Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Filtru de particule (DPF) pe Toyota

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    100% nu are.

    Comment


    • #33
      cat ar costa anularea la un rav dcat 2007-177 cp?

      Comment


      • #34
        DPF or no DPF?

        Salut, am si eu o problema cu o masina Toyota Avensis 2.0 93kw din 2007. Scoate fum alb la accelerare, am verificat-o din scoarta in scoarta cu exceptia catalizator/injectorul 5/ DPF. In tester la reprezentanta nu imi arata nici o eroare. Injectoarele sunt noi si pompa de motorina rectificata la rune.ro. Ii pun motorina buna, ulei bun si tot nu scap de fum. Voi lasa un link catre video si as vrea o parere daca credeti ca este de la DPF sau nu? Merita anulat ?

        My car is having some issues with white smoke, can't figure it out.. Any opinions?
        Last edited by Dimitri; 05-31-2017, 20:39 PM. Reason: Am uitat link

        Comment


        • #35
          Dimitri fumul ce se vede e regenerarea cred, adic abaga motorina acolo si de asta fumega asa... mai cauta video pe youtube cu regenerare si arata la fel ca la tine...fumigena

          Comment


          • #36
            Eu nu inteleg de ce administratorul & modelratorul promoveaza o ilegalitate .
            Eliminarea sistemelor de reducere a emisiilor poluante reprezintă o practică ilegală, legislaţia din domeniu, respectiv OG 78/2000 şi OG 81/2000 cu modificările şi completările ulterioare
            Sau adus toate gunoaele din alte tari la preturi derizorii iar la noi in tara au pretentia sa functioneze impecabil

            Bucureştiul este tot mai „asediat” de autovehicule poluante, în special vehicule cu motoare diesel care emit foarte mult fum, iar mai nou, apar firme specializate în eliminarea filtrelor de particule şi chiar a sistemului de catalizare. Mai mult astfel de serviceuri promovează direct serviciul prin care elimină sistemele de reducere a poluării, în condiţiile în care noxele emise de motoarele diesel sunt cancerigene, duc la creşterea substanţială a efectului de seră şi reprezintă un disconfort major pentru oameni mediu. Cu toate acestea, serviceurile promovează direct astfel de soluţii, cerând câteva sute de lei pentru o astfel de modificare. Mai mult, pe principalele formuri şi cluburi auto, sunt discuţii despre cum pot fi eliminate, ilegal, aceste sisteme.

            „Eliminarea sistemelor de reducere a emisiilor poluante reprezintă o practică ilegală, legislaţia din domeniu, respectiv OG 78/2000 şi OG 81/2000 cu modificările şi completările ulterioare, specificând faptul că modificarea unui vehicul trebuie falidată de Registrul Auto Român, precum şi că în intervalul dintre două inspecţii tehnice deţinătorul vehiculului rutier are obligaţia de a asigura menţinerea acestuia într-o stare tehnică corespunzătoare, în vederea încadrării în normele tehnice privind siguranţa circulaţiei rutiere, protecţia mediului şi categoria de folosinţă conform destinaţiei”,
            A declarat pentru ZF
            Ing George Adrian Dincă,
            Directorul general al Registrului Auto Român.
            Nu intru in polemica cu nimeni pe aceasta tema ,care este pe cat de ilegala pe atat de profitabila pentru unii meseriasi ,acesti meseriasi de dragul profitului nu se gandesc ,la poluarea naturii si implicit la sanatatea noastra & copiilor lui
            Closed topic
            Daca considerati ca aceasta postare nu este interesanta o puteti sterge .eu nu voi mai reveni cu alte postari pe aceasta tema
            Last edited by Vali 40; 03-09-2018, 08:09 AM.

            Comment


            • #37
              Am un audi a4 b5 1.9tdi pentru care am platit taxa de mediu peste 1600 de euro, TAXA ILEGALA IMPUSA DE STATUL ROMAN... euro 2 si poluez legal mai mult mult mai mult decat sumedenia de "gunoaie" de care zici tu. Masini care majoritatea dintre ele sunt masini cu intretinere la zi in reprezentanta, obligatoriu logic...

              nu intelegi multe...

              cu ilegalitatea ... de cate ori ai depasit viteza legala? dar neacordat prioritate la pietoni sau altor masini? voit? de foarte foarte multe ori... si foarte posibil ai pus viata altora in pericol, cumparand un cauciuc mai ieftin, sau suindu-te obosit la volan etc... degeaba faci pe lupul moralist...

              chestia asta cu dpf-ul e o vrajeala ordinara, o falsa rezolvare, o prostie inginereasca care consuma carburant inutil si care polueaza oricum (nu dai besina in living unde sta toata lumea, mergi si o dai in camera bunicului ... oricum cineva o respira....nu dispare in spatiu cosmic)

              Noi suntem sclavi corporatiilor petroliere si a industriei auto.

              Masina electrica exista inca de prin '96 vezi documentarul "who killed the electric car" https://www.youtube.com/watch?v=l3OnYjP4FTk cauta documentarul full, si dupa vorbim de poluare si etica in legatura cu asa ceva...
              Motoarele nu au evoluat, repet, tigaia mea de 22 de ani consuma 5.4-5.7/100km vs avensisul achizionat recent care ia 8l/100km despre ce vorbim? Evolutie in industria auto ? nu se vrea, se vrea cat mai multe vizite la service.
              La masina electrica schimbi doar lichid frane, si probabil stergatoare... de aici dilema lor...
              Toyota i road https://en.wikipedia.org/wiki/Toyota..._2010–19 din 2013 iesita, o vezi in productie si la vanzare? As da 8000 pe una de aia mica , in schimb ei ce fac, vor sa o dea la inchiriat. De ce? Sa te mulga bine in continuare... e ca abonamentul la iphone de dai 2500 de euro pe el in final...

              Ama vut filtru infundat, am mers la toyota, la curatat. Bun, 8 ore manopera 1200 de ron, in care cica s-a curata injector egr, plus rulat pe autostrada cu masina turata la maxima pana s-a curatat filtrul ala 100%. Dar de fapt ce s-a intamplat , s-a dus jumate din ulei, din pricina mersului in stilul ala supra turat, plus rezervorul de la peste jumate a ajuns la rezerva o liniuta. Unde e ecologia? In conditiile in care cum ziceam ars jumate din ulei, ars juma de rezervor, unde s-a dus basina? ... Oameni buni planeta pamant este o camera inchisa, daca polueaza chinezu si americanu si indianu, poti sa fii tu 100% electrificat ca tot o sa fierbi la 40 de grade...

              Pe mine m-a costat "ecologia" de care vorbesti cum cam 1500-1600 de ron ... As fi de acord cu tine daca filtrul ala s-ar recicla/schimba comple cumva la un interval de 30000 mii la costuri decente, lucru care nu se intampla...

              Dute in germania si vezi coloane de tiruri si camioane si masini care isi fac regenerarea si cand trec pe langa oras, ca doar autostrazi trec prin viena prin budapesta... Asa ca ma lasi....

              Bucuresti e intoxicat ca ai prea multe masini cu emisii ... si daca le schimbi maine pe toate sa fie euro 6 tot noxe si gaze ai sa inghiti, si pulberi metalice si particule de cauciuc....

              Originally posted by Vali 40 View Post
              Eu nu inteleg de ce administratorul & modelratorul promoveaza o ilegalitate .

              Sau adus toate gunoaele din alte tari la preturi derizorii iar la noi in tara au pretentia sa functioneze impecabil

              Bucureştiul este tot mai „asediat” de autovehicule poluante, în special vehicule cu motoare diesel care emit foarte mult fum, iar mai nou, apar firme specializate în eliminarea filtrelor de particule şi chiar a sistemului de catalizare. Mai mult astfel de serviceuri promovează direct serviciul prin care elimină sistemele de reducere a poluării, în condiţiile în care noxele emise de motoarele diesel sunt cancerigene, duc la creşterea substanţială a efectului de seră şi reprezintă un disconfort major pentru oameni mediu. Cu toate acestea, serviceurile promovează direct astfel de soluţii, cerând câteva sute de lei pentru o astfel de modificare. Mai mult, pe principalele formuri şi cluburi auto, sunt discuţii despre cum pot fi eliminate, ilegal, aceste sisteme.

              „Eliminarea sistemelor de reducere a emisiilor poluante reprezintă o practică ilegală, legislaţia din domeniu, respectiv OG 78/2000 şi OG 81/2000 cu modificările şi completările ulterioare, specificând faptul că modificarea unui vehicul trebuie falidată de Registrul Auto Român, precum şi că în intervalul dintre două inspecţii tehnice deţinătorul vehiculului rutier are obligaţia de a asigura menţinerea acestuia într-o stare tehnică corespunzătoare, în vederea încadrării în normele tehnice privind siguranţa circulaţiei rutiere, protecţia mediului şi categoria de folosinţă conform destinaţiei”,
              A declarat pentru ZF
              Ing George Adrian Dincă,
              Directorul general al Registrului Auto Român.
              Nu intru in polemica cu nimeni pe aceasta tema ,care este pe cat de ilegala pe atat de profitabila pentru unii meseriasi ,acesti meseriasi de dragul profitului nu se gandesc ,la poluarea naturii si implicit la sanatatea noastra & copiilor lui
              Closed topic
              Daca considerati ca aceasta postare nu este interesanta o puteti sterge .eu nu voi mai reveni cu alte postari pe aceasta tema
              Last edited by mindsoul; 03-09-2018, 09:44 AM.

              Comment


              • #38
                Originally posted by mindsoul View Post
                Am un audi a4 b5 1.9tdi pentru care am platit taxa de mediu peste 1600 de euro, TAXA ILEGALA IMPUSA DE STATUL ROMAN... euro 2 si poluez legal mai mult mult mai mult decat sumedenia de "gunoaie" de care zici tu. Masini care majoritatea dintre ele sunt masini cu intretinere la zi in reprezentanta, obligatoriu logic...

                nu intelegi multe...

                cu ilegalitatea ... de cate ori ai depasit viteza legala? dar neacordat prioritate la pietoni sau altor masini? voit? de foarte foarte multe ori... si foarte posibil ai pus viata altora in pericol, cumparand un cauciuc mai ieftin, sau suindu-te obosit la volan etc... degeaba faci pe lupul moralist...

                chestia asta cu dpf-ul e o vrajeala ordinara, o falsa rezolvare, o prostie inginereasca care consuma carburant inutil si care polueaza oricum (nu dai besina in living unde sta toata lumea, mergi si o dai in camera bunicului ... oricum cineva o respira....nu dispare in spatiu cosmic)

                Noi suntem sclavi corporatiilor petroliere si a industriei auto.

                Masina electrica exista inca de prin '96 vezi documentarul "who killed the electric car" https://www.youtube.com/watch?v=l3OnYjP4FTk cauta documentarul full, si dupa vorbim de poluare si etica in legatura cu asa ceva...
                Motoarele nu au evoluat, repet, tigaia mea de 22 de ani consuma 5.4-5.7/100km vs avensisul achizionat recent care ia 8l/100km despre ce vorbim? Evolutie in industria auto ? nu se vrea, se vrea cat mai multe vizite la service.
                La masina electrica schimbi doar lichid frane, si probabil stergatoare... de aici dilema lor...
                Toyota i road https://en.wikipedia.org/wiki/Toyota...icles,_2010–19 din 2013 iesita, o vezi in productie si la vanzare? As da 8000 pe una de aia mica , in schimb ei ce fac, vor sa o dea la inchiriat. De ce? Sa te mulga bine in continuare... e ca abonamentul la iphone de dai 2500 de euro pe el in final...

                Ama vut filtru infundat, am mers la toyota, la curatat. Bun, 8 ore manopera 1200 de ron, in care cica s-a curata injector egr, plus rulat pe autostrada cu masina turata la maxima pana s-a curatat filtrul ala 100%. Dar de fapt ce s-a intamplat , s-a dus jumate din ulei, din pricina mersului in stilul ala supra turat, plus rezervorul de la peste jumate a ajuns la rezerva o liniuta. Unde e ecologia? In conditiile in care cum ziceam ars jumate din ulei, ars juma de rezervor, unde s-a dus basina? ... Oameni buni planeta pamant este o camera inchisa, daca polueaza chinezu si americanu si indianu, poti sa fii tu 100% electrificat ca tot o sa fierbi la 40 de grade...

                Pe mine m-a costat "ecologia" de care vorbesti cum cam 1500-1600 de ron ... As fi de acord cu tine daca filtrul ala s-ar recicla/schimba comple cumva la un interval de 30000 mii la costuri decente, lucru care nu se intampla...

                Dute in germania si vezi coloane de tiruri si camioane si masini care isi fac regenerarea si cand trec pe langa oras, ca doar autostrazi trec prin viena prin budapesta... Asa ca ma lasi....

                Bucuresti e intoxicat ca ai prea multe masini cu emisii ... si daca le schimbi maine pe toate sa fie euro 6 tot noxe si gaze ai sa inghiti, si pulberi metalice si particule de cauciuc....

                BRAVO, de 3 milioane de ori BRAVO OMULE! Acesta este tristul adevar ....

                Comment


                • #39
                  Originally posted by vali44 View Post
                  BRAVO, de 3 milioane de ori BRAVO OMULE! Acesta este tristul adevar ....
                  tristul adevar este ca oameni ca tine nu inteleg ca corporatiile fac ceva in filtrele tale euro 5-6 -9.... vezi scandalul diesel gate si nu sunt singurii,
                  trebuia sa iasa ceva nasoale si despre nissan -renault tot o basina imputita... dar nu o dau probabil sa nu creeze panica.

                  Au cumparat milioane de soferi masini vw cu poluare norma "euro 6" de fapt euro 2 real... adica teapa cu intelegerea guvernelor, ai vazut tu vreo masura? ministerul mediului alo? e cineva acolo pe scaunul ala sau...

                  Iti faci tu impresia ca aceste guverne de mafioti vor ca tu sa respiri aer curat... de asta taie padurile in romania intr-un hal fara de hal...
                  Aici e ca interzicerea fumatului si a alcolului care costa atat de mult statul la nivel de sanatate... dar nu conteaza vine banul...

                  Ca o paranteza in timp ce eu ca fraerul am platit 1600 de euro taxa de inmatriculare a vehicului personal care l-am avut intr-un alt stat ue, (nu m-am dus expres sa-l iau de acolo) era masina personala acolo, si am venit cu ea in tara, cum vii cu televizorul sau frigiderul.. deci in timp ce eu sclavul am dat banii aia, minstriul mediului avea un x5 inmatriculat pe bulgaria... deci despre ce moralitate vorbim?

                  Daca tot esti cu etica dute si ia o electrica ca sa nu-i poluezi pe ceilalti.

                  Legat de etica sa vad cati isi fac o asigurare buna care plateste bine si rapid daunele produse celorlalti? 0 % fiecare isi face cea mai ieftina asigurare posibila, complet dezinteresati de ce se intampla celorlati...o luna si am astepta sa mi se plateasca o dauna... si nu stiu daca imi recuperez valoare masinii...

                  DPF-ul este o chestie care polueaza, nu este o solutie reala, e praf in ochi, cum ziceam eu am ars mai mult de jumate de rezervor, jumate din ulei ca sa-l curete...plus banii... ca sa nu mai zic cand ti se aprind senzorii trebuie sa mergi turat vreo 10-15 minute in care dai noxe bine mersi...

                  Nu se vrea sa fim eco, ne tot baga pe gat motoare pe combustie, cand avem cel mai perfomant motor, electric... care e cat un pepene, bateriile uzate de la electrice pot fi reciclate si folosite la inmagazinare electricitate din panouri...
                  dar nu se vrea ca noi sa fim independenti.

                  Asa ca e ilegal sa-ti scoti dpf , da cum e ilegal sa mergi cu lumini xenon improvizate care te orbesc si e plina romania de ele si te orbesc... la fel cum e ilegal sa depasesti viteza legala...si toti o fac, nu am vazut sofer care sa nu faca asta, nu am intalnit...fiecare isi asuma riscul, e lege daca te-a prins platesti.

                  Comment


                  • #40
                    Am o veste proasta: industriile de producere a acumulatorilor, celulelor fotovoltaice &Co sunt unele dintre cele mai poluante din lume. Daca o luam pe aia dreapta, de la un anumit numar de megawati in sus, industriile de mai sus sunt chiar mai poluante decat centralele atomice.
                    Ca sa nu mai pomenim de curentul electric rezultat din ....... arderea combustibililor fosili.

                    Comment


                    • #41
                      Originally posted by mindsoul View Post
                      tristul adevar este ca oameni ca tine nu inteleg ca corporatiile fac ceva in filtrele tale euro 5-6 -9.... vezi scandalul diesel gate si nu sunt singurii,
                      trebuia sa iasa ceva nasoale si despre nissan -renault tot o basina imputita... dar nu o dau probabil sa nu creeze panica.

                      Au cumparat milioane de soferi masini vw cu poluare norma "euro 6" de fapt euro 2 real... adica teapa cu intelegerea guvernelor, ai vazut tu vreo masura? ministerul mediului alo? e cineva acolo pe scaunul ala sau...

                      Iti faci tu impresia ca aceste guverne de mafioti vor ca tu sa respiri aer curat... de asta taie padurile in romania intr-un hal fara de hal...
                      Aici e ca interzicerea fumatului si a alcolului care costa atat de mult statul la nivel de sanatate... dar nu conteaza vine banul...

                      Ca o paranteza in timp ce eu ca fraerul am platit 1600 de euro taxa de inmatriculare a vehicului personal care l-am avut intr-un alt stat ue, (nu m-am dus expres sa-l iau de acolo) era masina personala acolo, si am venit cu ea in tara, cum vii cu televizorul sau frigiderul.. deci in timp ce eu sclavul am dat banii aia, minstriul mediului avea un x5 inmatriculat pe bulgaria... deci despre ce moralitate vorbim?

                      Daca tot esti cu etica dute si ia o electrica ca sa nu-i poluezi pe ceilalti.

                      Legat de etica sa vad cati isi fac o asigurare buna care plateste bine si rapid daunele produse celorlalti? 0 % fiecare isi face cea mai ieftina asigurare posibila, complet dezinteresati de ce se intampla celorlati...o luna si am astepta sa mi se plateasca o dauna... si nu stiu daca imi recuperez valoare masinii...

                      DPF-ul este o chestie care polueaza, nu este o solutie reala, e praf in ochi, cum ziceam eu am ars mai mult de jumate de rezervor, jumate din ulei ca sa-l curete...plus banii... ca sa nu mai zic cand ti se aprind senzorii trebuie sa mergi turat vreo 10-15 minute in care dai noxe bine mersi...

                      Nu se vrea sa fim eco, ne tot baga pe gat motoare pe combustie, cand avem cel mai perfomant motor, electric... care e cat un pepene, bateriile uzate de la electrice pot fi reciclate si folosite la inmagazinare electricitate din panouri...
                      dar nu se vrea ca noi sa fim independenti.

                      Asa ca e ilegal sa-ti scoti dpf , da cum e ilegal sa mergi cu lumini xenon improvizate care te orbesc si e plina romania de ele si te orbesc... la fel cum e ilegal sa depasesti viteza legala...si toti o fac, nu am vazut sofer care sa nu faca asta, nu am intalnit...fiecare isi asuma riscul, e lege daca te-a prins platesti.
                      Omule, se pare ca m-ai inteles gresit . Eu am spus BRAVO in semn de pretuire nu la misto. Si eu am platit in 2008 1800 lei ca sa inmatriculez o masina noua cu norma E4 care la acea vreme era varf de gama . Nu nemteasca , am fugit de astea ca dracu de tamaie ...

                      Comment


                      • #42
                        am intrat pe acest thread pentru ca am intrat in posesia unui RAV4 2.0 D4D cu DPF (poluant sau nu, in sufragerie sau in camera bunicului - asta e dotarea masinii)

                        intrebarea mea e: cum trebuie condusa preventiv o asemenea masina, incat sa nu ajung la colmatare/infundare/aprindere martor DPF?

                        PS: intre timp s-a dat pe goarna si nissan-ul, iar pe site-ul ANAF este detaliata procedura de restituire a taxelor de inmatriculare, inclusiv cu PDF ce trebuie completat. si eu am depus saptamana trecuta cererea pentru restituirea 1800 lei taxa speciala pentru inmatricularea in 2007 a unui autoturism nou Euro 4.

                        Comment


                        • #43
                          Dpf full rav4 2014 in garantie 84000 km

                          Salutare. am o problema cu masina. mi a facut regenerare la toyota Iasi, dupa 5 zile a aparut aceeasi eroare in bord. DPF FULL eroare in bord. a costat 480 lei regenerarea, ce este de facut? ceva idei sfaturi? va multumesc.

                          Comment


                          • #44
                            Revin cu actualizare, circa dupa 10 mii si ceva de km dupa curatare filtru la toyota, pentru care ei se lauda ca nu se schimba si ca e singurul care se curata , se arde ce e in el cu tester draci, si dupa ce am platit vreo 1200 de ron, mi-am ars uleiul, si am consumat juma de rezervor, deci dupa 1400 de ron cheltuiti si masina blocata 1 zi in service, s-a infundat iar. Bun, voi anula filtru, adica o sa trec undeva in norma euro 4. Asta-i viata.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google