Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Service in general - preturi, servicii, tips

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by vlad007 View Post
    Chiar sunt curios daca stiti cati litri de ulei intra la un diesel de 2000 de 90 cp. ca 7 litri mi se pare prea mult
    5,9 litri, cu tot cu filtru.

    Comment


    • #32
      Minunat

      Da, 5,9 l nu e egal cu 7 din pacate. Asta e.
      Am vrut sa fac revizia la Cluj da nu am avut timp din pacate. Oricum, data viitoare fac in alta parte, probabil Pitesti daca ziceti voi ca e ok.
      Mie mi-e foarte draga masina, si incerc sa am bine grija de ea.

      Multumesc mult pentru sfaturi.

      Comment


      • #33
        Originally posted by vlad007 View Post
        Da, 5,9 l nu e egal cu 7 din pacate. Asta e.
        E si tu acum... Si-au (mai) "tras" si ei ceva de la client. Familie mare, remuneratia mica...

        Comment


        • #34
          Salut,

          Sunt un foarte nou posesor de Avensis...vine in 3 zile si discutiile de aici m-au ajutat (si sunt convins ca o sa o faca si pe viitor) sa inteleg anumite lucruri,sa-mi descopar viitoarea masina si altfel decat din pliante Ideea este ca la Ploiesti se va deschide un service abia in iarna (decembrie-ianuarie dupa spusele celor de la dealer-ul local) asa ca o sa astept sa vad de ce sunt in stare cei de aici...sper sa nu fie mai rau decat la cei de la Cardinal (am avut un golf....si imbatraneam 10 ani cand mergeam la aia la revizii )
          DACA TU COPIEZI UN STIL ...ESTI PAPAGAL...DACA ALTII IL COPIAZA PE AL TAU ,ESTI UN MODEL...

          Comment


          • #35
            Daca nu esti foarte ghinionist, o sa treci pe la service doar la revizii ( si probabil pe la vopsitorie, ca de zgarieturi nu scapa nimeni ).
            Toyota Avensis 1.8 VVT-i

            Comment


            • #36
              De felul meu sunt un norocos si chiar mi-am dorit mult aceasta masina...din ce am vazut pe forum nu sunt probleme atat de multe si de mari (comparativ cu ce citesc pe alte forumuri/alte marci....) o sa va anunt daca mi se pare ceva ciudat,dar sper sa trec doar pe la revizii
              DACA TU COPIEZI UN STIL ...ESTI PAPAGAL...DACA ALTII IL COPIAZA PE AL TAU ,ESTI UN MODEL...

              Comment


              • #37
                Felicitari pentru achizitie ...si welcome ....
                apropo ...astept o prezentare cu poze la Toyota masina mea...
                Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                Comment


                • #38
                  Merci si bine v-am gasit Promit ca o sa postez si poze cu noua achizitie in cateva zile...intai vreau sa ma bucur de ea si sa o dau o tura...ceva sfaturi pentru inceput? Ce ar trebui sau ce nu ar trebui sa fac?
                  DACA TU COPIEZI UN STIL ...ESTI PAPAGAL...DACA ALTII IL COPIAZA PE AL TAU ,ESTI UN MODEL...

                  Comment


                  • #39
                    Gasesti un capitol dedicat primilor kilometri in manualul de instructiuni (referintele sunt date in mile din cate retin).
                    Pe scurt,
                    Primii 500 km : evita franarile si accelerarile intense.
                    Primii 1500-2000 Km : foloseste adecvat treptele de viteza astfel incat sa mentii turatia motorului intre 2000(min) si 3000/3500 rpm(maximum). Important este sa nu depasesti 3500 rpm si sa nu folosesti motorul in tractiune sub 2000 rpm. Mai exista o recomandare : evita sa circuli mult timp cu aceeasi turatie - ceva mai greu de aplicat avand in vedere limita maxima impusa la 3500 rpm.
                    Separat (cu riscul de a supara fanii Toyota) eu am urmarit periodic suprafata pe care a fost parcat auto, astfel incat sa pot depista eventuale scurgeri de fluide (am facut la fel cu fiecare masina nou cumparata).
                    Eu am ajuns la 1800 Km cu un model identic abia in 2.5 luni de la achizitionare (din Mai pana in Iulie 2008). Insa in perioada 10 iulie-1 August am rulat ceva mai mult si am depasit deja 6500 Km. Acum motorul mi se pare mai putin zgomotos, parca si un mic spor de putere se simte iar consumul e mai scazut.
                    Daca vei fi nemultumit de performantele dinamice ale masinii (imediat dupa livrare), nu intra in panica. Dupa ce vei parcurge primii 2000 Km vei putea testa ce se intampla peste 4000 rpm.
                    Si inca ceva, foarte important : atentie la folosirea volanului - directia este asistata electric si nu prea ai feed-back. Manevrele de evitare la viteze mari pot deveni periculoase.
                    Mult success si bine ai venit printre noi !
                    Last edited by Pal; 08-14-2008, 08:48 AM.

                    Comment


                    • #40
                      Merci mult de tot,sunt sftauri bine venite si sunt convin ca ma vor ajuta mult...multumesc inca o data si va tin la curent
                      DACA TU COPIEZI UN STIL ...ESTI PAPAGAL...DACA ALTII IL COPIAZA PE AL TAU ,ESTI UN MODEL...

                      Comment


                      • #41
                        Salutare tuturor!

                        Am facut ieri revizia de 30000km la yaris diesel la Toyo Motors sau Toyota Romania Sud.Precizez inca de la inceput ca nu am nici o ruda sau cunostinta care lucreaza acolo.am fost multumit de cum au decurs lucrurile ba chiar surprins de faptul ca am fost intrebat de o domnisoara daca nu as vrea sa fac un drive test co orice tip de Toyota pe care il au la dispozitie.suntem oare in Romania?

                        Masina a intrat pe rampa la ora 08.45 si a iest la ora 12.15 timp in care au schimbat filtru de motorina,filtru de aer,filtru de ulei,schimb de ulei,lichid de frana,si surpriza a fost ca m-au intrebat daca doresc sa-mi schimbe placutele de frana,ca ale mele mai erau bune doar pentru maxim 5000 km si dupa un dialog scurt cu cel de la receptie am acceptat.ca fapt divers mi-au verificat si tamburii de frana(spate);pretul lor a fost de 298 lei cu tva inclus.Totul la final a costat 1230 lei.mi se pare mie sau la Toyota Pipera preturile sunt mai mari?cei care stiu sa spuna ceva.

                        Una peste alta eu am fost multumit de sercice si recomand sa-l folositi dar atentiecoliti perioada de concedii a celor din service ca sa asteptati cat mai putin.

                        inca ceva:e normal sa se consume placutele de frana dupa doar 25000km?
                        (nu folosesc frana exagerat si nu merg cu viteza mare)

                        Comment


                        • #42
                          Treaba cu plăcuţele de frână consumate e o vrăjeală ieftină pe care o bagă tuturor clienţilor, iar unii mai înghit găluşca. La fel fac şi cu filtrele de aer şi de polen pe care vor să le schimbe indiferent de tipul de revizie. Te-au ars cam rău. Revizia a costat enorm. Ca să-ţi faci o idee, filtrele de aer şi polen costă la ei în jur de 340 RON cu TVA inclus, iar dacă ţi le cumperi singur din magazin, dai în jur de 120 RON.
                          Last edited by OvidiuH; 08-16-2008, 21:26 PM.
                          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                          Comment


                          • #43
                            a schimbat cineva singur filtrul de aer la un 2.0 d4d ? avensis sau toyota ?

                            Comment


                            • #44
                              E foarte complicat....sunt 4 clame metalice care tin capacul filtrului de aer!
                              Totusi,sa fii atent sa asezi etans noul filtru de aer si sa asezi capacul dintr-o singura miscare.Ai sa te miri cat de simplu este!

                              Comment


                              • #45
                                merci, mai bine schimb eu

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google