Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cum ne intretinem masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu folosesc Active Auto Shampoo la bidon de 10 litri , luata de la Selgros si rezultatul este cel descris anterior ... mi-au aratat cei de la spalatorie o sita de-a lor ... are cam 1 cm grosime , este metatica si este foarte densa ... am sa incerc sa pun cel putin 6-8 site metalice de la bateria chiuvetei , poate asa va merge .

    Comment


    • #32
      Vali44 ne tii si pe noi la curent cu problema asta... Am si eu niste spalatorii prin zona, o sa ma documentez sa vad ce pot afla...
      Auris, 1,4 VVTi, Luna+, 1G3

      Comment


      • #33
        Originally posted by maki23 View Post
        @moritz: Unde ai gasit spuma activa tip Flowell? Sa incerc si cu asta sa vad ce obtin. Si daca merge ne intalnim eventual pentru un schimb de experienta...
        Scuza-ma de intarziere.
        Fratele meu a luat-o de la un tip care e un fel de reprezentant si aduce printre altele si in Braila. Il cheama SANDU si raspunde la 0744.369.759. Nu-mi mai aduc aminte de pret, oricum daca ar fi mers, as fi luat cu siguranta. A luat numai el si daca am vazut ca nu are rezultatul scontat, m-am potolit.
        Chiar sunt curios sa vad daca-ti merge .... Poate daca ai alt tip de aparat ....

        Comment


        • #34
          Pentru cei care folosesc spuma activa: folositi cantitatea corespunzatoare. Altfel, patiti ca mine: am vrut sa verific daca merge o pompita cumparata de la Carrefour (daca are efectul pompei de la spalatorii, adica sa faca/arunce spuma, nu lichid), a inceput sa ploua si am dat “buleala”, adica am pus spuma la ochi, adica f multa. Efectul: exact cel pe dos. M-a si plouat, pompita n-a avut efectul scontat (nu a facut spuma, nu s-a curatat murdaria de pe masina), DAR efectul cel mai dezastruos l-a avut asupra cauciucului. Cei drept vazui eu ca se scurge apa neagra de pe anvelope, si crezui ca e murdaria de pe ele. De fapt, dupa ce s-au uscat am vazut cu groaza ca au ramas patate: zone mai inchise alterneaza cu zone mai deschise la culoare. In plus s-au deschis la culoare si celelalte subansambluri din cauciuc (de la oglinda, parbriz). Acum, fireste, mai putin ma intereseaza designul. Ma intreb ce efect o fi avut concentratia f mare de subst chimica asupra proprietatilor cauciucului. Dar probabil ca voi vedea in timp ...
          Vorba proverbului: unde nu-i cap, vai de ... buzunare!

          Comment


          • #35
            In poza sunt produsele de la Mafra pe care le-am folosit anul trecut pe Corolla. Raport calitate-pret foarte bun!
            De cand am luat Yarisul si Corolla a ramas acasa, m-am ocupat mai mult de asta mica si am trecut la produse Turtle Wax(Platinum Series). Sunt o idee mai scumpe, dar merita. Dupa ce in la sfarsitul lui martie am dat cu Protective Extra Gloss, zilele trecute am cumparat Precision Car Wax si azi am aplicat-o. E de munca, in sensul ca trebuie stearsa si ras-stearsa, dar rezultatul este foarte bun!
            Azi la spalatorie a zis unul din baieti ca-mi bat joc de el cand l-am rugat sa stearga putin cauciucurile. A luat solutia lor si cand sa dea pe cauciucuri..: "Pai ce rost are, ca-s noi?!". Cred ca le facusem acum ~3 saptamani cu Revitalising Tyre Dressing.
            Foarte multumit de aceasta gama de la Turtle Wax.
            Attached Files
            Last edited by StefanVVTi; 07-03-2009, 13:50 PM.
            2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
            2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

            Comment


            • #36
              La recomandarea unui bun prieten, posesor de Avensis, am luat o solutie de intretinere pentru chedere si profitand de vremea frumoasa(-4 grade ) am aplicat-o in 2 randuri pe chederele de la usi, motor, portbagaj,acestea au capatand o culoare de nou, sper sa stopeze si actiunea de imbatranire. Tubul sub forma celui de crema de pantofi a costat 14 lei si l-am luat din Selgros. RECOMAND!

              http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

              Comment


              • #37
                Originally posted by Legionaru' View Post
                La recomandarea unui bun prieten, posesor de Avensis, am luat o solutie de intretinere pentru chedere si profitand de vremea frumoasa(-4 grade ) am aplicat-o in 2 randuri pe chederele de la usi, motor, portbagaj,acestea au capatand o culoare de nou, sper sa stopeze si actiunea de imbatranire. Tubul sub forma celui de crema de pantofi a costat 14 lei si l-am luat din Selgros. RECOMAND!

                cat a costat?
                Toyota Auris.D4D-2.0.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Legionaru' View Post
                  La recomandarea unui bun prieten, posesor de Avensis, am luat o solutie de intretinere pentru chedere si profitand de vremea frumoasa(-4 grade ) am aplicat-o in 2 randuri pe chederele de la usi, motor, portbagaj,acestea au capatand o culoare de nou, sper sa stopeze si actiunea de imbatranire. Tubul sub forma celui de crema de pantofi a costat 14 lei si l-am luat din Selgros. RECOMAND!

                  14 lei a costat.
                  http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                  Comment


                  • #39
                    Dupa cautari in zona Braila - Galati, am gasit urmatoarele tipuri de ceara:
                    1. http://www.sonax.store.ro/sonax.php?id=17#
                    2. http://rollfast.ro/produse?page=shop...&keyword=ceara
                    3. http://www.formula1wax.com/html/carnaubaWaxes.htm - cutiuta galbena
                    4. http://www.dedeman.ro/ro/abro-ceara-...49/produs.html
                    As inclina catre Sonax, dar e o ceara lichida si am inteles ca e de preferat ceara solida. Nigrin are particulele fine abrazive, care nu stiu cum interactionaeaza cu vopseaua relativ noua. Mentionez ca am masina de vreo 5 luni.
                    Ce considerati a fi mai buna calitativ?

                    Comment


                    • #40
                      io folosesc numai turtle wax, nu astea ce ai pus tu . si din cate mai tin minte Meguiar's sunt cele mai bune produse

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by zeus View Post
                        io folosesc numai turtle wax, nu astea ce ai pus tu . si din cate mai tin minte Meguiar's sunt cele mai bune produse
                        Da, si pe astea le-am cautat, dar nu am gasit pe la noi.

                        Comment


                        • #42
                          sunt , turtle wax gasesti cam la orice supermarket, cora, carfur, real, metro, selgros...Meguiar's mai pe la magazine specializate , erau si astea prin mag astea mari , au cam disparut .

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by zeus View Post
                            sunt , turtle wax gasesti cam la orice supermarket, cora, carfur, real, metro, selgros...Meguiar's mai pe la magazine specializate , erau si astea prin mag astea mari , au cam disparut .
                            Am vizitat in Braila: Selgros, Carefour, Billa si Practiker.Mai am Dedeman.
                            In Galati: Metro, Real.
                            Altele nu mai sunt. Mai insist.
                            Mersi pt informatii.

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by Legionaru' View Post
                              14 lei a costat.
                              si daca chederu pare crapat(vechi) are vreun efect?
                              Originally posted by StefanVVTi View Post
                              In poza sunt produsele de la Mafra pe care le-am folosit anul trecut pe Corolla. Raport calitate-pret foarte bun!
                              De cand am luat Yarisul si Corolla a ramas acasa, m-am ocupat mai mult de asta mica si am trecut la produse Turtle Wax(Platinum Series). Sunt o idee mai scumpe, dar merita. Dupa ce in la sfarsitul lui martie am dat cu Protective Extra Gloss, zilele trecute am cumparat Precision Car Wax si azi am aplicat-o. E de munca, in sensul ca trebuie stearsa si ras-stearsa, dar rezultatul este foarte bun!
                              Azi la spalatorie a zis unul din baieti ca-mi bat joc de el cand l-am rugat sa stearga putin cauciucurile. A luat solutia lor si cand sa dea pe cauciucuri..: "Pai ce rost are, ca-s noi?!". Cred ca le facusem acum ~3 saptamani cu Revitalising Tyre Dressing.
                              Foarte multumit de aceasta gama de la Turtle Wax.
                              in ce magazin ai gasit produsele astea?
                              Last edited by dj_luchian; 05-07-2010, 20:13 PM.

                              Comment


                              • #45
                                Observ ca esti din Craiova.
                                Produse de la TurtleWax gasesti in Real, Metro, Dedeman.
                                Daca vii la http://www.forumtoyota.ro/intalniri-...a-t1544p6.html facem proba pe chedere.
                                http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google