                • Originally posted by meme View Post
                  ma tot foiesc si nush ce mashina sa-mi iau,oscilam intre octavia 2 si coroola,acu ma intreb de ce nu m-am gandit si la auris,ce pot sa spun e ca toyota chiar are preturi mici la revizii.ma bucuram de exemplu k hyunday are garantie 7 ani,dar asta presupune 7 ani revizii la ei,si sunt scumpe.
                  Ai inteles exact: 7 ani de garantie inseamna 7 ani de revizii obligatorii (daca nu vrei sa pierzi garantia) la ei; si mai am o intrebare: chiar crezi ca ai sa tii 7 ani masina aia?; pt. ca daca chiar asta intentionezi nu stiu daca Hyunday e alegerea corecta. Ca sa te decizi intre Corolla si Auris trebuie sa faci test-drive cu amandoua.
                  BHP wins races, TORQUE sells cars that have no power (usually diesels!

                  Comment


                  • Originally posted by meme View Post
                    ma tot foiesc si nush ce mashina sa-mi iau,oscilam intre octavia 2 si coroola,acu ma intreb de ce nu m-am gandit si la auris,ce pot sa spun e ca toyota chiar are preturi mici la revizii.ma bucuram de exemplu k hyunday are garantie 7 ani,dar asta presupune 7 ani revizii la ei,si sunt scumpe.

                    Hai sa-ti spun ceea ce putini stiu ... in anul 2007 imi cautam o masina si am ajuns , tentat de cei 7 ani de garantie , si la Hyundai ... am facut un drive-test cu Tucson si apoi am citit cu atentie ce inseamna garantia de 7 ani ... se dau acesti ani ca garantie doar la .... GARNITURA DE CHIULASA !!!!! In plus , perturile la service sunt la nivelul marcilor germane insa calitatea masinii este la nivel de CIELO !!! Nu am scris pana acum despre acest lucru deoarece nu imi place sa arunc noroi in nimeni dar vreau sa intelegi ca sunt sarlatani .... dupa indelungi cautari am ajuns la Toyota si nu regret ...

                    Comment


                    • Noroc,
                      Sunt de acord cu cei care au remarcat lipsa iluminarii panoului stg fata portiera ( comenzile geamurilor si inchidere centralizata ).Mai am o intrebare : A observat cineva la miscarea volanului stg,dr pe loc un zgomot ( bataie surda in caseta de directie )?
                      I do not drive with speed,just fly down with my Toyota.

                      Comment


                      • zgomot roata stanga fata

                        cu ceva vreme inainte de revizia de 30000km , am inceput sa aud un zgomot la roata din stanga fata .. eram de vis urat ..al meu conducea cu 5km/h io jos din masina ascultam daca se aude ceva .. si se audeee din pacate ..daca mai tineti minte prin copilarie cand ne puneam la biciclete diferite plastice , si atingeau roata ..ei asa se aude , din ce in ce mai tare .. si se mai aude cand se se trage de volan total stanga

                        nu este scartaitul clasic al franelor .. ala deja e parfum ..e parte din familia noastra

                        a patit cineva asa ceva ?????

                        Comment


                        • La capatul cursei volanului, e normal sa se auda un zgomot, ca si cum s-ar lovi ceva. Mai mult...trebuie auzit ce si cum.
                          2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                          2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                          Comment


                          • Originally posted by micutajaponeza View Post
                            cu ceva vreme inainte de revizia de 30000km , am inceput sa aud un zgomot la roata din stanga fata .. eram de vis urat ..al meu conducea cu 5km/h io jos din masina ascultam daca se aude ceva .. si se audeee din pacate ..daca mai tineti minte prin copilarie cand ne puneam la biciclete diferite plastice , si atingeau roata ..ei asa se aude , din ce in ce mai tare .. si se mai aude cand se se trage de volan total stanga

                            nu este scartaitul clasic al franelor .. ala deja e parfum ..e parte din familia noastra

                            a patit cineva asa ceva ?????
                            Daca ai capace din plastic la roti ar fi bine sa le dai jos si sa vezi ce se intampla . Daca persista , la Service !

                            Comment


                            • Este posibil ca problema sa vina de la etrieri, sau de la suportii acestora. Trebuie verificat la service. Daca e asa, se rezolva rapid pe garantie.
                              BHP wins races, TORQUE sells cars that have no power (usually diesels!

                              Comment


                              • Originally posted by mursu View Post
                                Este posibil ca problema sa vina de la etrieri, sau de la suportii acestora. Trebuie verificat la service. Daca e asa, se rezolva rapid pe garantie.
                                Sau nu...eu la Corolla am schimbat suportul pt etrierul stanga fata si acum nu mai vor sa recunoasca ca trebuia comandat si cel de pe dreapta. "Nu domne, ca ala nu era uzat, l-am gresat decat" ... Cum schimba ei decat UN suport de etrier, nu stiu, pentru ca teoretic ar fi bine sa fie schimbate ambele...dar uite ca se poate.
                                2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                                2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google