Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

consum de ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • consum de ulei

    dragi posesori de 2.2 d4d
    este normal sa consume 2-3 litri la 15000 km ??? in conditiile unui stil de condus normal fara prea mari excese
    masina e un avensis din 2007 noiembrie si are acum 55000 km
    rog cei care au "experienta" in asa ceva sa ma lamureasca si pe mine

  • #2
    Originally posted by nutzu78 View Post
    dragi posesori de 2.2 d4d
    este normal sa consume 2-3 litri la 15000 km ??? in conditiile unui stil de condus normal fara prea mari excese
    masina e un avensis din 2007 noiembrie si are acum 55000 km
    rog cei care au "experienta" in asa ceva sa ma lamureasca si pe mine

    Nu ai precizat ce ulei ai pus la revizia de 45000 km . Este important de stiut , apoi daca ai folosit masina la turatii mari de peste 3000rpm ... sunt o multime de factori care conduc la consumul de ulei . Oricum , e mult prea mult ...

    Comment


    • #3
      Cam mare. Doar nu-i Trabant.
      Scoate fum albastru? Probleme la turbosuflanta?
      Last edited by Dion; 05-16-2009, 09:18 AM.

      Comment


      • #4
        pana la rev de 30000 mi-au pus ulei mobil1
        la 45000 am cerut si au pus ulei toyota crezand intr-o schimbare
        acum am 52000 si deja am completat un litru de ulei

        Comment


        • #5
          aceeasi problema o am si eu cu uleiul toyota 5W40. Am 5k km de la revizie si deja trebuie sa completez. La schimbul anterior cu magnificul ulei toyota am completat cu aproape 2l in 15k.

          Asa cum am mai mentionat am un stil de condus mai sportiv dar totusi consumul de ulei este incredibil! De asemenea cu uleiul din fabrica am facut 14k km fara sa ajunga nici la jumate. Ie drept ca in primii 14k km am menajat motorul.
          Last edited by igeorge13; 05-25-2009, 19:50 PM.

          Comment


          • #6
            Exact aceasi problema am si eu , am o toyota 2.0 D-4D 33000km. Am fost la ei scandal , si mi-au facut calcul si imi consuma 0,15 la 1000km. La 10.000 1,5l dar la 15000 .... ce sa mai zic. Ce sa facem? Am avut o skoda de 1.9TDi 110cp si aveam 270000km si vreau sa zic dupa ce mi-am facut turbina brici daca manca 500g max 1l la un schimb...

            Comment


            • #7
              Originally posted by igeorge13 View Post
              aceeasi problema o am si eu cu uleiul toyota 5W40. Am 5k km de la revizie si deja trebuie sa completez. La schimbul anterior cu magnificul ulei toyota am completat cu aproape 2l in 15k.

              Asa cum am mai mentionat am un stil de condus mai sportiv dar totusi consumul de ulei este incredibil! De asemenea cu uleiul din fabrica am facut 14k km fara sa ajunga nici la jumate. Ie drept ca in primii 14k km am menajat motorul.
              Foloseste ulei 5 W-30 si nu merge peste 2200-2500 rpm pana nu ajunge motorul in temperatura normala de lucru . Vei avea o surpriza placuta !

              Comment


              • #8
                Aceeasi problema am avut si eu si a fost din cauza ca mi s-a pus 5w40. In manual scrie 5w30 si acum este relativ ok - nu trebuie sa completez la 10000 km, dar ajung aproape de limita inferioara.

                Comment


                • #9
                  din propria experienta

                  Am folosit ulei Mobil 1 5W30 EPS formula si consuma cam 2 l la 15000 km, deci la 1000 km am completat cam 100 - 130 ml; la urmatorul schimb de ulei am folosit ulei original toyota 5W30 si am deja 3000 km si nu a fost necesar sa completez uleiul fiind cam in aceeasi zona (la maxim) ca dupa schimbul de ulei.
                  Va tin la curent pe masura ce mai fac km.

                  O zi buna!
                  2008 Corolla 1.4 D4D 5MT

                  Comment


                  • #10
                    foarte interesant ce spui. eu folosesc de 45000 km mobil 1 esp formula si consuma cam la fel, adica 2 l de ulei in 15000. mi se pare enorm. totul s-a datorat faptului ca la inceput mi-au pus 5w40 nu 5w30 cum este normal si am decis sa merg cu uleiul meu. asa ca... posibil sa renunt la mobil 1 esp formula.
                    ce motorizare ai ?

                    Comment


                    • #11
                      d-4d papa ulei,cantitatea e in functie de uleiul folosit si regim de mers
                      recomand 5w30 ,si cum a specifica Vali atentie la turatia motorului pana ajunge la temp.optima de lucru.

                      Comment


                      • #12
                        Am 1.4 D4D 1NDTV; la revizia de 15000 mi-au pus Mobil 1 ESP formula si pana la revizia de 30000 am completat aproape 2l ulei. Dupa revizia de 30000 cand mi-au pus ulei original a consumat f putin si deja am facut 3000km. O fi fost inca in rodaj, desi dupa 15000 trebuia sa se fi facut deja. Oricum mi-am luat 1 l de ulei de completat si urmeaza sa fac un drum de vreo 5000 km si voi mentiona aici cat ulei am pus.

                        Originally posted by David View Post
                        foarte interesant ce spui. eu folosesc de 45000 km mobil 1 esp formula si consuma cam la fel, adica 2 l de ulei in 15000. mi se pare enorm. totul s-a datorat faptului ca la inceput mi-au pus 5w40 nu 5w30 cum este normal si am decis sa merg cu uleiul meu. asa ca... posibil sa renunt la mobil 1 esp formula.
                        ce motorizare ai ?
                        2008 Corolla 1.4 D4D 5MT

                        Comment


                        • #13
                          nu cifra uleiului (5w-30) este prb ci uleiul in sine .io am mashini diesel cu ulei toyota si nu papa gram ( vizibil bineintzeles, se stie ca orice mashina consuma ulei dar datorita dilutiei benzina/motorina in ulei nu se vede pe joja asta ) . in primu rand eu nu as accepta ca in reprezenatntza toyota sa nu mi se puan in motor ulei din bidon sigilat toyota , daca nu au asa ceva as veni cu uleiul meu si nu au ce sa comenteze , cum ei isi permit nesimtirea si bataia de joc de a pune in motor un ulei care nu e stie de provenientza lui si nici daca este ala care trebuie nici tu ca utilizator nu tre sa le inghiti magariile , pt ca asta e o magarie .

                          Comment


                          • #14
                            revin cu detalii

                            De la revizia de 30.000 am completat aprox 1l ulei si am facut 10.500 km, deci iese cam 100ml la 1000 km, in cond in care am mers pe autostrazi si cu motorul turat la 4000 rpm. Cum ziceam, cu uleiul original pare sa consume mai putin; oricum e mult.
                            2008 Corolla 1.4 D4D 5MT

                            Comment


                            • #15
                              am si eu o intrebare..la cate mii de km faceti voi schimbu de ulei??

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google