Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Lipsa de putere

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lipsa de putere

    Salutare tuturor,
    Sunt un nou posesor Avensis 2.0 D4-D. Am avut inainte o skoda octavia 2 de 1.9 TDI. Cu noua masina am 500 Km si mie mi se pare ca trage tare prost in comparatie cu Octavia, sa fie din cauza ca motorul nu e rodat? Mentionez ca nu i-am dat ture si nici nu am mers subturat, am mers in cuplu, dar nu se accelereaza .... Sunt un pic dezamagit, sper sa isi revina dupa mai multi Km.

  • #2
    La ce turatii pare ca nu trage? Cuplul maxim incepe pe la 1900-2000 rpm, deci poate mergi un pic subturat...
    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

    Comment


    • #3
      La orice turatie nu mergea. Am fost tare dezamagit cand vedeam octavii care trec pe langa mine, dar am rezolvat problema. Un furtun care intra in turbina era scos, nu stiu de ce deoarece masina are doar 2 zile. Sa fie cei dela service care au uitat sa il puna? In orice caza cum sunt multumit

      Comment


      • #4
        Au mai patit si altii chestia cu furtunul scos de la turbina.
        Toyota Avensis 1.8 VVT-i

        Comment


        • #5
          Am avut aceeasi problema cu furtunul scos de la pompa turbinei. Eu am patit-o de 2 ori.
          Acum mi-au pus un colier din plastic sper sa nu se mai intample.
          Se poate verifica destul de usor pentru ca turbina este la vedere in partea dinspre parbriz a motorului. Este usor ciudata solutia aleasa de cei de la toyota pentru o astfel de masina dar asta este.
          Bafta!

          Comment


          • #6
            Salutare,

            tocmai m-am intors din concediu de la mare, mers pe autostrada si drumurile obisnuite, consum mediu 5,7

            vad ca problema furtunului de la turbina apare din ce in ce mai des. mi s-a intamplat si mie, cine stie de cand era iesit, cand acceleram pe la 1800 de turatii nu se intampla nimic. Am pus furtunul la loc, era altceva.

            la intoarcere, dupa ce am alimentat am observat ca motorul nu mai tragea la fel. mi-am zis ca am nimerit motorina proasta. Totusi, am oprit si am ridicat capota, furtunasul era iesit din nou.

            Art, s-a rezolvat problema cu colierul, a mai iesit furtunasul?

            Comment


            • #7
              Originally posted by zorro View Post
              Au mai patit si altii chestia cu furtunul scos de la turbina.
              Se poate intampla si la Auris? Azi mi s-a parut si mie ca nu "tragea" motorul.
              Daca e cineva "priceput" si poate sa-mi spune si mie ce sa verific (furtun sau ...) si cam pe unde e localizat.
              Multumesc.

              Comment


              • #8
                Furtunasul este subtire si destul de scurt, cam 10 cm, de culoare neagra cu intaritura

                chestia in care se baga seamana cu un clopot, este argintie, si are o teava subtire, spre stanga, de vreo 3 cm in care intra furtunasul

                la Avensis nu trebuie sa dai jos capacul de la motor, se afla pe partea centrala, in spatele capacului, spre parbriz.

                Ar trebuie sa fie vizibil daca este iesit, se observa imediat

                Comment


                • #9
                  se poate o poza cu furtunul respectiv ?
                  multumesc

                  Comment


                  • #10
                    O sa pun o poza saptamana viitoare, la noapte plec din tara si nu mai am timp.

                    O sa incerc sa fiu mai explicit. Furtunasul, cat si partea de la turbo unde ar trebui sa intre sa afla dupa capacul de pe motor, spre parbriz, chiar pe zona centrala. Acolo este o tablita, peste care trece un furtun, parca imbrcata in folie de aluminiu. Sub tablita se afla acel furtun, de fapt sunt 2 la fel, negre si subtiri, cu intaritura.

                    Am fost ieri la service sa-mi puna un colier, tot imi iesea furtunasul. Explicatia lor a fost ca se dilata de la caldura si iasa. Deja simt cand este furtunul iesit, masina nu mai trage pe plaja de turatii 1400-2200.

                    Comment


                    • #11
                      salutare,

                      Acum nu mai sunt probleme de cand au pus a doua oara un colier din plastic mai gros.
                      Am mers cu colierul nou in jur de 5ooo de km si este Ok, dar ma gandesc ca la un moment dat fiind din plastic o sa cedeze din cauza temperaturii de la motor. Pe viitor sper sa gasesc un colier metalic sa rezolv problema forever.
                      Hai noroc!

                      Comment


                      • #12
                        IMG_5859.JPG

                        IMG_5860.JPGSalutare, revin cu 2 poze, legat de furtunasul de la turbo, una generala si una in prim plan.Dupa cum am spus ultima data, la service mi-au pus un colier, care s-a dus dupa 4 zile, probabil s-a "topit" dupa 2500 Km. Va recomand sa verificati acest furtunas. Initial am avut consum de ulei pt ca masina nu tragea si faceam depasiri la 3000-3600 de ture.Dupa ce am observat iesirea furtunasului si am facut cei 2500 de km, la viteza de 150-170 km/h, n-am mai avut consum de ulei

                        Comment


                        • #13
                          Salutare tuturor,

                          In seara asta a descoperit si eu furtunasul buclucas iesit.
                          L-am pus la loc dar acum intreb... Afecteaza cumva turbina mersul cu acest furtunas scos?
                          Nu pot sa-mi dau seama cat am mers cu el asa scos....

                          Bafta!

                          Comment


                          • #14
                            am avut aceeasi problema, eram umilit de logan ), acum are intradevar 130cp. Va multumesc mult pentru informatii!!!!

                            Comment


                            • #15
                              probme avensis

                              salut am un toyota avensis vagon de 2003 are 127000 km si am o problema ,pierde putere cind se incalzeste motorul la 40-50 grade , cind este motorul rece masina merge perfect,nu stiu ce poate sa fie .am probat turbo si e perfec

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google