Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Italia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Italia

    Intentionez sa-mi fac concediul in Italia (zona Lido di Jesolo) urmat de un tur: Austria-Germania-Cehia cu revenire la Timisoara.

    Anul trecut am primit, sper ca nu numai mie mi-au folosit, informatii cat se poate de precise si de mare folos de la colegi referitoare la Bulgaria si Grecia.
    Daca sunt colegi care pot furniza informatii ii rog sa posteze.
    Honda Accord 2.0 Special Edition MT

  • #2
    Originally posted by ovidiudinutm View Post
    Intentionez sa-mi fac concediul in Italia (zona Lido di Jesolo) urmat de un tur: Austria-Germania-Cehia cu revenire la Timisoara.

    Anul trecut am primit, sper ca nu numai mie mi-au folosit, informatii cat se poate de precise si de mare folos de la colegi referitoare la Bulgaria si Grecia.
    Daca sunt colegi care pot furniza informatii ii rog sa posteze.
    Despre Italia:
    Am ramas putin dezamagit de faimoasa bucatarie italiana. Eu am fost in Rimini, tot la Adriatica, dar mai la sud, astfel ca impresiile sunt de acolo.

    Desi am fost avertizat de o prietena care a petrecut mult timp in Italia, nu am crezut pana nu am patit-o si eu. Despre ce e vorba: sunt localuri in care majoritatea mancarii este alcatuita din semi-preparate incalzite la microunde si gata servite. Am patit-o si eu cu o lasagna intr-un astfel de local. Ar fi bine de evitat, nu vrei sa stii cum arata lasagna dupa ce se racise in farfurie .

    In general, am observat ca localurile care se respecta sunt inchise la pranz. Abia dupa 6 seara se deschid si poti lua masa. Nu mai tin minte la pranz pana la ce ora erau deschise.
    Sunt si carciumi foarte ok ca bucatarie, cu 60 de euro 2 persoane pot manca lejer peste si fructe de mare proaspete, delicioase, depinde ce cauti. Genul asta de carciumi le recunosti dupa "animalele" marine din vitrina de langa intrare.

    Am mancat pizza unde vedeam cuptorul in dotare, si de fiecare data a fost excelenta. Cred ca mozzarela aia face diferenta. Preturi pizza: de la 7 euro la 15 euro, in functie de toppinguri si de stelele localului.
    In general preturile erau putin mai mari decat din RO. Iarasi am fost putin dezamagit ca nu am gasit o carciuma care sa semene ca atmosfera cu carciumile italiene de la noi. Probabil fiind statiune, atmosfera rustica pe care ma bazam, nu prea isi avea locul.
    Daca mergi cu masina, mare grija pe unde o lasi. Ce am vazut pe acolo, masini parcate aproape bara in bara, maxim 10 cm spatiu liber intre masini (asta adunand spatiul din fata cu cel din spate). Acolo se pretuieste fiecare cm de parcare.

    Din tarile prin care vrei sa mergi, am mai fost prin Austria (mai exact Viena).
    Pot sa-ti spun cu mana pe inima ca in Viena nu exista bere proasta!
    Am incercat cred ca toate marcile autohtone, si la halba si la sticla. Toate au mers ca unse. Sigur si in Cehia si Germania o sa fie la fel, asa ca ai grija sa lasi loc in burta, cand pleci din Romania (si loc in portbagaj la intoarcere).

    La 20 de km de Viena pe autostrada spre Gyor (Ungaria), pe partea stanga cum mergi spre granita, se afla celebrul Parndorf.
    Nu strica o sesiune de shopping pe acolo.

    Si inca ceva, cea mai misto carciumioara cu specific italienesc am intalnit-o in Viena. Un local mic de 3-4 mese, pe o straduta pe langa Catedrala Sf Stefan. Mi s-a parut carciumioara ideala: mica, intima, cu mancare italiana delicioasa si bere austriaca.

    Cam atat si te astept cu impresii din excursie.

    Comment


    • #3
      Multumesc Costin,
      Da , intradevar Viena este altceva, am fost am vazut si am ramas placut impresionat si dezgustat de faptul ca Timisoara i-si aroga titlul de "mica Viena", ceva mai fals nici ca se poate, valabil si pentru "micul Paris".
      Cu berea va fi o mica prblema, poa sa ma imbie cu ce bere or dori ei, nu ma impac cu berea, gasim noi substitut.
      Honda Accord 2.0 Special Edition MT

      Comment


      • #4
        Da
        Intr-adevar Lido di Jesolo este ok, mai ales ca poti vizita pe indelete Venetia fara sa fii nevoit sa te cazezi exact in Venetia . Recunosc ca am ajuns la Lido di Jesolo in vara lui in 1986, deci cam 22 de ani..., sigur multe s-au schimbat.

        Insa, daca te intereseaza in mod special relaxarea si bucataria, recomand cu caldura zona din sudul Italiei, mai exact coasta de est, Bari-Brindisi sau sud-est (Taranto), unde este mai putin aglomerat iar bucataria este la superlativ. Am stat in zona 12 zile, in august 2002. Sunt diferente importante in privinta serviciilor/preturilor daca vei compara nordul si sudul Italiei.
        Din pacate, ca sa ajungi pana acolo cu masina..., fara sa simti ca vacanta devine un chin, iti trebuie macar 3 zile(tie care esti in vest) si noua, preferabil 4 . Si.. trebuie sa te mai si intorci... Eventual, se poate studia varianta cu ferry din Dubrovnik sau Bar/Muntenegru pana la Bari. Prin 2002 tarifele erau cam 150-200 Euro (masina+2 pasageri+ cabina pe durata traversarii).

        Traseul meu pentru vacanta 2008 este Ungaria-Slovacia-Polonia-Germania(numai sud-est)-Cehia, in total cam 4500 km in 12-14 zile. Daca lucrurile merg bine (a se citi daca pot "presta" in medie 500-550 Km / zi), mi-as dori sa ajung(din nou) si la Baltica (Gdansk, Gdynia, Sopot), cu "pretul" a inca 1200 km. Insa, imi este teama ca vacanta va deveni prea obositoare, mai ales ca mergem singuri (numai eu si sotia). Am deja "experienta" unei vacante cu masina pana la Sankt Petersburg (in anii '80), cu intoarcere prin tarile baltice.
        As fi preferat sa mergem cu avionul, dar nu am gasit nici o oferta potrivita (Polonia - Cracovia si Czestochova - sunt obligatorii).

        Un tur Austria-Germania-Cehia este mult mai simplu, in conditiile in care multe dintre legaturi sunt pe autostrada(80%-90% din parcurs, considerand punct terminus Timisoara). Totusi, pentru Germania(valea Rinului) recomand un tur cu avion+autocar.(intr-adevar relaxant).

        Comment


        • #5
          kum fu, Ovidiu?
          Sau n-ai facut inca excursia?

          Comment


          • #6
            Periplul meu va incepe in 18.07, voi reveni cu impesii si informatii, dupa.
            Honda Accord 2.0 Special Edition MT

            Comment


            • #7
              Dupa cum am promis, revin cu informatii privint traseul urmat.
              Traseu:
              Timisoara-Jimbolia-Novi Sad-Zagreb-Rijeka-Trieste-Lido di Jesolo (Padova-Verona)-Venetia-San Marino-Roma-Pisa-Milano-Como-San Bernardino-Vaduz-Munchen-Salzburg-Bratislava-Timisoara.
              In primul rand, asta o stiti si voi, suntem departe de ceea ce se numeste civilizatie, comportament la vola, sosele,...
              In Serbia, Croatia sau Slovenia se circula fara nici un fel de probleme, drumuri foarte bune (inclusiv cele secundare, de la Rijeka la Trieste am mers pe drumuri circulate putin, am intalnit arareori cate o masina, nu aveam loc amandoua pe latimea drumului, calitatea insa neasteptat de buna, in Rijeka insa se circula infernal, benzile foarte inguste (am prins chiar perioada de varf).
              In Italia, am circulat atat pe autostrada cat si pe drumuri locale. Nu depaseau viteza legala nici sa-pici cu ceara (mai era cate unul, exceptia desigur), am vazut un singur echipaj radar.
              Pe autostrada limita este 130, se circula insa bine mai sus de aceasta, au radare fixe, semnalizate !!!!
              GPS-ul meu a fost la inaltime,(cu cateva momente in Slovenia unde habar nu avea pe unde ma aflu si in Milano, nu a reusit sa ma scoata din centru spre autostrada, am iesit fara GPS) fara acesta as fi orbecait si acum.
              Voi reveni cu traseul urmator sau daca doreste cineva sa afle in mod special cate ceva.
              Honda Accord 2.0 Special Edition MT

              Comment


              • #8
                Originally posted by ovidiudinutm View Post
                GPS-ul meu a fost la inaltime,(cu cateva momente in Slovenia unde habar nu avea pe unde ma aflu si in Milano, nu a reusit sa ma scoata din centru spre autostrada, am iesit fara GPS) fara acesta as fi orbecait si acum.
                Voi reveni cu traseul urmator sau daca doreste cineva sa afle in mod special cate ceva.

                Vorbesti de navigatia de pe Accord sau ai un GPS portabil?
                Daca e cel de pe Accord m-ar interesa cateva detalii.

                Comment


                • #9
                  Nu am sistem pe Acord, am un Mio C 520
                  Honda Accord 2.0 Special Edition MT

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google