Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Navigatoare GPS-aparitii noi, preturi, discutii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Navigatoare GPS-aparitii noi, preturi, discutii

    Dupa cum zice titlul aici vom posta aparitii noi in domeniul navigatoarelor, preturi si vom discuta despre aceste aparate care ne ajuta atat de mult sa ajungem la destinatie.

    Incep eu cu cateva aparate pe care le consider bune:

    E 300R+, Romania Plus


    Navigator cu cea mai noua si cea mai detaliata harta pentru Romania

    - contine cu peste 30% mai multe strazi;

    - acoperire de 100% a drumurilor principale;

    - peste 41 500 puncte de interes;

    - navigare reala tridimensionala;

    - garantie extinsa 3 ani;

    - design elegant;

    - display tactil 3,5” (TFT LCD) cu afisare inteligenta zi/noapte;

    - luminozitate 300 cd/m2;

    - rezolutie 320x240 pixeli;

    - CPU Centrality Atlas III 372 MHZ;

    - Card de memorie: miniSD 512 MB;

    - baterie reincarcabila incorporata Litiu-Polimer 1200mA;

    - meniu si ghidare vocala in limba romana;

    - avertizare vizuala si sonora pentru camerele radar si de supraveghere;

    - Pachetul contine: incarcator auto, suport prindere parbriz, card de memorie, manualul de utilizare. pret aprox:500ron


    Car Navigator Mio C-725
    Samsung2443 400MHz CPU Microsoft Windows® CE 5.0, Built in GPS module, 20-channel SiRFStarIII chipset, 64MB + 2GB, 7" TFT,800x480, Touch Panel, SD MMC, AV In (Portable HDD/DVD/Digital TV support), FM transmitter, Voice command, USB 2,0,MioMap 2008 with Full Europe maps (38 countries)
    Specificatii Tehnice
    CPU:
    Samsung 2443-400Mhz
    Tip memorie:
    64 MB RAM
    Capacitate memorie:
    2GB ROM
    Slot memorie:
    SD/MMC
    Diagonala display (inch):
    7 inch
    Tip display:
    LCD
    Rezolutie (pixeli):
    800 x 480 Pixels
    Tehnologie GPS:
    GPS Chipset 20-channel SiRFstarIII
    Interfata:
    USB 2.0
    Audio:
    Microfon, difuzor, casti
    Alimentare:
    Lithium battery cell 1200mAh
    Sistem de operare:
    Win CE .Net 5.0
    Software inclus:
    MioMap Preloaded in Flash Memory, Video Player, Picture Viewer, Audio Player
    Dimensiuni (W x H x D mm):
    182 x 123 x 23mm
    Greutate (g):
    380g
    Altele
    AV In (Portable HDD/DVD/Digital TV support), FM transmitter, Voice command
    Garantie
    24 luni
    pret:aprox:2000ron






    CAR NAVIGATOR ASUS R700
    4.3"-LCD TouchScreen WQVGA+ - 65K Colours , Asus Full Europe Map, CPU Samsung 400Mhz , Built-in 64 MB RAM 1GB Flash ROM , MP3 player, Video player, Photo Viewer , Micro SD Card slot (up to 4GB) , Bluetooth 2.0 Handsfree , 200 g , 1300 mAh, rechargeable Li-Ion battery ; Windows CE.Net 5.0 - Auto Light Senzor - TMC embedded - FM Transmiter
    Specificatii Tehnice
    Procesor
    Samsung
    Frecventa [MHz]
    400 Mhz
    Baterie
    Li-Ion 1300mAh
    Ecran
    LCD TouchScreen 4.3 inch
    Rezolutie [pixeli]
    480 x 272 pixeli
    Memorie integrata
    1 GB ROM
    Memorie RAM
    64 MB
    Suport Memorie
    microSD
    Sistem de operare
    Windows CE Net 5.0
    GPS
    SiRF starIII
    Bluetooth
    v2.0
    Interfata
    USB 1.1
    Harti incluse
    Intreaga Europa
    Difuzor
    da
    Accesorii
    Handsfree
    Dimensiuni
    128 x 80 x 13.2
    Greutate
    200 g
    Garantie
    24 luni

  • #2
    Salut,
    Am gasit recent pe net (http://www.booster.ro/tv-dvd-auto/dv...tion-4701.html) un system care are si navigatie. A cumparat cineva asa ceva? Merita? Pe site nu prea sunt multe informatii si nici pe site-ul producatorului care este chinez.

    Comment


    • #3
      Am achizitionat eu recent un sistem asemanator pentru Toyota Auris. Trebuie sa ajunga in acest week-end in tara: revin cu impresii dupa instalare

      PS: Sistemul catre care ai dat linkul mi se pare scump. Pentru Corolla gasesti si in tara variante mult mai ieftine si cu acele module suplimentare (senzori de parcare, camera video) incluse.
      Toyota Auris 2.0 D4D, 2009

      Comment


      • #4
        ai luat ca 3667 de la booster sau te mai gandesti daca merita, eu cred ca da vazand produsele similare pt alte masini ale aceluiasi producator CASKA, cred ca despre asta este vorba.

        Comment


        • #5
          instalare GPS in bord

          Am intalat GPS-ul in cutia din bord, astfel incat este ferit de ochii indiscreți
          Attached Files

          Comment


          • #6
            Salutare si bine v-am gasit!!!

            A cumparat cineva acest prosdus?



            M-ar interesa asa ceva si as vrea sa stiu daca se merita sau nu instalat. Multumesc pt sfaturi.

            Inca un site interesant!!!

            Navigatii dedicate cu android compatibile cu majoritatea autoturismelor waze, carplay, android auto, carkit bluetooth, google playstore


            Dupa cum am citit toate sistemele au ca sistem de operare windows CE 5.0.....deci as putea sa pun Garmin sau orice alt soft de navigatie.
            Last edited by KiNeTic; 07-26-2010, 08:39 AM.

            Comment


            • #7
              Salut.
              Am o Toyota Corolla 1,33 Terra si vreau sa o dotez cu o navigatie +camera spate. Am prospectat piata (tot ce e cu ali, inclusiv ebay. Piata ofera dupa toate buzunarele, dar mai ramane o singura problema: montajul (ca sa nu pierd garantia). Astep niste recomandari de la voi toyotistii mai vechi. Multumesc.
              p.s. am intrat in randul vostru de curand.

              Comment


              • #8
                Iata o solutie ce pare mai buna ca celelalte
                carjoying.com is your first and best source for all of the information you’re looking for. From general topics to more of what you would expect to find here, carjoying.com has it all. We hope you find what you are searching for!


                Este un sistem 2 DIn universal, cu cu 300 euro şi 5 ani garantie, fara taxe vamale (depozit Germania) şi despre care nu am gasit decat lucruri bune. Mai trebuie doar o fata adaptoare.

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                Politica de Securitate Google