Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Nu se mai fabrica Luna

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu se mai fabrica Luna

    Buna ziua,

    Am comandat un Auris dotarea Luna cu VSC. Evident, masini cu VSC optional nu exista pe stoc, deci trebuia data comanda de productie. Problema insa: dotarea Luna nu se mai fabrica, si va fi inlocuita cu Luna Plus.

    In raport cu Luna, Luna Plus nu aduce decat: jante aliaj de 16", Cruise control si magazie de 6 CV-uri in bord. Totul pentru o diferenta de 735 euro.

    Credeti ca merita acest pachet 735 euro?

    Spun din capul locului ca nu ma intereseaza in mod deosebit nici una din dotarile de mai sus. Poate jantele...

    In plus sunt nedumerit: ce anume face cruise control fara limitatorul de viteza? Doar mentine viteza la un nivel constant? Are vreo utilitate asta pe drumurile din Romania?

  • #2
    Eu zic sa iti iei direct echiparea SOL. Asa ne-am gandit si razgandit si noi, ba chiar am refacut odata contractul
    Toyota Auris 1.6 dual VVT-i SOL

    Comment


    • #3
      Ar fi si asta o varianta, insa ma senzatia mea e ca lucrurile din dotarea Sol sunt mai mult gadget-uri, nu tocmai esentiale. Sa te intreb insa: care din elementele din dotarea Sol ti se par cele mai utile in viata de zi cu zi la volan?

      Comment


      • #4
        Originally posted by JasminGreenTea View Post
        Ar fi si asta o varianta, insa ma senzatia mea e ca lucrurile din dotarea Sol sunt mai mult gadget-uri, nu tocmai esentiale. Sa te intreb insa: care din elementele din dotarea Sol ti se par cele mai utile in viata de zi cu zi la volan?
        Ca sa-ti raspunda cineva la intrebare, in primul rand, trebuie definit ce inseamna viata de zi cu zi la volan. Pentru unii inseamna 2-3 ore prin oras, pentru altii 3-4 zile pe saptamana la drum lung... de aici si parerea daca merita sau nu gadget-urile de la Sol.
        Dotarile suplimentare se impart in doua categorii: cele de siguranta si cele de confort. Bine, ar mai fi si cele de estetica (jantele), dar astea se pot achizitiona din categoria aftermarket si se pot monta usor la orice varianta de echipare.
        VSC nu-ti va fi util zi de zi (decat daca ai un stil de conducere sinucigas), dar e de-ajuns sa te ajute o singura data, cand s-ar putea sa faca diferenta intre "a mai fi sau a nu mai fi".
        Daca faci drumuri lungi, gadget-urile ofera confort, iar confortul ti-l permiti sau nu, dupa buget. Daca nu-l ai - nu stii ce pierzi, si nu e un capat de tara sa nu-l ai. Daca bugetul iti permite, te asigur ca e o placere sa nu mai trebuiasca sa butonezi stergatoarele, oglinda retrovizoare, sa poti sa bagi cruise control pe autostrada si sa nu te mai intereseze acceleratia... chestii dintr-astea, care la un mers frecvent in oras pot fi considerate mofturi.

        Comment


        • #5
          Originally posted by JasminGreenTea View Post
          Buna ziua,

          Am comandat un Auris dotarea Luna cu VSC. Evident, masini cu VSC optional nu exista pe stoc, deci trebuia data comanda de productie. Problema insa: dotarea Luna nu se mai fabrica, si va fi inlocuita cu Luna Plus.

          In raport cu Luna, Luna Plus nu aduce decat: jante aliaj de 16", Cruise control si magazie de 6 CV-uri in bord. Totul pentru o diferenta de 735 euro.

          Credeti ca merita acest pachet 735 euro?

          Spun din capul locului ca nu ma intereseaza in mod deosebit nici una din dotarile de mai sus. Poate jantele...

          In plus sunt nedumerit: ce anume face cruise control fara limitatorul de viteza? Doar mentine viteza la un nivel constant? Are vreo utilitate asta pe drumurile din Romania?
          numai jentile , din cate stiu , costa cel putin 700 euroi asa ca eu zic sa iei luna plus, parerea mea.

          Comment


          • #6
            - Jantele de aliaj ofera un aspect mai placut masinii;
            - Cruise Control e de mare ajutor intr-o excursie sau o iesire mai lunga prin Europa sau chiar si in Romania;
            - Magazia de CD-uri e buna sa nu schimbi in fiecare zi discul; E o placere in viata de zi cu zi sa poti apasa pe un buton si sa cante muzica care-ti place...

            Parerea mea e ca cei 735 euro sunt destul de bine justificati si iti recomand aceasta varianta noua.

            SOL are cateva chestii in plus fata de luna plus dar acolo e diferenta mai mare de bani...
            TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

            Comment


            • #7
              Multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari. Pana la urma am mers pe Luna Plus, la un pret obtinut dupa oarecari cedari tactice din partea dealer-ului.

              Fiindca am vrut cu tot dinadinsul VSC, masina va veni pe comanda speciala. Stiu... asteptare mai lunga... 3-4 luni, se pare... insa n-am vrut sa fac rabat la capitolul siguranta.

              Va intreb acuma pe cai care ati primit masina prin "comanda speciala" (ma rog, comanda direct in fabrica...): cat a durat pana ati primit de la dealer confirmarea intrarii in productie a masinii?

              Comment


              • #8
                Salut!
                Gindestete ca o echipare Luna 1.6 MM comandata in aprilie a ajuns in august.

                Comment


                • #9
                  toyota land cruiser 120

                  Bunaziua.Vreau sa stiu cate ceva despre Toyota lc 120 de exemplu cat este de sigura,de stabila pe sosea,de fiabila,si vreau sa stiu ce diferenta este intre ia si bmw x5 ,tuareg etc.

                  Comment


                  • #10
                    Daca compari LC cu Toureg si X5 atunci mai ai ceva de studiat, prietene!!!!
                    Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                    Comment


                    • #11
                      Latime Auris?

                      Ca sa nu mai creez un alt topic, va adresez o intrebare aici, pe topicul demarat de mine acum aproape 4 luni.

                      Stie cineva care este latimea cu tot cu oglinzi a Auris-ului? Urmeaza sa primesc masina in curand si va trebui s-o tin vreo 2 saptamani --pana ma mut-- intr-un garaj care ii vine, ma tem, cam stramt.

                      Comment


                      • #12
                        1536mm, oglinzile par sa nu depaseasca caroseria

                        Comment


                        • #13
                          Ala e ecartamentul, distanta calculata intre exterioarele rotilor. Dimensiunea cu oglinzile pliate este 1760mm. Nu am gasit pe net dimensiunea "uzuala", eu estimez a fi ~1900mm
                          Toyota Auris 1.6 dual VVT-i SOL

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc de raspunsuri. Ar putea cineva sa ma ajute cu o masuratoare mai precisa? Coborat geamurile si masurat cu o sfoara sau metru de croitorie de la o extremitate de oglinda la cealalta.

                            Usile garajului au o deschidere de circa 202 cm. Asa ca daca ~190 cm inseamna 199, nu ma incumet. Daca e insa 191, da.

                            In interior garajul e mai mare, asa ca n-ar fi problema cu deschis usile.

                            Comment


                            • #15
                              Eu zic ca intra fara grija ( cu siguranta nu are 200 cm) .Eu zic sa incerci sa intri cu spatele, mergi pana ajungi la usi, pliezi oglinzile, treci de usi desfaci ogllinzile. iar la iesire nu sunt probleme sa iesi cu oglinzile pliate... ca pp ca acel garaj e drept nu trebuie sa faci slalom

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google